Yağmurlu hava ve kaputun sol ön tarafından gelen acayip ses....

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hava yağmurlu şimdi girdik içeri. Neyse 5 km olan ilçe merkezinde çalıştırdım arabayı, motor rolantideyken hırıltı şeklinde farklı bir ses duyduk, gaz verince ses gidiyordu, durdurdum bi de öyle denedim. Rolantideyken motor sesinin haricinde hırıl hırıl hırıl gibisine bir ses geliyordu. Neyse yola devam ettik çünkü gaz verince gidiyor diye.

Eve geldik park ettim tam, hırıltı devam ediyor gibiydi yine rolantide, biraz gaz verdim neyse gazdan ayağımı çektim, el frenini çektim kapıyı açıyım bide motor sesini öyle dinliyim dedim, kapıyı açar açmaz sol ön taraftan "ÇIT ÇIT ÇIT ÇIT" şeklinde bir ses duydum hemen arabayı stop ettim.

Neyse motoru açtık bişey göremedik gece gece. Acaba nerden gelmiş olabilir? Elektrik aksamıyla alakalımı acaba? Sonradan bi daha çalıştırmadık. Sadece kontağı taktım, II konumuna getirdim ışıklar normal yanıyordu. Çalıştırmaya cesaret edemedim. Acaba kısa devre yaptıda sigorta kutusundan mu geldi o sesler? Olabilir mi?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçenlerde bendede garip bir ses peydah olmustu. gaz verince bi homurtu çöküyordu ortaya sanki birşey bir yere vuruyor gibi.. sonra buldum :D polen filtresinin koruyan plastik kapak açılmış gaz verdikçe sarsıntıdan titriyormuş... :D

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
benim tam tersi gaz verince kesiliyordu. Rolanti de geliyordu ses. Biz dedik olabilir V kayışı falan yağmurlu havalarda ıslanınca bir şekilde ses yapar o dur dedik. Eve kadar geldik. Su birikintileri falan vardı biraz hızlı geçtim. Neyse geldim.

3-4 kere kapı kapalıyken gaz verdim rolantideki ses belki kesilir diye. Neyse kesilmedi. Kapıyı açıp öyle dinliyim derken, kapıyı açar açmaz (yanımdaki arabadan da yankı etkisiyle) çıt çıt çat falan şeklinde bir ses... Hemen durdurdum aracı. Çalıştırmaya cesaret edemedim açıkcası...

simbore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çıt sesi buji kabloları kaçırıyor olabilir veya motor stop ettikten sonra genleşmedende çıtırtı yapabilir.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
motor stop ettikten sonra ses yok. Sadece yüksek gaz verdim rolantideyken o ses gider belki diye, sonra kapıyı açtım ondan sonra 5-6 kez acayip bir ses boyle.

Buji varmı bizim arabalarda? Dizel? Isıtma bujisi var sanırım. Ondan gelebilir mi? Ama elektriksel bir ses olduğunu düşündüm ve stop ettim.

Yarın çalıştırcam. İnşallah bi sıkıntı olmaz.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egzozda kaçak olabilirmi.? en son arabanın altından çıtırtı geldiğinde ustam spiral eskimiş sesi o yapıyorda demişti bana bir keresinde...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iticilerinizden de geliyor olabilir o ses, özellikle motor soğukken daha da artar ısındıkça biraz hafifler

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Şarj dinamosundanmış büyük ihtimal. Bir kere söktü dinamoyu içindeki bilyede problem yoktu. Sonra bi de öteki uçunda bir bilya varmış ONU AÇAMADIK BİR TÜRLÜ. Neyse topladı dinamoyu yağladı falan sonra matkapla denedi mengeneye sıkıştırıp. Ses falan yoktu. Şarjda ediyordu. Onu da test etti.

Ama o acamadığı dıştaki bilyadan biz şüphelendik. Sonra topladı tekrar. Taktı arabaya yine sesi az da olsa yapıyordu. Böyle ÇIT 6-7 sn geçiyordu sonra tekrar ÇIT falan gibisine ses. Sonra tekrar çıkarttı, bi de gergi bilyası varmış V kayışının onu da çıkardı temizledi gresledi, sonra biraz diğer bilyeyi çıkarmak için epey uğraştı yine başaramadı. İyice yağladı bu sefer. Gergi bilyesini de dinamoyu da taktı ikinci kez bu defa ses gitti. Şuanlık sorun yok. Ses yok.

Ama bunun neden olduğunu bir türlü anlayamadık. Yani parça falan değişmedik. Sadece temizledi yağladı bilyaları. Şuan çok iyi. Zorladımda arabayı biraz ama yine bir sıkıntı yok.

Neden bu sesi çıkarıyordu hala anlamış değiliz?

Son düzenleme:

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
gncl

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Yine devam ediyor sorun. Fakat çalıştırdıktan 10 sn sonra falan 3 kere falan çıktı bu ses. Sonra çıkmadı.Dinamoyu açtırmadan önce o kadar çok çıkarıyordu ki bu sesi. Şimdi tekrar açtıracağım mecbur. Usta görsün bide. Çırak elinden geleni yaptı.

Bu dinamonun içindeki bilyeler değişiyor değilmi arkadaşlar?