Yağ yakma

Alperen88

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
Mrb arkadaşlar aracım 2012 1.6 enjoy plus benzin+LPG yaklaşık 1 aydır başımdan geçenleri anlatıyorum. 9 ocakta aracima bakım yaptırdım (yağ,filitreler vs.) 2 gün sonra uzun yola gittim memlekete giderken rampada 2-3 defa Beyaz duman attığını farkettim. Memlekette aracı durdurup inince sol tekerin ordan 15-20 saniye fiss sesi geliyor kesiliyor. Hafif gaz kokusu da geldi. Gazciya götürdüm gaz filtresinin hortumunu değiştirdi enjektörun biri bozuk dedi gaz ayarını yaptı ordan çıktım 2 km gittim araba teklemeye başladı biraz daha gidip durdum rölantide araba çok fazla titriyor stop edecek gibi oldu kontaği kapattım açtım motor arızasi yandı. Gazciya tekrar götürdüm PC ye taktı. Bozuk olan enjektörten dedi arızayı sildi tekrar yola ciktim aynı yerde aynı şekilde yaptı. Tekrar götürdüm enjektöru değiştirdim. Yine arızayı yaptı bu sefer başka ustaya götürdüm bujilerden dedi bujileri değiştirirdim. Arac Normale döndü sehiricinde 4-5 gün kullandım. İzin dönüşünde ışıklarda durdugumda motor dizel gibi sesli çalışıyor gaza bastığımda ses gidiyor araç çekişten düşüyor. Yaklaşık 400 km geldim bu şekilde sonra evin önünde yağ lambası yandı söndü (yolda hiç yanmadi) yağina baktığımda araçta hiç yağ kalmamış. Usta 4 litre yağ ekledi 200 km kullan tekrar kontrol edeceğiz dedi aracı aldım. 100 metre gitmeden araç teklemeye başladı bu sefer bobini degistirdik. Sabahları 100-200 metre gitmeden ayağımı gazdan çekince stop ediyor. 200 kmyi doldurmak için uzun yol yaptım ışıklardan kalkarken beyaz duman atıyor. Eve geldigimde yine yağ eksilmiş. Buradaki usta anlamıyor. Yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler ederim.

Hakan55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gaza yüklendiğimizde egzozdan aşırı duman atmıyorsa yağ eksiltmenin muhtemel sebebi külbütör kapağındaki diyafram arızalı olabilir. Bundan kaynaklı aracınız aşırı yağ eksiltiyor olabilir. @kannn hocamın paylaştığı bir konu vardı ona bir bakın.
Aracınızın supaplarından emin olmak için kompresyon testi yaptırın. Sonuca göre supapların durumu hakkında bilgi verir.
Egzozdan aşırı beyaz duman conta yanmasına işaret eder. Araç su eksiltiyor mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
motoru çalıştırın öncelikle aracınızı artık benzinde kullanın bir süre pistin içleri yağ dolmuştur arada yoğun beyaz duman atar dururken çokta bunu motor ısınınca yapmaya başlar yağ iyice eksilince tak tak vurma sesleri motordan bu sesi duyunca hemen stop etmeniz gerekli üzerine giderseniz direk piston ve supap yer kaputu acın motor üzerinde ecotech yazan kapagi sökün motoru çalıştırın bobinleri görürsünüz bobinin ilk tarafı ilk piston soldaki oval bir çıkıntı görürsünüz ucunda hava kanalı motor çalışırken elinizi o çıkıntı ya koyun emme veya yitme varmı bir bakın birde ıslık çalar ve motor çalışırken yağ çubuğunu ve yağ kapağını açmaya çalışın açılacak mı açılmasa düşündüğüm yerde arıza vardır dönüş yapın çözelim

Alperen88

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
motoru çalıştırın öncelikle aracınızı artık benzinde kullanın bir süre pistin içleri yağ dolmuştur arada yoğun beyaz duman atar dururken çokta bunu motor ısınınca yapmaya başlar yağ iyice eksilince tak tak vurma sesleri motordan bu sesi duyunca hemen stop etmeniz gerekli üzerine giderseniz direk piston ve supap yer kaputu acın motor üzerinde ecotech yazan kapagi sökün motoru çalıştırın bobinleri görürsünüz bobinin ilk tarafı ilk piston soldaki oval bir çıkıntı görürsünüz ucunda hava kanalı motor çalışırken elinizi o çıkıntı ya koyun emme veya yitme varmı bir bakın birde ıslık çalar ve motor çalışırken yağ çubuğunu ve yağ kapağını açmaya çalışın açılacak mı açılmasa düşündüğüm yerde arıza vardır dönüş yapın çözelim
Mrb Kaan bey bobinin ordaki dediğinizi yapamadım. Sadece yağ çubuğunu çektim açılıyor. Birde motordan hava sesi geliyor fiss diye video çektim ama nasıl ekleyeceğim bilmiyorum

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
youtube yükleyin buraya link atın

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
profilime girin orada kulbutor kapağı arızası var ona bir bakın yine yardımcı olayım ama sürtme sesi gibi geliyor buda su pompasından yapar

Son düzenleme:

Alperen88

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
Mrb arkadaşlar @kannn beyin yardımlarıyla sorunu çözdük. Külbütör kapağının içinde bulunan diyaframin bozuk olduğundan yağ yaktığını gördük. Diyaframin tamiri varmış ama bulunduğum yerde tamir edecek usta olmadığı için Külbütör Kapağıni komple değiştirmek zorunda kaldım. Şuan için 100 km yaptım yağda azalma yoktu ve motorun sesi düzeldi. Tşk ederim @kannn

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
ne demek abi yardımcı olduysak ne mutlu bize bu sebepten üst kapak yapan komple motor yapan ustalar var hayırlı olsun inşallah başka sorun yaşamazsın

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
forum ortamının en güzel olayı işte bu. Tebrikler her ikinize de..