yağ ve su

brk6060

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracımı aldım alalı 4500 km yol yaptım araç 2000 astra 1.6 gl nb ac aracı kayseriden aldım alırken inciroğlu diye opelin yetkili servisi var oraya götürdüm baktırdım arabarıın belli bir km ye kadar servis kaydı var km si 73000 küsürdü aldığımda bir de özel serviste bakıma girmiş geri kalan kaydına da oradan baktım aracın gidişinde vs bir sıkıntı yok 4 kişi 5. vites ile rampa çıkabililyorum ama 4500 km önce yağını ve filtresini komple değiştirmiştim şu ana kadar 1 lt yağ eksiltti 3 tane ustaya götürdüm bakıyorlar arabaya bir şey yok opel bu zaten yağ eksiltir diyorlar ayrıca lpgli araç için normal olduğunu söylüyorlar sizce bunun bir doğruluğu var mı
bir de dün aracı aldığımdan beri su eklememiştim su eklemek için kutuyu açtım suyun yüzeyinde beyaz değişik bir tabaka vardı buna anlam veremedim
şimdiden teşekkür ederim :)

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
genel olarak yag eksiltme sıkıntısı oldugu dogrudur. benim aracımda eksiltiyor aynı sekilde ben yag değişiminden 5bin km sonra 1 lt ekliyorum zaten 5 bin km sonrada tekrar yag deişimi yapıyorum 10bn olunca. o yuzden cokta sıkıntı edecek bi durum yok

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük ihtimalle yağ soğutucu arızalanmış ve suyun içerisine yağ kaçırıyor. su yedek kabının üzerinde beyaz kremsi bir tabaka olur daha sonra rengi yeşile döner.
bir an önce tamirciye gidip baktır, ihmal edersen arıza ilerler sıkıntı yaratır. ayrıca içine yağ karışmış su ne kadar arabanın motorunun içerisinde dolaşırsa oraları temizlemek o kadar zor olur.

brk6060

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki ne yapayım şimdi hangi parçayı değiştirmem gerekiyor yardımcı olur musunuz

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustaya kontrol ettir soğutma suyuna yağ karışmışsa ya conta yakmıştır veya yağ sogutucu arızalanmıştır.
hararet yaptırmadıysan conta yanmayacağına göre geri tek ihtimal kalıyor yağ soğutucu.
conta değişebiliyor deniyor ama ustalar tavsiye etmiyor ve garantisi yok. bu nedenle ben komple soğutucu değiştirmiştim.
parçayı temin edip ustaya gideceksin parça değiştikten sonra;
önce aracın suyu tamamen boşalıp yeniden su doldurup içerisine radyatör temizleyici ilaçlardan ilave edilecek. araba fan açıncaya kadar çalışacak ( dolaşırsanız daha çabuk fan açar) biraz daha çalışıp içerisindeki su komple boşaltılıp yeniden su doldurulacak. yedek depoda yine yağ kalıntıları varsa sökülüp temizlenecek.
bu şekilde fan açıncaya kadar araba yine çalıştırıp biraz daha çalışacak, suda yağ kalıntısı kalmadıysa havasını aldırıp bu şekilde 5-10 gün kullanıp ( yağ motorun değişik yerlerine yapışmıştır hemen temizlenmez, ara ara motor sıcak fan açmışken yüksek devir yaparsın motordaki tüm yağ kalıntıları sökülüp yedek deposuna birikir.
5-10 gün sonra tekrar ustana gidersin bu suyu boşaltıp, gerekiyorsa yedek su deposunu söküp temizlersiniz. arabanın önceki antifirizi hangisi ise aynısından antifirizli su doldurup motoru fan ısınıncaya kadar çalıştırır havasını aldıktan sonra her şey tamam olur.
su doldur boşalt işi suyun içerisindeki yağ durumuna göre 1 defadan 2-3 defaya kadar gerekirse daha fazla tekrarlanmalıdır. buradaki amaç suyun içerisine karışarak motorun soğutma bölümündeki yağların tamamen temizlenmesidir.
tamamen temizlenmezse ileride radyatörü vs. tıkarsa hararet yaparsın.
işin açığı ustalar bu şekilde doldurt boşalt işlerini pek sevmezler, elinden geliyorsa kendin yapacaksın. olmadı ustaya bir şekilde yaptırtacaksın.
içerisindeki suyu boşaltıp yeniden antifirizli su duldururuz derlerse sıkıntı olabilir.
senin klavuzun yedek su deposu olsun üstünde yağ parçaları olduğu müddetçe o suyun değişmesi gerekir.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
G kasa astralarda yag sogutucu olduguna eminmisiniz ?

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
g kasa olduğu gözümden kaçmış, g kasalarda yok sanıyorum.

brk6060

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ soğutucu yok ise ne yapayım ben o zaman şimdi yardımcı olur musunuz

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
su uzerindeki tabakanın yag olduguna emin olman gerekir. belki su anda sıkıntı yoktur ama senden once su ile yağ karıstırıp yapılırken iyi temizlenmemeiş olabilir.
bide aracla biraz gezip ısıttıktan sonra motor yag cubugunu cek bak bakalım yağda beyazlama oluyormu