vites sertliği

abex

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm astra j manuel 80000km, araçta vites geçişleri sert geri viteste kimi zaman cartlama yapıyor, yağ değişimi yada dişli yağlama,vs.. ne önerirsiniz

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelin vitesleri serttir , geri vitese gecerken cartlama yapmasi opellerde normaldir (kendimizi avutuyoruz). Debriyaji en az iki kez pompalayip geri vitese takarsaniz cartlama sorunu kalkacaktir , pardon sorun degil ozellik demeliydim :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abex

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelin vitesleri serttir , geri vitese gecerken cartlama yapmasi opellerde normaldir (kendimizi avutuyoruz). Debriyaji en az iki kez pompalayip geri vitese takarsaniz cartlama sorunu kalkacaktir , pardon sorun degil ozellik demeliydim :)

harbimi bunlar normal mi yani.. opelden bi daha soğudum

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
harbimi bunlar normal mi yani.. opelden bi daha soğudum
yetkilide vites kol halat ayarı yaptırıp yağlatın. masraflı gelmezse yağ değişimide yaptırılabilir

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdiye kadar 5 değişik Opel araç kullandım ama Opel'de böyle bir konik sorun olduğunu ilk defa duyuyorum. Evet Opel'lerde vites geçişleri kemiklidir ama çartlama diye tabir ettiğimiz ses kronik değildir. Bu sesin nedeni; eskimeye başlayan veya hatalı kullanım sonucu hasar gören baskı/balata, ayarları bozulan vites kol takımı, eski modellerde hatalı debriyaj teli kullanımı sonucunda olur. En son aldığım Astra'nın debriyaj teli hatalı (orijinalinden daha uzun), o nedenle yoğun trafikte vites geçişlerindeki sertlik ile geri vitese geçişlerde çartlama sorunu yaşıyordum. Ustam "ben buna bir şey yapamam, orijinal tel lazım" diyerek uğraşmak istemedi. Ben de sona dayanan ayar vidasının yönünü değiştirerek öyle çare buldum. 2-3 aydır çartlamadan eser olmadığı gibi vites geçişleri de eskisine oranla bir hayli rahatladı.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ek bilgide ben ekleyim aracı tam durdurduktan sonra geriye atın . Hatta ilk 3.vites sonra geri ye takın ses duymazsınız. Birde ilk kontakta devır saati 10 olunca geriye takın aniden takinca ses gelir

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O motorda 5 ileri F17 şanzıman var.

Geri vites dişlisinde senkromeç yok o kutuda. O nedenle tam durmadan, motor devri tam düşmeden geri vitese takarsanız cartlama yapar.

abex

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O motorda 5 ileri F17 şanzıman var.

Geri vites dişlisinde senkromeç yok o kutuda. O nedenle tam durmadan, motor devri tam düşmeden geri vitese takarsanız cartlama yapar.

yok hocam araç durur halde iken deneme yapıyorum 5 kere geri viese takıp ikisinde cartlama sesi alıyorum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yok hocam araç durur halde iken deneme yapıyorum 5 kere geri viese takıp ikisinde cartlama sesi alıyorum
Araçta imalattan ileri gelen bir kusur olsa iidi her seferinde o sesi yapardı. Debriyaja tam basmama, hatalı (kalın) paspas kullanımı da bu sese neden olur.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçta imalattan ileri gelen bir kusur olsa iidi her seferinde o sesi yapardı. Debriyaja tam basmama, hatalı (kalın) paspas kullanımı da bu sese neden olur.
Yok be Savas abi bizim merivadada corsadada aldigimizdan beri geri vitese takarken cartlama var hatta kitapcikta okumustum sanirim bulunca atarim size , debriyaja 2-3 kez basip oyle geri vitese takin diye .