Zincir mi Baskı Balata mı ?

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Cümleten selamın aleyküm.
Öncelikle Allah oruçlarınızı kabul etsin.
Madem çaylar içilmeye başlandı o zaman şu soruya da bir bakalım size zahmet :)

son 1 haftadır aracımda değişik bir durum izliyorum. Öncelikle aracım 1.3cdti easytronic. Normalde seyir halinde ayağımı gazdan çektiğimde çok fazla yığılma olmuyordu ancak son 1 haftadır ayağımı gazdan çektiğim anda sanki birşey aracı tutuyormuş gibi araç öne doğru yığılma yapıyor. sanki gaz bir anda bir yerden kesiliyor gibi. Bunun zincirle bir alakası olabilir mi? Zincir değişim zamanı yaklaşmış olabilir mi? Ya da baskı balata ?
(Bu hatayı genelde 1 ve 2 de çok belirgin alıyorum ancak seyir halinde 3 ve 4.ncü viteslerde de kendini hissettiriyor.)

Ahmetcan34

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Kalkışta kerkinme yapıyormu üstad

Ahmetcan34

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Üstad bide araban kaç km de baskı balatan ne zaman değişti

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Üstad bide araban kaç km de baskı balatan ne zaman değişti
Araç 251.000 km oldu ancak baskı balata ne zaman değişti bilmiyorum. Aldığım zaman bakımları yapıldı diye almıştım. Viteslerde de anormal bir durum yoktu.

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Kalkışta kerkinme yapıyormu üstad
Yok hocam kalkışlarında bir problem gözlemlemedim. Yalnızca biraz ağır kalkıyor ama o zaten bizim araçların kronik problemi.
Yalnız bu ara yokuşa geldiğinde diyelim ki 2. Viteste araç ama devir düşse de vitesi küçültmüyor, rampada bayılıyor , nerdeyse duracak seviyeye geliyor ondan sonra sanki ben zorla değiştir artık demişim gibi değiştiriyor :)

Ahmetcan34

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Yok hocam kalkışlarında bir problem gözlemlemedim. Yalnızca biraz ağır kalkıyor ama o zaten bizim araçların kronik problemi.
Yalnız bu ara yokuşa geldiğinde diyelim ki 2. Viteste araç ama devir düşse de vitesi küçültmüyor, rampada bayılıyor , nerdeyse duracak seviyeye geliyor ondan sonra sanki ben zorla değiştir artık demişim gibi değiştiriyor :)
Üstad senin robot yağın rengi nasıl bir baksana benimle aynı sorunu yaşıyorsun sende

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Üstad senin robot yağın rengi nasıl bir baksana benimle aynı sorunu yaşıyorsun sende
Robot yağı akünün altında ki küçük yuva mı yoksa farklı bir yerde var mı? Küçük hazneyi geçenlerde değiştirmiştim Dot4 koymuştum ama robot yağı farklı yerdeyse ona baktırmam lazım.
Birde robot yağı değişiminden sonra yeniden adaptasyon yapılıyor mu ?

• Beğen
Tepkiler: Ahmetcan34

Ahmetcan34

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Robot yağı akünün altında ki küçük yuva mı yoksa farklı bir yerde var mı? Küçük hazneyi geçenlerde değiştirmiştim Dot4 koymuştum ama robot yağı farklı yerdeyse ona baktırmam lazım.
Birde robot yağı değişiminden sonra yeniden adaptasyon yapılıyor mu ?
o zaman üstad arkadaşın dediği gibi egr temizliğinden başla çözüm sorun odaklı ilerle , aa bide yağ bakımını geçmi yaptırıyorsun ?

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
EGR ve boğaz kelebeğini kontrol ettirin.
O km'ye kadar hiç temizlenmemişse, tıkanmaya yakındır.
Evveliyatını çok bilmiyorum ama motoru çok bakımlı diye almıştım zamanında. Bu km'de maşallahı var koyduğum yağı hiç eksiltmeden alıyorum geri. Ama evet sanki bir temizlik şart.
İstanbul anadolu yakasında bize sponsor olan ya da forumun tavsiye ettiği bir servis var mı götürüp oraya yaptırayım, en azından başlayayım yavaştan.