Şarj dinamosundan gelen bu acayip ses neyin nesi?

ilhan_vet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim şarj dinamo kasnağım bozuktu ve resmen bir kayış sesi geliyordu, cıy cıy cıy şeklinde,60 tl ye zen marka aldım onu takarlarken v kayışının gergi rulmanı da bozulmaya başlamış dediler çıkarttı baktım,özelliğini yitirmeye başlamış,yenisiyle kıyasladım ve bariz fark vardı, aynısı şarj dinamo kasnağı içinde geçerli, tek yöne dönüyordu ama hafif çıtırtılı bir sesle dönüyorudu,yenisiyle zaten farkı kendin bile görebilirsin,2 parça değişti ve ses filan kalmadı,şimdi gayet iyi...bu arada benim bahsettiğim rulman kayışın üstünden geçtiği rulman,şarj dinamosunun üstünde ama bende çıtırdı değil bildiğin kayış sesi vardı,belki yardımcı olur diye yazdım,senin şarj dinamonda bi arıza olabilir ama emin değilim tabi,geçmiş olsun

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
İlhan hocam teşekkür ediyorum durumunuzdan bahsettiğiniz için. Benim şarj dinamosunda şimdilik şükürler olsun ki elektriksel anlamda sorun yok. Sadece ben de sizin dediğiniz gibi biraz o kayış sesi gibi hırıltı duydum ve o gece o hırıltılardan hemen sonra çıt çıt seslerini duymaya başladım.

Benim dönüşlerde sorun yok işte. Gergi rulmanına da baktık. Bilyeler dönüyor problemsiz. Zaten bunu araca takmadan maktapla hızlı döndürerek deniyorlar. O zaman da bişeye rastlamadık. Yağladıktan sonra çok yapmadı. 1 kere falan duydum 3 gündür. İnşallah sıkıntı olmaz ama sorunu bulamamak canımı sıkıyor. Acaba o kirli yağ tortuları sıkışıp onlar mı yaptı bu sesi? Çırak içini iyice temizledi çünkü. Temizledikten sonra ya 3-4 kere çıt sesini duydum sonra bi daha duymadım. Düzeldi mi diye de düşünmeden alamamıyorum kendimi.

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kendi aracıma bakarak söyliyeyim benim aracımda şarj dinamosu sisteme kendi kayışı ile bağlı . Yani şarj dinomosunu ayırınca araba çalışabiliyor. Sizin aracınızdaki sistem bu şekilde ise şarj dinamosunu ayırında aracınız çalışır.

wikican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.nasill.com
ÇIT ÇIT, ÇAT...

bu sesleri ilk duymaya başladığımda geçer dedim. Sizin gibi idare ettim. Çünkü az sonra ses kesiliyordu. Yolda iken de hiç duymuyordum.
2 ay böyle gezdim bazen çıt çıt çat.. aracın soğutmasında şarjında çekişinde bi problem olmadığı için gezdim.
sonra bu ses artmaya başladı. bi sabah yarım dakika susmadı.
ustaya gittim en yakındaki baktı baktı anlayamadı ses çıkmıyo ki bundan şuan bilemedim dedi.
2,5 ay kadar sonra ses daha sık duyulmaya başladı her çalıştırdığımda çıt çıt çıtır çıtırlar.
Bir akşam yolda giderken şarj lambası yanıverdi :)
çıt çıt ses de artık değişti, sürekli bir cayırtı halini aldı.
artık aküden yemeye başlamıştık yani, farları kapattım sanayiye gittim şarj bitmesin diye.

kafa artık tamamen bozulduğu için bişey demeye gerek yoktu usta kafasını değiştirecez dedi çok zeki olmasına gerek yok :)

Yani diyeceğim o ki yakında şarj dinamosunun kafası tamamen bozulacak. Yolda kalmak istemiyorsanız şimdiden kafasını değiştirtin.

60 lira kafa 30 veya 50 lira da işçiliği vadı sanırım.

bbburak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim gibi çıtırdayan çatırdayan yok anlaşılan... :D
Geçenlerde benim arabada tıkırtı takırtı ses geliyordu yüksek devirde kesilen ve rolantideyken gelen bir ses...şarj dinamosundan olduğunu belirledim (çalışırken üzerine demir bir çubuk koyup veya levye dinleyebilirsin) söktürdüm. içindeki kanatlar filan kırılmış oda kasaya zarar vermiş...Usta düzen tutmaz dedi.eskisini verdim 100 tl üstüne verdim çıkma bosch marka aldım güzel şimdilik...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Büyük şehirin avantajları işte... Biz yapamıyoruz onu.

8098.jpg

V kayışının geçtiği o tırtıklı bölgeden tutup aşağı yukarı sallayınca boşluk hissediliyordu. Bu sesi büyük ihtimal bundan yapıyor. Fakat ustanın lafına uyduk aslında hemen parçayı sipariş verip arabayı bırakacaktım, dedi ki "yukarıda gösterdiğim yerlere perçin şeklinde kaynak attır boşluk olmaz, sadece çalışırken ve stop ederken vızzz vızzz şeklinde kayış ses yapar" dedi. :D Tamam dedik yaptık. 4 tane kaynak vurduk. Geldik taktı ŞARJ DİNAMO KASNAĞINI. Sonra vidaladı yerinde. Çalıştırdık bişey yok gibiydi.

1-2 km gitmedik tam virajı alacağım 2 ye düştüm sonra debriyajden kaldırıken gaza yüklendim kayıştan bir ses. Vırrrrr vırrrr... :D dedim ne olur. Titreme yapar gibi. İndik baktık anlamadık. Şimdi belli devirlerde her zaman yapmıyor mesela 2000 devirde acayip ses yapıyor. Kayış dönmek istiyor da dönemiyor mu artık, yoksa patinaj yapıp ses mi yapıyor yatakta anlamadım. Parça geliyor ama böyle binsek ne gibi yan etkimiz olur arabada? Yardım ederseniz sevinirim deneyimli arkadaşlar...

Son düzenleme:

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Gergi bilyasını mı bozduk acaba? Çünkü bu dediğim yöntemi uyguladı 2 km gittik bişey olmadı sonra bu sesi yapmaya başladı.

V kayışı Gergisi bozuksa bunu nasıl anlarız?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Birde V kayışı gergi bilyasını çırak çıkarıp temizleyip tekrar taktı. Bunun ayarını yapması gerekir mi? Yoksa yerine takılması yeterli midir? Otomatik ayarlıyor falan diyorlar v kayışının gerginliğini. Doğrumudur bu ?

Son düzenleme:

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Sonunda kurtuldum o seslerden. Kayış sesi, çat çat acayip sesler. Hepsi sadece o ufacık ama çok da ucuz olmayan şarj dinamo kasnağındanmış. Maşallah nazar değmesin inşallah. Önerileriyle yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.