Yeni Astra - Aracım Çok Kilo Aldı .. Diet Zamanı ...

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yeni Astra - Aracım Çok Kilo Aldı .. Diet Zamanı ...

Benim aracım da 1.4T ve şu anda 3000 km'de. İlk 500 km yakıt tüketimi çok hızlı düştü. Aracı ilk aldığımda 100 km'de 18 litre civarıydı ortalama, 500 km sonunda bu ortalama 9.5 gibi bir değere kadar düştü. Daha sonra ise çok fazla bir düşüş olmadı, şu anda ortalamam 9.2'de. Hatta bir ara 9.2'ye indikten sonra 9.3'e çıktı tekrar. 1-2 hafta o şekilde kullandım, sonra tekrar 9.2'ye düştü. Aldığımdan beri ortalama tüketimi hiç sıfırlamadım. Sanırım sabitlendi ve bundan çok da fazla düşmeyecek. İşin ilginci çok agresif kullanmıyorum. Klima hep açık oluyor; ama aracı genel olarak kullandığım yer Ankara'da Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı. Yani aracı şehir içinde kullandığım bile söylenemez (bir İstanbul ya da Kızılay/Ulus trafiğinde kullanmıyorum yani). O bakımdan bu tüketim bana çok yüksek geliyor; ama yapacak birşey yok sanırım. :-[

Şehir içi / şehir dışı karma kullanımda 8 litre civarını hatta 7 küsürleri gördüğünü söyleyen arkadaşlar bunu nasıl başarıyorlar gerçekten anlamıyorum greatt. Ben kendimi çok kassam en fazla 8.9 falan görürüm gibime geliyor, o kadar yakıt tasarrufu da aracı kullanırken aldığım zevki kaybetmeme ve sebep olacağı dikkat eksikliğine vs. değmez.

comodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Benim aracım da 1.4T ve şu anda 3000 km'de. İlk 500 km yakıt tüketimi çok hızlı düştü. Aracı ilk aldığımda 100 km'de 18 litre civarıydı ortalama, 500 km sonunda bu ortalama 9.5 gibi bir değere kadar düştü. Daha sonra ise çok fazla bir düşüş olmadı, şu anda ortalamam 9.2'de. Hatta bir ara 9.2'ye indikten sonra 9.3'e çıktı tekrar. 1-2 hafta o şekilde kullandım, sonra tekrar 9.2'ye düştü. Aldığımdan beri ortalama tüketimi hiç sıfırlamadım. Sanırım sabitlendi ve bundan çok da fazla düşmeyecek. İşin ilginci çok agresif kullanmıyorum. Klima hep açık oluyor; ama aracı genel olarak kullandığım yer Ankara'da Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı. Yani aracı şehir içinde kullandığım bile söylenemez (bir İstanbul ya da Kızılay/Ulus trafiğinde kullanmıyorum yani). O bakımdan bu tüketim bana çok yüksek geliyor; ama yapacak birşey yok sanırım. :-[

şehir içi / şehir dışı karma kullanımda 8 litre civarını hatta 7 küsürleri gördüğünü söyleyen arkadaşlar bunu nasıl başarıyorlar gerçekten anlamıyorum greatt. Ben kendimi çok kassam en fazla 8.9 falan görürüm gibime geliyor, o kadar yakıt tasarrufu da aracı kullanırken aldığım zevki kaybetmeme ve sebep olacağı dikkat eksikliğine vs. değmez.
sizin ortalamanız tahmini olarak 8  8.5 litreye kadar düşer

drcoach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ankara'dayim, ortalamam 9.8'in altına hiç düşmedi. Hatta şu sıralar klimanın da etkisiyle 11 lt civarında seyrediyor.  Genelde kısa mesafe (günde 2x7 km) kullanıyorum.  Aracım 2200 km'de. Aracı yuksuz, maksimum 1 yolcu ile kullanıyorum. Kullandığım yol Konya yolu. Sakin surmem ama cok devirli de kullanmıyorum. Daha ne söyleyim bilmiyorum. Tek bahanem kısa mesafede motor yeteri kadar ısınmamisken biraz atraksiyonlu kullanıyor olmam.. Aracı almadan once 8.5 lt civarını hedeflemistim ama nerdee..

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ankarada ş.içi 8.3 şu an benim  greatt

drcoach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Siz hangi koşullar altında 8.3'e ulastiniz ? Anlaşılan benim 1.4 T kendini 1.6 T zannediyor  :mad:

hüseyintekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

95 oktan kullanın bence.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drcoach link' Alıntı:
Siz hangi koşullar altında 8.3'e ulastiniz ? Anlaşılan benim 1.4 T kendini 1.6 T zannediyor  :mad:
genel olarak sakin kullanıyorum (2000 devir civarında ) . bazen çoşup gazı köklüyorum. çoğunlukla kimseyle kapışmıyorum ama çok kaşınan olursa kaşıyorum :)

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yakıt tüketiminden konu açılınca nedense 1,6 motorlara hemen bi laf atılıyor :) Tamam, 1,6'lar gerçekten de fazla yakıyor ama aradaki fark öyle ahım şahım değil.

İzmi'de, kısa mesafelerde(Ev-İskele misali) şehir içi kullanımda ve klima sürekli açıkken ortalama tüketimim 9,8'lere kadar çıktı. Hatta sırf bu yüzden servise gidip sormayı bile düşündüm, tüketim fazla arttı diye. İl dışına çıktığım için gidemedim de...

Tam bu sırada iş icabı il dışına çıkmam gerekti. Bu nedenle de sürekli şehirler arası yol yaptım. Gerçi her defasında İzmir-Aydın otobanında birileriyle kapışıp 180'i aşağı düşemedim ya neyse (O kadar ki, bir defasında giriş gişelerinde yol bilgisayarını sıfırladım, çıkış gişelerinde kontrol ettiğimde ortalama hız 179 km. diyordu :) )... Buna rağmen sadece şehirler arası kullanımda (ki, Denizli'de şehir içinde neredeyse hiç kullanmıyorum, otelin otoparkında duruyor hafta içi) ortalama tüketimim 8,5'a kadar düştü. Eminim ki kendime hakim olup daha sakin kullanabilsem belki de 7,0 litreye kadar düşecek. Yine de Sn. vehicle_dynamics'in hatırlatması iyi oldu. Klimadan vazgeçemeyeceğimize göre en azından hava filtrelerini kontrol ettirmekte fayda var.

Erdoğan3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.6 Turbo aracım ilk aldığımda 14.3 lerdeydi şuanda 13.2 falan yanı bir depo ile iyi halde asılmazsam 450 km yol yapıyorum aracım 10.500 km oldu ben artık düşmesını beklemıyorum

bundan önce 2004 a6 2.7 bıturbo quattro 'muz vardı 250 beygir o bile 12 13 lıtre arası yakıyodu

ben hala bu arabayı çözemedim bu kadar yakmaları normal değil 1.4 Turboların yakıtları çok çok iyi anlam veremıyorum valla :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1400cc den 140Hp güç alan turbo beslemeli bir motorun çok rahat nefes alması gerek, geçenlerde hava filtremi yeniledim ve aracın gaz pedalına tepkileri hızlandı, eski filtrenin üzerinde kir bile görünmüyordu üstelik!

Bunun yanısıra 97 oktan benzinde 95 oktana göre fazla tüketime neden oluyor, iki yakıt arasındaki tüketim farkını benzin istaysyonu çalışanları da doğruluyor.