Yakıt Göstergesi Herkeste Aynı mı?

fadanur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar..
depoyu dolduruyorum.

yarım depoyla 450 km gidiyor..
sonraki yarım depoyla 250-300 km gidiyor.

herkeste böyle mi çalışır yakıt göstergesi..

yarımla 450 giderse tam depoyla 900 gitmesi gerekmez mi??

ismailturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen dedğin gibi gidiyor.

hatta tam dolum yapıldığında 70-80 km yerinden kıpramıyor benim gösterge sonra azalmaya başlıyor.

nedenini tam olarak bilmiyorum ama sanırım depodaki basınçla akalı bir şey.

sadece opellerde değil tüm aaraçlarda böyle sanırım geçen arkadaşta bir pegeout (yanlış yazdım heralde:D ) 406 var o da aynı böyle bir şeden bahsetti.

fadanur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
göstergeye değil..
gittiğim km ye bakıyorum artık :)

ama düzgün çalışsa ne güzel olurdu..

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıt göstergesi lineer çalışmıyor arkadaşlar. doğru orantılı değil yani

samatya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opel vectraların yol bilgisayarı(muhtemelen ayı yazılımı kullanan corsalarla aynıdır) kalan benzinle gidebileceğin yolu(range) hesaplarken son 50 km deki sürüş durumuna ve yakıtına göre hesaplar.yani son 50 km yi 90 km hızla gidip,daha sonra depoyu fullersen muhtemeln o arzuladığnı 900 rakamını görebilirsin.ama depoyu doldurduktan sonra istanbul trafiğine dalıp dur kalklarla dolu bir 50 km daha gidersen o 900 km olur sana 450 km bir anada.:)

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opel vectraların yol bilgisayarı(muhtemelen ayı yazılımı kullanan corsalarla aynıdır) kalan benzinle gidebileceğin yolu(range) hesaplarken son 50 km deki sürüş durumuna ve yakıtına göre hesaplar.yani son 50 km yi 90 km hızla gidip,daha sonra depoyu fullersen muhtemeln o arzuladığnı 900 rakamını görebilirsin.ama depoyu doldurduktan sonra istanbul trafiğine dalıp dur kalklarla dolu bir 50 km daha gidersen o 900 km olur sana 450 km bir anada.:)

bahsedilen bu değil yalnız. aynı şartlarda göstergenin ilk yarısıyla ikinci yarısının kat ettiği mesafelerdeki farkları söylüyor arkadaşlar. çünkü depo basit hacimli bir kutu değil. seviyeye göre hacim de lineer değişmiyor.

Platanouse

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007 Astra G kullanıyorum. Yakıt göstergesi konusunda benim de benzer şikayetim var.
Özellikle benzin pompası ilk kez durduğunda gösterge tam göstermiyor.
Ama bir kez deneme amacı ile "tam ağzına kadar" doldurtmuştum. Benzin göstergesi ancak 50km'lik yoldan sonra oynamaya başladı.
Ben yol bilgisayarındaki "Harcanan Yakıt"ı baz alıyorum hep.
Azami 0.3 litre şaşma oluyor.

cinaru

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildigim kadariyla depo icerisindeki samandira ile ilgili bisey olsa gerek,mesela eski arabamda tam tersi oluyordu,bende sormustum ustama,deponun ust kısmının egiminden olur demişti ne kadar doğru bilemiyorum tabi

fadanur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bahsedilen bu değil yalnız. aynı şartlarda göstergenin ilk yarısıyla ikinci yarısının kat ettiği mesafelerdeki farkları söylüyor arkadaşlar. çünkü depo basit hacimli bir kutu değil. seviyeye göre hacim de lineer değişmiyor.

bence de..