Yolda Giderken Elektronik Park(El) Freninin Çekilmesi

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba; Dün yaşadığım ehim bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Trafiğin çok yoğun olmadığı bir saatte yavaş yavaş hızımı artırırken (hızım 30 km civarında idi) arabam bi anda olduğu yere çakıldı. İlk saniyelerim olayın nasıl olduğunu anlamak la geçti. ևok serin kanlı olmama rağmen biraz panikledim. Anında Debriyaja bastım 4 lü yaktım. Allahtan arkamda yakın takip eden birileri yoktu yoksa kesin vururlardı. bir baktım 1.5 yaşındaki kızım arkadan koltuk arasından uzanmış kol dayama yerine karnını yoyup el freniyle oynuyor. Eşim arkadaydı. Olay benim ve eşimin bir anlık dalgınlığını fırsat bilen kızımdan kaynaklanıyor. şükür ki olayda kimseye birşey olmadı. Sonra durup bir yerde düşündüm ya bunu 140-150 ile gittiğğimde yapsa idi yaşayacağımız olayın vehamiyeti ne olur du.... Bu sistem giderken devre dışı bırakma gibi bir özellik yada çocuk kilidi vs bir özelliği var mı ? Yoksa bu sistem çok kullanışlı ve güzel olsada çok çok tehlikeli. Araba kullanmayı bilmeyen biri yada anlamayan biri yada bir çocuk yada size şaka yapmak isteyen muzip bir arkadaş yüksek süratte giderken bu tuşu merak edip, çektiğinde allah göstermesin araç ve içindekiler paramparça olur. Bu başıma gelen olayı Opel Yetkilerine de mail atmayı düşünüyorum.  Daha önceki aracım Megan II Hacback idi. Onda biliyorsunuz kontak anahtarı yoktu. Kart vardı. ve teker dönerken start-stop a bassanız dahi lastik döndüğü müddetçe araç hiç bir şekilde istop etmiyordu. Motoru Durdurmak İsdediğinize Emin Misiniz ? Diye ekranda bir yazı çıkıyor Siz ikinci kez start-stop tuşuna basıyordunuz Ancak bu şekilde ve Teker durunca İstop Ediyordu.

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yolda Giderken Elektronik Park(El) Freninin Çekilmesi

Çok geçmiş olsun diyelim.Allah daha büyük sıkıntılardan korusun.
Şimdi benimde aklıma sizin bu yazdıklarınızdan sonra başka birşey geldi olaki aracın fren sisteminde sıkıntı meydana geldi yahut siz aracı kullanırken başınız döndü bayıldınız veya aracın hakimiyetini kaybettiniz.(Allah korusun en kötü senaryoyu hayal etmeye çalıştım.)
Yanınızda oturan kişi el frenini çekerek ve direksiyonu tutarak aracı güvenli bir şekilde durdurabilir.
Şimdi sistemi hareket halinde iken iptal edersek buda ayrı bir paradox oluşturabilir?

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun, gerçekten en çok korktuğum hadise sizin başınıza gelmiş. Benim oğlanında çok dikatini çekiyor park freni, her seferinde eşime tembihliyorum aman çok dikkat et şeklinde, bir anlık dikkatsizlikte ne zaman ne yapacakları belli olmuyor afacanların. Yanlız 30 Km süratlerin üzerinde aniden durmaması gerekiyor aracın, ben hiç denemedim ancak.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tomacco link' Alıntı:
Çok geçmiş olsun diyelim.Allah daha büyük sıkıntılardan korusun.
Şimdi benimde aklıma sizin bu yazdıklarınızdan sonra başka birşey geldi olaki aracın fren sisteminde sıkıntı meydana geldi yahut siz aracı kullanırken başınız döndü bayıldınız veya aracın hakimiyetini kaybettiniz.(Allah korusun en kötü senaryoyu hayal etmeye çalıştım.)
Yanınızda oturan kişi el frenini çekerek ve direksiyonu tutarak aracı güvenli bir şekilde durdurabilir.
Şimdi sistemi hareket halinde iken iptal edersek buda ayrı bir paradox oluşturabilir?

Evet bu ihtimal de var ancak. Bunda bir anda sistem kilitledi. yani Araba bir anda ve kontrolsüz bir şekilde çok ani durdu. Tabir caiz se ZRANK diye... Sizin verdiğiz örnekte sürücüye birşey olsa El frenini çeken kişi bu araçta el frenini çektiğinde sürat 120 üzerinde ise camdan çıkar. Yavaş Yavaş çekme gibi bir durum söz konusu değil. Çok Kesin ve çok sert bir fren DRANK diye lastikleri kitliyor. Yandaki yolcunun aracı yolda tutma ihtimali yok gibi... Arabayı kasıp durdurmuyor. ZRANK diye duruyor.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cenk coogu arabalarda el frenını cekınce sadece arka tekerlekler kılıtler gencken koselerı donerken cok yapardık arabanın arkası atsın dıyee.....ancak bızım araclarda yolda gıderken cekersen 4 tekerlegıde kılıtlıyo sankı frene basmıssınız gıbı yanı acıl durumda basılı tutarsanda aracı durdurmaya yarıyor..basıp cekersende tavas yavas durduruyor yanı yuksek surattede basıp elını ceksen bırsey olmaz zaten gaza basıncada otomatık devreden cıkıyor o anda gaza bassaydın deve dısı olurdu debrıyaja bastıgın ıcın sarsıntıyı cok hısstmıssın

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

by-Abdullah link' Alıntı:
cok geçmiş olsun vigilante8  fakat en az 40 surat olması  lazım devre dışı kalması için...çünki geçen ben deneme amaçlı gıderken 50 suratla cekıyım bakayım durcakmı dedim ama çektiğimde durmadı..
Frende bir sıkıntı olursa veya şöför hakimiyeti kaybederse yapacak birşey yok o zaman.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

by-Abdullah link' Alıntı:
cok geçmiş olsun vigilante8  fakat en az 40 surat olması  lazım devre dışı kalması için...çünki geçen ben deneme amaçlı gıderken 50 suratla cekıyım bakayım durcakmı dedim ama çektiğimde durmadı..
elınızı cekılı tutarsanız fren gorevı goruyor ..cekılı tutarsanız arac durur..

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dün çok korktum. Ayağımı debriyaja attım. Sağ ayağım hala gazdaydı. Ayağım gazda olmasına rağmen sistem devre dışı kalmadı. Tabi o anda bebek çekmeye devam ediyor olabilir. olay öyle çabuk oldu ki. Ancak normal arabalardaki gibi el freni olsa mümkün değil onu küçük cocuk çekemez.  birincisi gücü yetmez ikincisi el freninin üzerindeki baş parmakla kuvvetlice basıp güçlüce kaldırması gerekir ki küçük çocuklar bu kombinasyonu yapamaz yapsa bile çok hafif yukarıya kaldırabilirler. Bundan da birşey çıkmaz. Araç çok hafif bir şekilde kasar sizde kontrolunüzü kaybetemez siniz. Dün yaşadığım olay çok kötüydü çok sert ve ani durdu araç sanki 4 disk birden kilitledi. Eğer 40 km üstünde devreye girmiyorsa iyi ama bu bilgiden kesin eminmisiniz. Yüksek süratte devreye girerse çok korkunç çünkü normal el freni gibi istediğiniz zaman çekip köşeyi döndükten sonra bırakıp devam etme gibi bir olasılığınız yok. Manuel bir kullanıma izin vermiyor. versede siz o an şoka giriyorsunuz zaten düşünüp olayı çözünceye kadar araç hakimiyetinizi kaybediyorsunuz çoktan.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birde acemi birine bu arabayı kullandıramıyorsunuz. Eski aracımda sakin yollarda direksiyonu eşime verirdim. bende sağ taraftan sol elim elfreninde kontrollüce eşim aracı sürerdi. Bu aracta güvenip böyle bir şey yapamıyorum.

esad J

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

park freni normalde sadece arkaları kitliyor da haraket halinde 4 tekeri kitlediğini bilmiyordum
ben özellikle toprak yolda denedim araba atarmı diye ama el freni direk arabayı yere yapıştırıyor hızlıykende atma riski yok olduğu yere çekiyor aracı

vigilante8 link' Alıntı:
Birde acemi birine bu arabayı kullandıramıyorsunuz. Eski aracımda sakin yollarda direksiyonu eşime verirdim. bende sağ taraftan sol elim elfreninde kontrollüce eşim aracı sürerdi. Bu aracta güvenip böyle bir şey yapamıyorum.

ya benim kız kardeşim(16) haftasonları eve geldiğimde ben uyanana kadar anahtarı alıp arabayı kaçırıyor