1.4 Turbo Performans Bilgileri

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 Turbo Performans Bilgileri

Dün akşam iş dönüşü Gebze'den Çamlıca yönünde önümdeki Jaguar 2.0D araç kökledi Kökledi diyorum simsiyah duman atıp arayı açmaya başladı.
Tahmini 120Km süratteydik bende meşhur 4ncü vites ile peşinden asıldım. 200Km hıza kadar aramızdaki 1 araç farkı açmadım.
200'den 230'a kadar aradaki fark kapandı beni geçemeyeceğini anlayınca kendini orta şeride atıp geçmeme müsaade etti.

2.0D araçtan daha iyi performans beklerdim? Benzer bir olayda 2.0TDCI Mondeo ile oldu 200Km'ye kadar tampon tampona gittik. 200'den sonra kendini ortaya atıp kaçmaya çalıştı.. Meğerse once Golf TSI varmış benden önce onu yiyormuş ben arkadan sıkıştırınca orta şeritten kaçtı.

İLk defa 230Km süratlere çıktım? Şaşırtıcı şekilde aracımız seri...

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arabamız gerçekten çok iyi katılıyorum. ama siz yine de çıkmayın 200lere falan gerek yok.önce emniyet  greatt. bir de size katılmadığımdan değil ama bu tarz solladım, tokatladım, tozunu attırdım :) gibi yazılar konunun uzamasına ve tartışmaya dönüşmesine sebep oluyor bazen. belki gerçekten diğer araçların gücü yetmemiştir, belki de daha fazla hızlanmak istemeyip size yol vermiştir. bazen benle de dalaşmak isteyenler oluyor, hem de ne dandik arabalarla :) ama ben uğraşmayıp yol veriyorum. muhtemelen o da ''turbo astrayı tokatladım'' diye seviniyordur. yada ''adamın astrası var ama ben o kadar iyiyim ki şu arabamla bile onu solladım'' falan diyordur. hiç umurumda değil ben aracımın da kendimin de ne olduğunu biliyorum.  :D

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu topic performans topiği değil miydi?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Performans vazgeçilmesi çok zor bir zevk ama yaş ilerleyince insanda kontrol duygusuyla birlikte yakın çevresini bu konuda uyarma bilinci de gelişiyor.

şimdi Halil abimizin yaşına dikkat edileek olursa konudaki hassasiyetini anlayabiliriz  005hihih

Bosss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de 5-6 gün önce 1.4 T aldım. Bir sorum var: Araba yeni olduğu için belli bir km'ye kadar (örn: 1000-1500km.) fazla basmamam, turboya veya motorun kenisine zarar vermemem, frenleri fazla yormamam söyleniyor. Ne diyorsunuz? Korkumdan 120'yi geçemiyorum, ama buna ne kadar sabredebileceğim onu da bilmiyorum :D

Bu konuda fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arabayla 500.000km yapacaksanız bunlara harfiyen uyun.

İlerde arıza riski yaşamak istemiyorsanız fazla abartmadıkca istediğiniz gibi kullanın.  ;)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

servis ilk aldığımda istediğiniz kadar basın rodaj falan kalmadı artık dedi aracı teslim ederken ben daha birşey sormadan red line a sokmayın yeter 120 yi geçmek falan bunlar zorlama değil 2000 devirde 120 gidiyor zaten

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esmerce link' Alıntı:
Performans vazgeçilmesi çok zor bir zevk ama yaş ilerleyince insanda kontrol duygusuyla birlikte yakın çevresini bu konuda uyarma bilinci de gelişiyor.

şimdi Halil abimizin yaşına dikkat edileek olursa konudaki hassasiyetini anlayabiliriz  005hihih
aynen öyle eskiden özellikle uzun yolda sollamazsam rahat edemezdim gaz pedalına tabana değene kadar basrdım. şimdi lastik patlarsa? aks başı kırılırsa korkuları var :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
[quote author=Esmerce link=topic=978.msg24266#msg24266 date=1302274156]

aynen öyle eskiden özellikle uzun yolda sollamazsam rahat edemezdim gaz pedalına tabana değene kadar basrdım. şimdi lastik patlarsa? aks başı kırılırsa korkuları var :)
[/quote]

Olsun tecrübe pahabiçilemez bir servettir.

Tecrübeye saygım sonsuzdur ne dese doğrudur.