Vites geçişlerindeki ses

GroupPolicy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba. Vites geçişlerinde özellikle cam açıkken "şık şık" şeklinde metal sesi duyuyorum. Bu özellikle ilk 3 viteste duyuluyor. Yüksek viteslerde bukadar duyamıyorum. Bu normal mi? Baskı balatanın durumunu ustam iyi şeklinde yorumladı. Debriyaja tam basmama rağmen vites geçişinde o sesi duyuyorum. Bu arada seyir halinde gazdan ayağımı çektiğimde aracın yığılma noktasında bu sese benzer bir tak tak vurma sesi duyuyorum. Yani debriyaja hiç basmayıp ayağımı yavaşlamak için gazdan çektiğimde geliyor. BU sesleri yorumlayabilecek arkadaş var mı ?

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba. Vites geçişlerinde özellikle cam açıkken "şık şık" şeklinde metal sesi duyuyorum. Bu özellikle ilk 3 viteste duyuluyor. Yüksek viteslerde bukadar duyamıyorum. Bu normal mi? Baskı balatanın durumunu ustam iyi şeklinde yorumladı. Debriyaja tam basmama rağmen vites geçişinde o sesi duyuyorum. Bu arada seyir halinde gazdan ayağımı çektiğimde aracın yığılma noktasında bu sese benzer bir tak tak vurma sesi duyuyorum. Yani debriyaja hiç basmayıp ayağımı yavaşlamak için gazdan çektiğimde geliyor. BU sesleri yorumlayabilecek arkadaş var mı ?
Merhaba , bence şanzımanda sıkıntı olabilir. Özellikle 1-3 arası çok ses yapar 4-5 arası yüksek viteslerde yapmaz. Şanzımanı geç olmadan gösterin derim, Tabi sesin ne olduğunu biliyor edasıyla, iyi bir servise gidip gösterin önce, başka bir durumda olabilir ama bence şanzıman. Çünkü farklı bir marka aracımda yaşadım, Citreon Nemo 'daydı sanırım, ilk zamanlarda 1-2-3 vitesle dediğiniz sesi yapıyordu, ustaya gösterdik bişey yok dedi, sonra aradan 1-2 ay geçti ses daha da belirgin oldu, başka biryere gösterdik. Şanzımanı indirip baktılar şanzımanda sıyırma mı ne bişey yapmış, zaten aracın çekişinden de belliydi. Sonra şanzıman elden geçti, tamir edildi, düzelmişti.
Opel insignia da bu olay nasıldır bilmiyorum, zaten bu tarz işlerde en doğrusu servise gidip göstermeniz olacaktır. Burdan yorum yapılsada farklı bir durum olabilir, önemli bir durumda olabilir, önemsiz basit tamirat gerektiren bişeyde olabilir :)

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
easytronic vites olsa robotize kol sesi derim ama manuel olunca emin olamadım. bence debriyaj hidroliği değişmesi gerekiyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: GroupPolicy