0-3000 km rodaj sürecindekilere...

LordScorpion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ÖTV indirimi döneminde Opel üretim süreçleri ile ilgili bilgilerini bizlerle paylaşarak, sipariş bekleme sürecinde yoldaşlık yapan Uğurcan kardeşimin açtığı "0 km araç bekleyenlere" konusu artık araçlarını teslim almış bizler için buraya taşınmalı diyerek bu konuyu açtık... Amacımız tecrübe paylaşma öncelikli olduğu için, konuyu uygun bir başlık altına taşımak en doğrusuydu. Umarız tecrübelerimizi yazdığımız bu sayfalar faydalı olur.

Yeni araçları tanıma ve rodaj süreci ile ilgili mesajlarınızı bekliyoruz.

Genel olarak rodaj süreci ile ilgili bilgileri özetlemek gerekirse;

- Yeni teknoloji motorlarda rodaj süreci yoktur cümlesi tamamen yanlıştır. Süreç kısalmıştır demek daha doğrudur. Zira eski zamanlarda 10 bin - 20 bin kilometrelerde motor açmaktan söz eden babalarımızın yaşadıklarına göre, günümüzde bu süre neredeyse yok denecek kadar kısalmıştır.

- Opel kullanım kılavuzlarında da belirtildiği gibi rodaj süreci motoru belli kilometrelere kadar zorlamamak ve kitapta belirtildiği şekilde kullanmayı gerektirir. Buna göre ilk 1000 km boyunca motoru normal bir sürüş tarzıyla çalıştırmak, yüksek devirlere çıkarmamak en doğrusudur. Ayrıca kitapta belirtildiği üzere ilk 200 km süresince ani frenleme yapmamak gerekir.

- Sekman alışması olarak açıklanabilecek rodaj sürecinde aracınızı zorlayarak kilometre yapmak, motorda ileriye dönük performans düşürücü yıpranmalara sebep olabilir. Bunun yerine sakin bir sürüş tarzıyla hızlanmak ve tüm vitesleri doğru devirlerde kullanmak eskilerin tabiriyle "motoru sağır" açmamak için yapılabilecek en doğru davranıştır.

Bu başlık aynı zamanda yeni araç sahiplerine yalnızca araçların fonksiyonları ile ilgili değil, ilk etapta lazım olabilecek çeşitli aksesuarları seçme konusunda da bilgi aktarımı sağlayabilir.

Keyifli forumlar :)

LordScorpion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
15000 km ilk bakıma doğru...

deriz :)

Ben 238 km'deyim arkadaşlar.. :) ÖTV Tertibi km durumunuz nedir? :)

L

lucksoul

Bilgi Girilmemiş
...

Son düzenleme:

hlmdsl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağ ayakla girin arkadaşlar :p yeni topiğimiz hayırlı olsun. benm km galiba 350 civarıdır ama tahmini.bgn o kadr yoruldum ki aklıma bile gelmedi incelemek.ben bişey sorucam sevgili arkadaşlarım abilerim.

bgn otobanda yine denedim ama recall u yapamadım.CC u açıyorum sonra fren ya da debriyajla bozuyorum ama hızımı çok düşürmüyorum vites değiştirmek gerekmesin diye.sonra tuşa basıyorum ama olmuyo.bende mi sorun var arabada mı anlayamadım.bu arada 40 km/h de de sabitledim hızı...

L

lucksoul

Bilgi Girilmemiş
...

Son düzenleme:

LordScorpion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim söyleyeceğim bilgi belki işine yaramayabilir Hilmi ama bugün 40-120 km arasında değişken süratlerde sürekli olarak CC ile seyahat ettim. Özellikle yokuş aşağı bir yolda giderken vites küçültüp motor fren yapması ve (galiba) zaman zaman normal frenlemesi (frenleri sıktığını hissettim sanki) müthiş keyifliydi. Bir zahmet direksiyonu da kontrol et dedim sonunda :)

hlmdsl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hilmi'cim ben azaltmak için kullanılan tuşa 1 kez bastığımda eski hızına gidiyor ama ben de 90 ın altına sabitliyemiyorum...
Hmm ben onu değil de o tuşların altındaki büyük tuşa basıp duruyordum Lordumun tanımını yanlış anladım galiba:eek:

Bir ara da öyle deneyeyim ama o hızlara sabitlenmesi lazım Uğurcan tekrar denersin gittiğinde...

L

lucksoul

Bilgi Girilmemiş
...

Son düzenleme: