Yağmur Sensörü !..

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar..

sadece bendemi böyle bilmiyorum.. yağmur sensörünü açtığımızda silecekler çalışır, ve yağmurun hızına göre hızlanır-yavaşlar, yani hızını kendi ayarlar değil mi?... eski aracımda böyleydi ve hiç müdahale etmeden yola devam edebiliyordum. bu araçta yağmurlu havada ilerlerken, sensörü açtığımda ilginçtir sabit bir hızda siliyor. ve bazen yeterli gelmediğinde fasıla ayar düğmesinden bir tık arttırıyorum, hızlanıyor (!) e bu sefer de kırmızı ışıkta duruyorum hızlı geliyor. yine fasılayı düşürüyorum yavaşlıyor... bu nasıl yağmur sensörü anlamadım... fasılayla bir alakasının olmaması gerek ama inanın öyle.. bu durum sadece bendemi var acaba... ?

teşekkürler...

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yağmur Sensörü !..

ToBeCaReFuLL link' Alıntı:
Benim araçda yağmurun şiddetine göre kendisi ayarlıyor.
bende yapmıyor... hatta kırmızıda durduğumda silmediği oluyor... yavaşlıyo... ama hızlanmıyor...

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yağmur sensorunun bende de yetersız kaldıgı anlar oluyor ,pek hosuma gıtmıyor acıkcası. Sensörün hızını ben genelde en ustte ya da bır altında bırakıyorum; bu sensörün süreklı aynı hızda calıstıgı anlamına gelmıyor yagmura göre kendını yıne ayarlıyor ama yağmur sıksa bıraz daha hızlı calısıyor.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Ben genelde 2. seviyesinde tutuyorum hızını güzel bir şekilde ayarlıyor, yağmur hızlanıp yavaşlıyorsa o zaman 3. seviyeye alıyorum kafi geliyor. Ama ilk birkaç sabit hızlı silmeden sonra hızını kendi ayarlıyor.

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Ben genelde 2. seviyesinde tutuyorum hızını güzel bir şekilde ayarlıyor, yağmur hızlanıp yavaşlıyorsa o zaman 3. seviyeye alıyorum kafi geliyor. Ama ilk birkaç sabit hızlı silmeden sonra hızını kendi ayarlıyor.

ya benim anlamadığım, adı üstünde sensör bu.... fasıladan ayarlamak niye... fasıla yağmur sensörünün üstündeki manuel silme aralıklarını ayarlamak içindir... diğer aracımda böyle bişeye hiç gerek duymadan,  yağmur sensörünü açıyordum aynen devam ister yağsın ister yağmasın ister sürahiden boşanırcasına yağsın... hassasiyetini biz ayarlıcaksak sensörün görevi nedir... bence bu aracın sensörleri başarısız... zira far sensörüde kafasına göre çalışıyor... ağaç gölgesinden geçsem far yakıyor... bazen güneşli açık havada yanan far, akşam üzeri, loş bir ortamda yanmıyabiliyor.... (!)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:
ya benim anlamadığım, adı üstünde sensör bu.... fasıladan ayarlamak niye... fasıla yağmur sensörünün üstündeki manuel silme aralıklarını ayarlamak içindir... diğer aracımda böyle bişeye hiç gerek duymadan,  yağmur sensörünü açıyordum aynen devam ister yağsın ister yağmasın ister sürahiden boşanırcasına yağsın... hassasiyetini biz ayarlıcaksak sensörün görevi nedir... bence bu aracın sensörleri başarısız... zira far sensörüde kafasına göre çalışıyor... ağaç gölgesinden geçsem far yakıyor... bazen güneşli açık havada yanan far, akşam üzeri, loş bir ortamda yanmıyabiliyor.... (!)

Yağmur sensörünün fasılası şundan dolayı olabilir. ֖rneğin bazı insanlar camda azıcık bile su damlası birikmesin ister çok sık camlar silinsin der bazı insanlar (misal ben) çok sık silecek hareketi görmek istemez biraz damla birikimine müsade eder. Ancak birinci fasılada bile olsa deli gibi yağan yağmurda silecekler en son hızda çalışır. Eğer çalışma hızı size uygunsuz görünüyorsa belki bir arızası vardır servise danışmanız iyi olabilir.

Far sensörü için o da belki camdaki toz veya çamurdan nem kapıyor olabilir, benimkide dururken ara ara güneşli havalarda gölgede far açıyor ben kapıları açma tuşuna bastığımda. :)

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Açıkçası bana göre yağmur sensörleri aracın en başarılı özelliklerinden biri. Kesinlikle görevini mükemmel yapıyor. Eksik kaldığı, yada fazla sildiğine hemen hemen hiç şahit olmadım desem yeridir.

Emin değilim ama araçta eskitip (fasılalı, kademe 1, kademe 2, kademe 3 gibi) kullanmak isteyenler için bir özellik olabilir ve sizinki o konumda olabilir. (Sadece fikir yürütüyorum).

En güzeli servise göstermeniz. Zira anlattığınız şeyle benim kullandığım şeyin uzaktan yakından alakası yok.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra'nın yağmur sensörü diğer araçlara göre biraz farklı. Astra'nın sensöründe değişkenlik gösteren iki olay var;

Birincisi sileceğin çalışma sıklığı, ikincisi ise silecek kollarının bir turu tamamlama hızı.

Kolda bulunan fasıla ayarı ile bizlere çalışma sıklığını seçmek için imkan tanınmış. Tur hızı ise yine araç tarafından yağmur şiddetine göre ayarlanıyor.

֖rnek olarak fasıla ayarınız 1. kademede ise silecekleriniz 10 saniyede bir camınızı silerken, 5. kademede 3 saniyede bir cam siliyor. (Bu bizim kontrolümüzde)
Sensörün kontrolünde olan kısım ise yağmur şiddetli ise bir kez cam silme işlemi 1 saniyede tamamlanırken, yağmur seyrek yağıyorsa bu tur 2 saniyede tamamlanıyor.

Kısacası aracımız sileceklerimizin çalışma sıklığını bize bırakıyor ama yağmur şiddetine göre kol hızına her zaman kendi karar veriyor.
Bu nedenle sürücü kendi tercihlerine göre fasıla ayarı yaparsa sensörden istediği verimi alabilir diye düşünüyorum.

Not: Anlatımda geçen süreler tamamen benim örneklerimdir. Teknik bir veri değildir.  

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kullanma kılavuzundaki bilgiyi doğru hatırlıyorsam, bu ayar yapılan şey hız ile ilgili değil, duyarlılık ile ilgili. Yani camda az yağmur biriktiğinde (cam üzerinde su akışı sağlayan yağmurdan bahsetmiyoruz, dikkat) de silsin diyorsanız artırırsınız.Yok öyle herşeye çalışmasın, camda biraz daha damlacık biriktikten sonra çalişsın diyorsanız azaltırsınız.Yani bu ayar işi kendini en çok camda su akışı olmayıp camda biriken damlacıkları temizlerken kendini belli ediyor.

Bu yaptığınız ayara göre de yağmur durumunda daha hızlı ya da daha yavaş çalışabilir. Nitekim ayarı artırmışsanız yağmur da hızlı yağıyorsa cam yüzeyinde az miktar su aksa da bunu hemen temizlemek isteyecek.