Vectra C fren balatası

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün aracımı (Vectra C 2005 1,6 Desing ed.) kullanırken fren yaptığımda arka taraftan bi sürtme sesi geldi. Bi göz atayımdedim arka fren balatalarının ikiside bitmiş vaziyette.
1-Şimdi fren balatası almam gerek ama hangi markayı önerirsiniz ?
2- Sadece arkaları değiştirmem doğru olurmu yoksa ön balatalarıda değiştirmelimiyim. (önler gayet iyi durumda)
3- Balata değişimi tahmini ne kadar tutar ?

Yardım ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler... :rolleyes:

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konu cevapsız kalmış aynı soruları ben soracaktım :)
benim arka fren balataları bitmek üzere. Hatta bitti diyebiliriz. Ön fren balatalarının da kullanıma bağlı olarak yaklaşık 10-15 bin km arasında bir ömrü kalmış. Arka fren diskine elimi sürdüğümde belirgin bir çizilme ve dalgalanma gördüm.
Öneri olarak
1-)Bütün fren balatalarını ve disklerini komple değiştireyim mi?
2-)Yoksa arka fren balatalarını taşlatıp ön fren disklerini mi değiştireyim?(Balatalar komple değişecek.)
3-)Yoksa hepsine torna yeter mi? (Balatalar komple değişecek.)

Aracımızın bence en önemli tertibatı olan fren tertibatında taşlama işleminin ne derece sağlıklı olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Saygılar.

isomer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk önce sizden başlayalım sürtünme sesi balatanın bittigine ve disklerin yavaş yavaş çizilmeye başladıgını göstergesidir markadan ziyade orjinalini kullan derim ople parça satan yere git aracın markasını söle al sen takacakmışsın gibi konuşuyorsun sanki birde ama parçayı alacaksan daha ucuza getirebilirsin sadece arkaları degiştir önler bitmediyse gerek yok takarken onada bakarlar yada bakarsın bu arada fren balatası 15 lirayada var 45 lirayada şimdi o sana kalmış toplamda 4 adet oldugundan hesaplayabilirsin

Son düzenleme:

isomer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra 38 arkadaşım şimdi şöle düşün balata diksleri 25 liradan 100 liraya kadar var çiziklere gelince onlar ses de yapar zamanla balata degiştirirsende olur yanlız diskleri tornaya verip vermeyecegini balata takan ustana bıraksan daha iyi olur kanımca şimdi hepsini tornacıya 10 liradan yaptırsan 40 lira 50 lira arası para verecen balatalardan normalınden alsan 15 erden 120 de o ettimi 160 40 ta elemegi verecen 200 lira benım arabanınkilerde çizik bende ucuz yollu kurtarmaya çalışıyorum torna yaptırmak ne kadar mantıklı bilemiyorum saygılarımla herşeyin orjinali kullanma taraftarıyım ismail ÖZTUNÇ

glock

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ön fren diskleri hava soğutmalı olduğu için tornaya girmesini önermiyorlar.Ortaları boşluklu olduğu için incelen disk kırılabilir diye.Arka diskler çok kötü bir halde ise torna olabilir,ancak işin ehli biri tarafından yapılması ve çok ince bir kat alınması lazım.Bence hem ön hem arka balataları değiştirin, ön diskleri ellemeyin.Takacağınız yeni balatalar disklere alışana kadar bir süre geçer.Sonra yüzeyler bir birine oturur.Hazır tüm balatalar değişirken fren hidroliğini de değiştirtin.Neticede kimyasal bir sıvı olan hidrolik yağı uzun yıllar neticesinde özelliğinin bir kısmını yitirebiliyor.Balataların çifti 60-70 TL civarıdır.Ben TRW taktırmıştım.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fren diskleri önler inceldi dis capagindan iki mile yakin az ise diyelim orjinal 24 milim eger 21milim altina indi ise degistirilir...arkalarda ayni torna iyi bir yol degildir...balataya gelince arkalar bitti diyorsunuz degisin,önlerde 15bin km az degildir kalsin derim.fren yagi ise iki yilda bir degisir, bu arada onuda degisirseniz iyi olur

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uyarılarınız için teşekkür ederim.Fren hidroliğini tam 1 yıl önce değiştirmiştim.
Fakat frenlemede bir sorun oluyor. Biraz sert frende direksiyon hafif sağ sol yapıyor. Diskler yamulmuş olabilir mi?
Benim için frenler son derece önemli 40 -50 lira kar edeyim diye kendimi riske atmam.

Son düzenleme: