Yeni Toyota Corolla

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
6 yıl vectra b kasa kullandım. Lpg'yi kendim taktırdım ve lpg kaynaklı sorun yaşamadım. Son 3 yıldır 307 kullanıyorum. Lpg'yi aynı ustama kendim taktırdım ve lpg kaynaklı sorun yaşamadım. Vectra'yı 50000 km üzeri, 307'yi 35000km'dir kullandım. Benden kaynaklı yani kullanıcı kaynaklı sebep dışında neredeyse sorun yaşamadım.

Eminim benim araçlarım corolla olsaydı "bir corolla nasıl parçalanır" belgeseli çekerdik. Gerek asfalt gerek toprak yol kullanıyorum. Araziye giriyorum ki zaman zaman yol bile yok, çamurda bildiğiniz trophy yapıyorum. Bir gün yeni symbol ile aynı yere gittim araç arızalandı. Yetkili serviste usta şaşırdı abi bu araçla bu kadar tozun toprağın içine girne diye. Hala anlamadığım bir konudur symbol'ün hava filtresinden otlar çıkmıştı oraya nasıl girdilerse.

Eskiden japon araçları ve parçaları ucuzdu. İnsanları bu ucuzluk cezbetti. Örnek vereyim 92 yılında doğan l 90000 liraydı ve efsane kasa corolla 120000 liraydı. Bunlar sıfır fiyatları tabi. O dönemi bilen hatırlayan yazsın lütfen, yerli iyidir avrupa pahalı parçası bulunmuyor döneminin son kışımlarıydı. Sonra avrupa diye nitelendirilen özellikle opel ve toyota piyasaya girmeye başladı fazlaca. Etrafınıza bir bakın kaç kişide 94 model golf, passat, civic, accord görürsünüz birde astra, vectra, corolla'ya bakın... Hangisi hala fazlasıyla var ortalıkta? Opel'in parça fiyatları toyota'ya göre daha pahalıydı o zamanlar ama daha çok donanım ve uzun ömür sunuyordu. Parça pahalı olunca insanımız ucuz parçaya yöneldi. Bknz. Tipo ve vectranın termostatı birbirine uyar ama birisi 50 lira birisi 200 lira. Uyduruk parça takılan opel marka araçlar belli bir süre sonra sanayiden çıkamaz oldu malesef ama toyota öyle değilki zaten o dönemde yan sanayisi yok japonların. Onun için araçlar diri kaldı.

Yeni toyota'lara bir bakın. Her çıkan modelil ilk partisi kesin servise geri çağrılıyor. Neden? En son olan yakın zamanda. Amerika'da yeni model arazi tipi araçlar cam açma dügmesi çok ısınıyor yangın tehlikesi var diye geri çağrıldı. Ama Türkiye'de ses yok... Sorunsuz araba mı, marka imajı karalanmasın mı? Bir wv öyle değil mi? Bunlar gibi bazı markalar ülkelerını temsil ederler ve arkalarında devlet ekonomik olarak sağlam durur. Opel gibi arkasında kimse yoksa gm bünyesinde üretilirsin reklamlarında "o bir alman" vurgusu yaparsın. Durum bu malesef.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2010-2011 arası dizel motorlardan alınan şikayeti opel tarihinde almamıştır belki.
yağ eksiltme problemi çığ gibi ama basına yansımadı. kullanıcılar tüketici hakem heyetinde uğraşıp durdu. biraz saf olanlarında dizel bu arabanın karakteri böyle diye kandırdılar. aracını iade eden bile var.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
:) :) :) :) kimse efsunlu demedi zaten. dükkanına hergün 15-20 araç gelen 30 yıllık motor ustam ve diğer tanıdığım ustalar toyota da toyota diyorsa vardır bir bildikleri. adamın elinden bir yıl içinde kaç bin araç geçiyor. bu adam iyi diyorsa dinlenir bence. senin çevrende iki üç kişi sorun yaşadı benim çevremde iki üç kişi hiç yaşamadı diyerek genel yargı oluşmaz. işin içinde olan hangi ustaya sorsan arıza konusunda daha başarılı olduklarında hemfikir olurlar. arıza yapmaz derken fabrikadan çıkıp 20 sene hiç arıza yapmaz demiyorum tabiki ama şuda bir gerçek ki daha az arıza yapıyorlar.

kusura bakma ama o genel yargıyı ben olusturmuyorum. toyotalar arıza yapmaz sanayi bilmez sanayide ustası yok bilmem ne diye şehir efsanelerini yayanlar oluşturuyor. senin ustan toyota iyi diyodur benimkide opel iyi diyor. bu kadar basit. ayrıca ustanın sözü dinleniir diyosunda en başta sen dinlememişsin hala opele biniyosun :) zaten bu forumda kim toyotayı hondayı savunuyosa bu sehir efsanelerinden bahsediyosa bakıyorum hiçbiri gidipte almıyor :) çünkü hidrolik direksiyon ve ve otomatik camdan baska bi özelliği olmayan bir araca 18-20 bin tl para vermek kimsenin işine gelmiyor. şahsen 9 senedir opele biniyorum ve bindiklerimin içinde en yaşlısı 96 model en genci 2004 model di ve şimdiye kadar birkez yolda kaldım ( o da fren yagına motor yagı döken dangalak bi ustanın yüzünden ) onun dışında yolda kalmışlığım her hafta sanayiye ugramıslıgım yok. opel forumunda opellerin arızalarını görüyoruz toyotanın arızaları içiin toyota forumuna üye olun görün ne arızları varmış. ben ara sıra ugruyorum japon otoların forumlarına. arıza yapmaz dediginiz markanın geyikleri var ekşide okumanızı tavsiye derim. https://eksisozluk.com/geleneksel-toyota-arac-geri-cagirma-senlikleri--3570351

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2015 model fluence dizel otomatik. Henüz 30000 kmde. 10000 kmde 1 litre yağlı tüketmiş, yetkili servis normal, olağan durum diye söylüyor. Ama bence kesin sorun var, servis kabul etmesede.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazı dizellerinde biraz sıkıntı var sanırım.

Toyotaya gelince; Babam 99 model manda gözü kasaya 11 sene bindi ve 1 kere sanayiye girmedik. Bir tanıdık bayan eşine verdi 93 model meşhur kasayı ve hala okula gidip gliyor 1 kere sanayiye girmedi, Dairede bir abimde 2005 modeli var ve 1 kere sanayiye gitmedim daha 10 sene binerim diyor. Fakat bu araçlar hep benzin/LPG' li.

Bence Toyota, Mazda en sorunsuz, şikayetsiz, sıkıntısız araçlardan fakat zamanında bakım yapmak şartıyla. Şimdi benim araç 5. yılında direksiyon kolonundan tutunda, Z rotuna kadar elden geçti. Sırada şanzuman beyni, kavrama beni bekliyor. Tıkırtılar için kapılara kaç kere wd40 sıktım.

Evet ilk bakışta biraz pahalıdır Toyota ama düz şanzuman benzin/LPG' lisine 15-20 sene binilir bence. Görünüş olarak son kasa fena değil ama aynı kulvarda Jetta daha genç, dinamik duruyor.

Son düzenleme:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kusura bakma ama o genel yargıyı ben olusturmuyorum. toyotalar arıza yapmaz sanayi bilmez sanayide ustası yok bilmem ne diye şehir efsanelerini yayanlar oluşturuyor. senin ustan toyota iyi diyodur benimkide opel iyi diyor. bu kadar basit. ayrıca ustanın sözü dinleniir diyosunda en başta sen dinlememişsin hala opele biniyosun :) zaten bu forumda kim toyotayı hondayı savunuyosa bu sehir efsanelerinden bahsediyosa bakıyorum hiçbiri gidipte almıyor :) çünkü hidrolik direksiyon ve ve otomatik camdan baska bi özelliği olmayan bir araca 18-20 bin tl para vermek kimsenin işine gelmiyor. şahsen 9 senedir opele biniyorum ve bindiklerimin içinde en yaşlısı 96 model en genci 2004 model di ve şimdiye kadar birkez yolda kaldım ( o da fren yagına motor yagı döken dangalak bi ustanın yüzünden ) onun dışında yolda kalmışlığım her hafta sanayiye ugramıslıgım yok. opel forumunda opellerin arızalarını görüyoruz toyotanın arızaları içiin toyota forumuna üye olun görün ne arızları varmış. ben ara sıra ugruyorum japon otoların forumlarına. arıza yapmaz dediginiz markanın geyikleri var ekşide okumanızı tavsiye derim. https://eksisozluk.com/geleneksel-toyota-arac-geri-cagirma-senlikleri--3570351
ustayı dinledim demedim zaten. Yağ değişimi için bile telefon edip gidiyorum ustaya. kapısında nezaman gidersen git 9-10 araba oluyor. bir sene icinde binlerce araca bakan usta opel değil de toyota diyorsa ben ona inanırım. sözü dinlenir derken gidip dediği aracı alacam demedim bildiği vardır manasında sözü dinlenir dedim :) önceden f kasaya binipte böyle güzel araba görmedim diyen de gördüm Nalet olsun opele diyen de. bugüne kadar opel kullandım bundan sonra da toyota değil opel alırım. şeklini tasarımını beğeniyorum opellerin. sırfopel sseviyorum diye başka aracı kötülemem. opel konusunda forum içi değil dışarıda duyduğum şikayetler toyota için duyduklarımın kat be kat fazlası. eğriye eğri doğruya doğru.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
ustayı dinledim demedim zaten. Yağ değişimi için bile telefon edip gidiyorum ustaya. kapısında nezaman gidersen git 9-10 araba oluyor. bir sene icinde binlerce araca bakan usta opel değil de toyota diyorsa ben ona inanırım. sözü dinlenir derken gidip dediği aracı alacam demedim bildiği vardır manasında sözü dinlenir dedim :) önceden f kasaya binipte böyle güzel araba görmedim diyen de gördüm Nalet olsun opele diyen de. bugüne kadar opel kullandım bundan sonra da toyota değil opel alırım. şeklini tasarımını beğeniyorum opellerin. sırfopel sseviyorum diye başka aracı kötülemem. opel konusunda forum içi değil dışarıda duyduğum şikayetler toyota için duyduklarımın kat be kat fazlası. eğriye eğri doğruya doğru.

valla bende opel seviyorum ama baska markayı kötülemiyorum. benim soyledigim sey su sehir efsanelerinden kurtulun artık. opel ne kadar arıza yapıyosa diger markalarda bi o kadar yapıyor. hangi arızaları verdigini kronik prolerinin ne oldugunu ogrenmek isteyen girer toyota forumlarına ögrenir.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 123.000 km de astra G aracımı sattıktan sonra, hiç düşünmediğim bir araç olan 2011 23.000 km de corolla aldım.

ses yalıtımı opelle kıyaslanmayacak kadar kötü (hala fabrika cıkış lastikleri var bundan da olabilir), trim sesleri opelden fazla. Ancak kullanımı opelden iyi, süspansiyonlar yumuşak ve vites geçişleri daha güzel (2 aracımda manuel). Corollada parke yollarda direksiyon mafsalından tıkırtı geliyor, kronik sorun.

opel ve corollada LPG ile ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadım. corollayı yaklaşık 2 senedir kullanıyorum periyodik bakım haricinde sanayiye gitmedim. bujiler 100.000 km de değişiyor, triger zincir 150.000 km de kontrol yapılacak.

Kıcasa her markanın eksi ve artıları var. Önemli olan sizin araçdan ne beklediğiniz.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Japon araçlarında sorun çok az ama yalıtım zayıf bu gerçek. Sorun olmasın ses seda dert değil diyen alacak Japon araçlarını tepe tepe kullanacak. Bu gerçek. Japon araçlarının verdiği garanti yeter de atar bile. Bu bile bana göre artı ya boru mu adamlar 5-6 yıllık garanti veriyor mal bizim arkadaş diyor daha sı var mı?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Japon araçlarında sorun çok az ama yalıtım zayıf bu gerçek. Sorun olmasın ses seda dert değil diyen alacak Japon araçlarını tepe tepe kullanacak. Bu gerçek. Japon araçlarının verdiği garanti yeter de atar bile. Bu bile bana göre artı ya boru mu adamlar 5-6 yıllık garanti veriyor mal bizim arkadaş diyor daha sı var mı?
toyota 3 yıl garanti veriyor.
+2 ve +3 yıl ekstra olarak alabiliyorsunuz.
bu tüm markalarda var.
kore araçları hariç 5 yıl veren marka yok...