Şarj dinamosundan gelen bu acayip ses neyin nesi?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
İki gün önce yağmurlu havada başlayan bir problemle karşı karşıyayım. Rolantide yapıyor bunu. Gaza yüklenince kesiyor sesi. Elektriksel olarak bir yan etkisini görmedim henüz yada farkedemedim ama bir ses var anlayamadım.

Çarşıda farkettik rolantide bir hırıltı var gibiydi. 3sn ara ile hır hır hır şeklinde. Neyse eve geldik park ettim kapıyı açar açmaz motorun sağ kısmından "ÇIT ÇIT ÇIT" şeklinde ses gelmeye başladı. Dedim ne oluyor. İndim kapadım kontağı. Sabahı bekledim çalıştırdık, sadece rolantide 7-8 sn de bir ÇIT ÇIT falan diye sanki rulman sıkışırcasına, ya da elektrik artı eksiyi değdirirsin ÇAT falan eder onun gibi birşey.

Ben motordan yada trigerden falan geliyor sandım. Fakat bir motor ustasına gittik iyice sesi dinledi, hatta ses dinleme cihazıyla geldi, "HOCAM BU DİNAMODAN GELİYOR" dedi. Motorla işiniz yok dedi. Elektrikciye gidin dedi.

Elektrikciye gittik hemen 2 defa söktü taktı. İlkinde sildi yağladı çünkü bi anormallik yoktu, sonra taktı, rolantide yine biraz kesildi ama yine yapıyordu 10 sn aralıklarla ÇIT ÇIT şeklinde.

İkinci kez söktü, sonra yine iyice temizledi ama bir diğer rulman varmış, KASNAK TARAFINDAKİ RULMAN, onu bir türlü açamadı, küflenmiş pas tutmuş. O rulmana ulaşamadık yine, yani onun bozulup bozulmadığını anlayamadık. Neyse yine taktı bu defa ses gitti. Ama benim içim rahat etmedi bir türlü. Neyse bir gece bekledik ertesi gun çalıştırdım 10 sn sonra 2 - 3 kez ÇIT ladı. Sonra bi daha yok. Şİmdilik yine ses yok ama bu biyerde bırakır bizi. Sizce sorun o rulman mıdır? Yoksa başka bir yerden mi geliyor bu ses?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bu kasnak rulmanı normalde tek yöne dönüyormuş normalde. Fakat biz baktık bizim ki de tek yöne dönüyor ama diğer tarafa çok az bir boşluk var. Ondan yapabilir mi? Usta yoktu çırağa sordum bunu "Bu aradaki (milimetrelik) boşluk normal mi?" "Evet normal o v kayışının sağlıklı çalışabilmesi için gerekli" dedi. :D Anlamış değilim.

Bu sorunu yaşıyıp benim gibi dinamodan çat pat çıt gibi sesler duyan arkadaşlar olmadı mı hiç acaba?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Benim gibi çıtırdayan çatırdayan yok anlaşılan... :D

vedatarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok milimetrik ise eğer o boşlluk normal ama ne kadar milimetrik görmeden söyllemek yanlış olur.....
çıt çıt die bahsetiğin seste kollek tör yasytığa sürtüyor onun rulmalarla bir alakısı yok rulman 3 sny de bir ötme sürekli öter....... çıt çıt çıt die gelen ses sürtme sesidir ve ayarlaması güçtür herkes yapamz kimisi yaptırğını saır takar ama nafile gerçekte n onu yerine getirmek ozordur..... eğer sürtme sesiyse tekrar yapacak..... belik yarın belki yarındanda yakın.....

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Sürtme sesi olsa her zaman sürter ya. Her zaman olmuyor bu ses. Şuan yok mesela. Neyin sürtme sesi olur hem? İçindeki pervane olayının mı? Tam bilmiyorum ben bu cihazı :D Yarın ustaya getiriyim ben en iyisi. Ses yapmadı bugun hiç ama bakalım.

frter

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim ona benzer bir sorunum var, o sesi benim aracım da yapmaya başladı ustam şarj dinamosundan dedi. sorunu da içindeki bilyenin eskimesi ve ses yapması. Çözümü de bilyenin ve de kömürlerinin değişmesiyle hallolur dedi. Benim eski aracıma da oymuştu değişince sesi kesmişti. anlayacağın sana da bana da elektrikçi yolu görünüyor. çok fazla yol yapma dinamoyu yakarsın dedi usta bir de. o zaman yandı gülüm keten helva gedir baya paran dedi.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Doğru diyorsun fakat bazı sorularım olacak bilen arkadaşlara. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

Bu kömür için de böyle orjinal gm olmasına gerek yok sanırım? :D Bu şakaydı tabi. Orjinal GM kömür yoktur herhalde :D Ama iyisi vardır kesin...

Asıl sormak istediğim şu. Bazı arkadaşlar rulmanları değiştiklerinden bahsetmişler. Orjinal parça kullanıldığından bahsetmişler. Rulmanların GM leri varmı ki? Şimdi rulmanı değişirken ona göre söyleyelim veya sipariş verelim gelsin iyisinden takalım. Düşünceleriniz nedir?

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şarj dinamosu,triger ve su devir daim pompası aynı hat üztünde oluyor diye biliyorum ve bu sistemde bulunan herhangi bir bilyede ses yapıyor olabilir. Yani şarj dinamosundan diye kendinizi şartlandırmayın. Zira benim aracımda benzer bir ses çıktı. İlk kontrolde şarj dinamosu dediler. Söktük. Bişi çıkmadı. Dinamo olmadan aküye yüklenerek arabayı çalıştırdık. Devir daim pompasının işinin bitmiş olduğu anlaşıldı. Ayrıca el değmişken triger seti komple değişmişti. Sesten eser kalmadı.

Elektirkçiye gittiğinizde elektrikçi şarj dinamosunu ayırsın. O şekilde bir deneyin derim.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Şarj dinamosu,triger ve su devir daim pompası aynı hat üztünde oluyor diye biliyorum ve bu sistemde bulunan herhangi bir bilyede ses yapıyor olabilir. Yani şarj dinamosundan diye kendinizi şartlandırmayın. Zira benim aracımda benzer bir ses çıktı. İlk kontrolde şarj dinamosu dediler. Söktük. Bişi çıkmadı. Dinamo olmadan aküye yüklenerek arabayı çalıştırdık. Devir daim pompasının işinin bitmiş olduğu anlaşıldı. Ayrıca el değmişken triger seti komple değişmişti. Sesten eser kalmadı.

Elektirkçiye gittiğinizde elektrikçi şarj dinamosunu ayırsın. O şekilde bir deneyin derim.

Sevgili hocam o dediginizi biz de yaptık da, fakat şöyle bir durum var. Devirdaim şarj dinamosu olmadan nasıl döner? Şarj dinamosunu döndüren V kayışı devirdaimi de döndürüyor. Sesin devirdaimden mi yoksa şarj dinamosundan mı geldiğini anlamak için için V kayışını takmak lazım. Ses cihazıyla dinledi motor ustası bu ses dinamodan geliyor dedi.

Triger nerede onu bilmiyorum yalnız. O biraz geride olması lazım.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Deneyimli arkadaşlar ve sevgili ustalarım, bununla ilgili ayrıntı bir soruya cevap bulmam lazım. Şarj dinamo kasnağının bozuk olup olmadığını nasıl anlarız?

Bu kasnakta sanırım bir rulman var, bu bozuluyor sanırım, ve diyorlar ki rulman tek tarafa dönecek, diğer tarafa dönerse bozuktur....

Ben geçen söktüklerinde baktım çok az bir boşluk vardı. Yani dönüyor denmez buna. O kadar boşluk olur mu? Yoksa hiç mi olmaması gerekiyor? terse çevirdiğinizde tak diye durması mı gerekiyor?