Yakıt Tercihiniz ! Benzin mi,Dizel mi ?

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım yılda 15.000 km yapıyorum diyorsun aracının km de 250 kuruş yaktığını hesaplarsak 3750 ytl benzine para vericeksin , oysa dizel araçta ortalama 125 den hesaplarsan 1875 ytl para vericeksin , yani yılda 1875 ytl yi çöpe atıcaksın sen bu araca 5 yıl bindiğini varsayarsak

1875 * 5 = 9375 yani 5 yılda 10.000 ytl zarardasın bence , ayrıca bir dizel araç alırken vermiş olduğun fark 3.000 ytl civarında bu fark arabayı satarkende aynı kalıyor .
performans olayına gelince bende benzinli 98 model corsa vardı , su anda dizel corsa var , benzinli aracımdan çok üstün :) servise daha girmediğim için bilmiyorum ama servis ücretinin de çok sorun yaratıcağını san mıyorum

Kesinlikle dizel diyorum çünkü aracım çok cimri :)
dizeline hiç bakım yaptırmadınız sanırım, dizellerin servis masraflarından haberiniz yok mu?... onuda bu hesaba katsan fena olmaz yani

Son düzenleme:

lasthell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dizel araç bakımından hiç haberim yok gerçekten çok mu fazla ne kadar 1.000 ytl falanmı ? fikri olan varsa cevap yazarsa sevinirim

ufuk çakır
maden müh.

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
15.000-45.000:280,78 ytl
30.000.90.000:501,22 ytl
60.000-120.000:598,30 ytl
corsa d 1.3 cdtı bakım fiyatları bunlar forumda başka bir konudan alıntı yaptım

montana

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işi bilen büyükler yazmış dizel aldığın zaman yakıttan kara geçmek için günde en az 200km veya üstü yol gitmen gerek yoksa dizelin bakımı benzinliye göre çok ağar dizel otolar öyle benzinli gibi bi çalış bi stop et onada gelmio ama tercih senin ben 200km yaparım diyosan dizel eğer altı benzin.

lasthell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işi bilen büyükler yazmış dizel aldığın zaman yakıttan kara geçmek için günde en az 200km veya üstü yol gitmen gerek yoksa dizelin bakımı benzinliye göre çok ağar dizel otolar öyle benzinli gibi bi çalış bi stop et onada gelmio ama tercih senin ben 200km yaparım diyosan dizel eğer altı benzin.

neden 200 km açıklarsan sevinirim

ufuk çakır
maden müh.

Kaanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.unicef.org
Kari alacaksan elbisesine,makyajina harcayacagin paraya,
Cocuk yapacaksan Pampersine, oyuncagina harciyacagin paraya,
Araba alicaksan benzinine harciyacagin paraya bakmadan alacaksin....

Atasozu gibi oldu :)))))
Sonuc olarak BENZIN FOREVER !!!!!!

montana

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neden 200 km açıklarsan sevinirim

ufuk çakır
maden müh.
çünkü 200 km den altına indiğin zaman benzinli olan oto daha karlı oluyor yani dizeli alırken amaç tasarruf değilmi ama tasarrufu sadece yakıttan etmiyceksin araçtanda ediceksin misal vereyim dizelin her 10000 veya 15000 bakımları vardır aynı atmosferik motorda olduğu gibi ama atmosferik 100ytl ye yapılırsa dizel olan oto 1000 ytl tutuyor kar yapıcağım derken zarada edebiliyorsun o yüzden herşeyini bi kağıda döküp hesap tutman gerekli ben ve babamın yaptığı hesaplara göre benzinli daha uygun şu anda bana ama ilerde çok gezmek istersem tabii dizel derim.ayrıca baba mesleği bizim ailenin çoğu benim baba gibi şöför hesap doğrudur bence.:)

montana

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu dizellerin bi çalıştır bi stop et olayına gelmemeleri neden ? ..

Ayrıca kırmızı ışıklarda fln durunca anca benzinli araba stop edilir, 2 kuruşun hesabı yapılır... dizel araba olduktan sonra ndn stop edim ki ?
bi çalıştır bi stop tan kastım şu mesela şehir içinde çok geziyosun işte 20 dk gittin biryere uğrayıp durman lazım bu duruşlarda dizel motorun cooler ve diğer aksamlarına zarar veriyor diyen ustalar var bencede haklılar mesela hiç bi minibüscü aracını stop etmez veya otobüscü yoksa ışık filan benziliyide stop etme.:rock