Yakıt Pompası Arızası - Astra J

gkhgunduz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, öncelikle yeni üye oldum ve umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Eğer yanlış bir yere açtıysam kusura bakmayın. Uyarırsanız düzeltebilirim.

Aracım 2012 model Astra J 1.3 Dizel HB
Aracımın tüm bakımları zamanında yaptırıp ve bu 3 yıl boyunca tüm filtreleri düzenli olarak değiştirdim.

Fakat bundan 2 gün önce hiç bir belirti (ses,araç çekişi, tekleme) olmaksızın yolda ilerlerken birden "Aracınızı Kısa Sürede Servise Götürün" uyarısı geldi. Noluyo ya demeden aracın stop ettiğini fark ettim hemen sağa çektim. Allahtan tali yoldaydım ve yavaş gidiyordum.

Benim babam emekli dizel tamircisi bildiği iyi ustalar var onlara götürdük. Bilgisayara bağlandı "0087" kodlu hata görüldü. Pompa hatası olduğunu söylediler.
Bugün deponun içindeki mazot pompasını söküp baktılar arızalı yenisini al dediler.
Tanıdık ustanın biri neskardan fiyatı öğrendim 2500 tl miş falan dedi.

Opel yedek parçacılara sordurttuk. (Bursadaki)
"Sadece motor" olarak ve "şamandıralı komple set" olarak satılıyormuş.
Onlarda komple setin 1500 - 2000 civarı olduğunu ama ellerinde olmadığını söylediler.
Sadece motoru sordum o da yokmuş. Ona da 200 tl civarında dediler.
İnternetten baktığımda orjinal Bosh marka komple seti 270 tl ye buldum fakat benzinli araçlar için olanıymış. (ürün satış linki verilmesi yasak mı bilmediğim için link koymadım bilgilendirirseniz düzenler link eklerim.)
Benzinli araçlar için olan ürün 270 tl olup; dizel araçlar için olan ürünün 1500 - 2000 tl olması çok mantıksız geldi.
Yarın neskarı arayıp tekrar fiyat sorucam netleştirmek için.

Biraz hikaye gibi anlattım ama uzun lafın kısası size sormak istediğim şu;
Böyle bir şey başına gelen veya bu ürünle ilgili fiyat veya satıcı bilginiz var mı önerebileceğiniz.
"Astra J 2012 1.3 Dizel yakıt pompası(şamandıralı set)"

Ve asıl moralimi bozan da yıllardır alıştığım, güvendiğim Opel markasının 3 yaşında bir arabasının yakıt pompasının aniden bozulabilmesi. (Dizel araçlarda depodaki yakıtın çok azalmaması gerektiğini söylüceksiniz biliyorum fakat çeyrek deponun altına hiç düşürmem ben yakıtı. Yani pompada bir zorlama olması imkansız.)
Ustalara da sordum kolay kolay bozulmaması lazım bide alman malı kardeşim çin malı değil ya bu dediler ki ben de aynı düşüncedeyim.
Aracın dış kısımlarında olan bir parça olsa yine bişey demicem de deponun içinde ki bir parça yani.

Son olarak bitiriyorum. :)
Opel markasını ve kalitesini hep övüyordum fakat bundan sonra pek sesim çıkmayacak gibi. Zira her an yolda bırakabiliyor.
Sizinle paylaşmak istedim yoksa içimde kalıcaktı.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ulan yemin olsun haklı çıktım demeyeceğim ama opel pimi çekilmiş bir el bombası misali nerede gümleyeceği hiç belli değil o yüzden sürekli ödüm patlıyor konta çevirdiğimde başıma iş açacak diye..Geçmiş olsun dizel işinden pek anlamam ama konuyu okuyunca yorum yazmadan geçmek istemedim.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kullandığın mazot çok önemli.direk yenisini alıp takmanızı tavsiye ederim.benzin pompası 10 bar basıyor mazot pompası 100 bar civarı aradaki fiyat farkı bı yüzden

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi niyet garantisi ve aracın yaşı gereği diğer servislerden parça fiyatı isteyin belki biraz daha düşebilirler. Yeni model sayılan araçta bu gibi arizalar,gerçekten itibar sarsıcı

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Arıza tespiti doğru yapılmıştır umarım. Aracınızın ilk sahibi siz olmalısınız tamamen meraktan soruyorum kilometre kaç? Opel i savunduğumdan değil ama bu tür talihsiz arızalar mercedes audi vb markalardada yaşanacak şeyler. Sonuçta kul yapısı muhtemelen o parçanın imalatından olan bir hatadan ötürü de olabilir. Veya başka bir neden mazot filtrenizden gelen bir hata neden dersiniz filtre aşırı kirlendi diyelim veya yan sanayi filtre kullandınız hadi orjinal filtre kullandınız ama o filtreden gelen hatadan dolayı pompanız daha da sıkışarak çalışmak sorunda kaldı ve sonuç erken parça(pompa) değişimine neden oldu. Anlatmak istediğim küçük başka kusurlar büyük arızalara neden olabiliyor. Aracınızdan soğuyacak birşey yok bence umarım tez zamanda parçayı bulur takarsınız ve sorun hallolur. Yada ne diyelim o paranın çıkacağı varmış diyip teselli olalım.

gkhgunduz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Arıza tespiti doğru yapılmıştır umarım. Aracınızın ilk sahibi siz olmalısınız tamamen meraktan soruyorum kilometre kaç? Opel i savunduğumdan değil ama bu tür talihsiz arızalar mercedes audi vb markalardada yaşanacak şeyler. Sonuçta kul yapısı muhtemelen o parçanın imalatından olan bir hatadan ötürü de olabilir. Veya başka bir neden mazot filtrenizden gelen bir hata neden dersiniz filtre aşırı kirlendi diyelim veya yan sanayi filtre kullandınız hadi orjinal filtre kullandınız ama o filtreden gelen hatadan dolayı pompanız daha da sıkışarak çalışmak sorunda kaldı ve sonuç erken parça(pompa) değişimine neden oldu. Anlatmak istediğim küçük başka kusurlar büyük arızalara neden olabiliyor. Aracınızdan soğuyacak birşey yok bence umarım tez zamanda parçayı bulur takarsınız ve sorun hallolur. Yada ne diyelim o paranın çıkacağı varmış diyip teselli olalım.

Bilgisayardan çıktı pompa arızası. Söküp baktılar arıza doğru yani. 51 binde kilometresi. Mazotuda hep opetten alıyordum. İnsan ister istemez soğuyor hocam. Ne diyelim başa gelen çekilir.

gkhgunduz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizleri bilgilendirmek adına yazmak istedim.
Neskardan fiyat aldım. Komple set olarak satılıyor 2203 tl dedi.
Bi internet sitesinden buldum 1650 tl dediler. (Bosh dan başka firma üretmemiş o yüzden orjinal ürün)
Bir de çıkma buldum 700 tl ama tabi çıkmaya güvenemiyorum.
Abiler bosh oto bayi tanıdığı olan falan var mı ya?
Servislerden yine "abi nasıl bozuldu o ya allaalaa" tepkileri alıyorum.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bi internet sitesinden buldum 1650 tl dediler. (Bosh dan başka firma üretmemiş o yüzden orjinal ürün)

bosch car servislere sorun fiyatı birde. tabi opel parçası satan firmalarada. ayrıca pompanın ne problemi var hiçmi çalışmıyor? yoksa pompanın rölesi falan mı problem yaptı parça pahalı ve iadesini almazlar. arızayı iyi anlayın derim yani kesinleştirmeye çalışın
http://www.bosch-automotive-catalog...icle-info/-/vehicle/equip/OPE/1154?autoLoad=1

Son düzenleme:

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Beni yanlış anlamayın ama sırf bu yüzden araçtan soğumazdım.Ne araçlar var yol da arıza yapıp da çekici üzerinde gördüğümüz.Hatta görmekten de öte bizzat şahit olduklarımız bile var.Benim başıma da başka bir olay geldi.Önce sağ sis farım sonrasında garantiden cevap beklerken sol sis farım içeriden kendiliğinden çatladı.Belki reklam gibi olacak ama şimdilik Hatay'dayım ve Anıl Opel bayisinde ki exper çalışanı gerçekten hakkını vererek ilgilendi.Hatta normalde vermezler ama uğraşalım yine dedi.Birkaç defası birlikte olmak üzere uğraşırken merkezi benim kusurum olmadığına ikna ettik ve sis farlarım garantiden değişti.Sonuç olarak aracımdan da soğumadım.Olmasaydı daha iyi olabilirdi ama bunlar kul yapısı sonuçta.
Bir diğer şey ise,eğer parçayı bir şekilde kontrol ettirme şansınız var ise kontrol ettirip çıkma parçayı alıp,taktırabilirsiniz.Sağlam ise bir sorun olacağını sanmıyorum.Bazı yerler çıkma parçaya da birkaç ay garanti verebiliyor.Onu da sorun isterseniz.

Son düzenleme:

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada işçilik için ne kadar istediler bilmiyorum ama bu işlem için çok fazla işçilik ödemeyin.Maksimum 100 TL gibi bir işçilik olması gerek.

Son düzenleme: