Yakıt Tüketimi Devirli ya da Devirsiz Kullanmak

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ülkemizdeki malum benzin fiyatları çerçevesinde hepimiz aracımızı olduğundan daha devirsiz kullanmak zorunda kalıyoruz özellikle 2500 devirde vites değiştirmeye başladığımdan beri sanki az yakacağı yerde daha çok tüketim arttı bu seferde 3000 u geçkin vites değiştiriyorum ama bu sefer sanki devirini aldığı için daha az yaktı gibi bu konuda yorumlarınız nelerdir?

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
lpg:)

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapacak bir şey yok. Ben hepsinden bıktım ıvırdan zıvırdan bıktım. Sattım gitti kurtuldum. Ama arabasızda olmuyor.

FireStarteR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
söylediğiniz doğru olabilir.. arabanın tork değerlerine bakıp en verimli devirlerde aracı kullanmak yakıt tüketimini azaltıyor diye biliyorum...benim aracım dizel corsa 2bin devir civarında kullanıyorum sürekli yakıt tüketimi o zaman azalıyor...

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sürekli düşük devir arabaya zarar veriyor. Devirli kullanıncada gaza geliyor insan, bu sefer devirli kullanmanında b.kunu çıkartıyoruz. Ama ne yapalım yani. Kendimizce haklıyız. Bastıkça bizden gidiyor. Hergün bu benzine bindiriyorlar. Sadece benzinden mi giydiriyorlar?

Erkan DOĞU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıkıldım artık benzin almakdan yaza değiştiricem arabayı zaten büyük ihtimal lpgli bi araç alıcam km'de 5oo bin yaksın ama gaz yaksın :D

modesit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı devirli kullanmak her zaman yakıt sarfiyatı açısından çok faydalıdır.ama seri araba kullandığım için her zaman dikkat edemiyorum.

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gözlemlediğim kadarıyla 3bin devir ideal onun aşağısında vites aralığı daraldığı için araba yığılıyor.

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 2500 ile 3000 devir arasında kullanıyorum. Devirden daha çok motoru dinliyerek yüklenmeden ekonomi yapıyorum eğer e5 gibi trafiğin açık olduğu bir yolda isem yüklenmeden olabildiğince çabuk 5. vitese te hız sabitliyici kullanıyorum sonuç kendi kanatimce gayet ekonomik. %80 bu tip kullanım %20 limitlerde gazlıyarak yol bilgisayarım ortalamada 9.3 litre yakıyor. Kabul etmek gerekli bizim opeller çok ekonoik olmuyan normal tüketimli arabalardan.

omer767

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim arabalarda yol bilgisayarında denk geldin mi bilmiyorum anlık benzin tüketim bilgisini görebiliyoruz. Orda gördüğüm kadarıyla 1.viteste gaza çok az basıp 2ye atmak en mantıklısı ;) 1de hızlanmak için gaza bastığımızda anlık değer 100km'de 40lt ye çıkıyor. bu değeri fazla yükseltmeden 10lt'ye fln geldiğinde hemen 2ye atıp hızlanmayı 2. viteste yaptığımızda tüketim 100km' de 20lt. gibi bir değer oluyor 3te 4te ve 5te bu değerler çok daha az ;) o yüzden 1.vitesi olabildiğine az kullanmak en mantıklısı..Düz yolda fln 1den hemen 2ye atıp o şekilde hızlanmanızı öneririm...en azından bu benim gözlemim ;)