Yolda Giderken Elektronik Park(El) Freninin Çekilmesi

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yolda Giderken Elektronik Park(El) Freninin Çekilmesi

ulas79 link' Alıntı:
elektronik park fireni 40 km nin üstündede devrede ama şu şekilde 40 km nin üstü süratlerde çekildiğinde önce aracın hızını yavaş bir şekilde düşürüyor hız 5 km civarına ince tamamen kilitleniyor bunda maksat panik freni olarak kullanma şöföre bir şey olursa yolcu elektronik freni çekecek ve araç kontrollü bir şekilde yavaşlayıp duracak.

Anladım bununla ilgili kullanım kulavuzunda yada her hangi bir teknik bülten de bu durum açıklamalı ifade ediliyor mu ? Bunu boş bir alanda deneyeceğim  Yoksa yüksek süratte bebeği arka koltuğa oturtup elini kolunu bağlamam gerekiyor. :) tekerlekler kilitlerse takla atar araba yada savrulur gider diye korku başladı bende

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

kitapçıkta olay bu şekilde geçiyor

i5304444_resim1.jpg-k

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
kitapçıkta olay bu şekilde geçiyor

i5304444_resim1.jpg-k

+1

Hangimiz olursak olalım bu sistemi iyice tecrübe etmemiz gerekiyor, şahsen aynı durumu yaşasam ben de paniklerim; olay anında "otm. park freni olmalı" diyip panik yapmamak için ciddi şekilde tecrübe gerekiyor.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

arkadaşlar ben  bir zaman araç gidirken el frenini çekmiştim.hiç çalışmadı ve ekranda uyarı vermişti.. bence tehlikeli değil.ne guzel işte benim araçta giderken sistem çalışmadı.

araçların farklı olması şaşırtıcı..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1423 link' Alıntı:
arkadaşlar ben  bir zaman araç gidirken el frenini çekmiştim.hiç çalışmadı ve ekranda uyarı vermişti.. bence tehlikeli değil.ne guzel işte benim araçta giderken sistem çalışmadı.

araçların farklı olması şaşırtıcı..

kaç km hız ile gidiyordunuz acaba? Yüksek hızlarda bunun güvenliğini opel mutlaka düşünmüştür aslında
çünkü o hızlarda elektronik park frenini çekmek normal el frenini çekmek arasonda vardır mutlaka farkı
ben düşük hızda denedim bir kez abs etkisi yaptı ben de

1

1423

Bilgi Girilmemiş

20km hızda denemiştim ki tehlike yaratmasın. ama ekranda uyarı verip hiçbir frenleme olmamıştı..

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

olay tamamen çekili kalma süresi ve hız ile ilgili. elektronik park freni abs tarzında frenleme yapıyor. normal el frenleri gibi aracı kontrolsüz bırakmıyor. hızla giderken hiç ani fren yapmayacak mıyız. bu da aynı şey. yalnız yüksek hızlarda  park frenini 2 sn kadar çekili tutmamızda devreye giriyor. yoksa  sadece sesli uyarı veriyor frenleme yapmıyor araç. Düşük hızlarda araç zaten yavaş oldugu için ABS etkinligi daha iyi hissediliyor ve hemen duruyor.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araç yürüken el frenini çektim ve hızımda çok yüksek değildi yani 40 ın altına idi ve araç frenleme yapmadı. Ekranda uyarı çıktı ve "el freni bırakılıyor" gibi bir uyarı geldi. İkinci denememde gene 40 ın altında bu kez çekili tuttum ve araç çiviledi. Yalnız o kadar ani durduki sadece arka tekerlekleri kilitleyerek bu kadar ani duramaz gibime geldi. Sanki 4 tekerlekten birden fren yaptı.

Sizin ufalıklı büyük ihtimal çekili tuttu tuşu. Geçmiş olsun Allah korusun.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Durmasi icin cekili tutmaniz gerekli 4 tekerlege frenleme yapiyor
Kac km gittiginiz farketmez