Vectra C Arızaları Yardım

ahmet2002658

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba 2004 model vectra c comfot aracım var. 2-3 gündür devir göstergesinin bulunduğu küçük ekranda ara sıra üzerinde anahtar bulunan araç gözüküyor geri kayboluyor. Bende op-com la arıza kodlarına baktım çıkan arıza p1483 fan devresi 3 düşük voltaj gösteriyordu. Arıza kodlarını sildim. Yine ara ara bu ikazı veriyor. Formda araştırma yaptım 1 kişi bu konu ile ilgili yazmış. Motor beyni arızalı diyolar. Bulunduğum yer Şırnak olduğu için adam akıllı usta yok (usta yok desem de yeri) aceba başına böyle bir arıza gelen var mı? Varsa nasıl çözüm buldunuz? Aceba aracımla uzun yola çıksam bir sıkıntı yaratır mı? Konuya vakıf arkadaşlarımdan, ustalarımdan, abilerimden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Çıkan diğer arıza kodları şöyleydi

U2105 - CAN-BUS ECM (Motor Kontrol Modülü) ile İletişim Yok
U2100 - CAN-BUS ile isetisim yok (Düsük Hiz)
U2139 - CIM'den Geçersiz Veri (Direksiyon Kolon Modülü)
B0283 - Arka Cam Isıtıcı Düşük Voltaj ya da Devre Açık
U2139 - CAN-BUS ile CIM (Direksiyon Kolonu Modülü) arasında haberleşme yok
U2107 - CAN-BUS BCM ile Iletisim yok
U2130 - CAN-BUS ile DDM (Driver Door Module) arasında haberleşme yok
U2140 - CAN-BUS ile UEC (Kaput altı Elektrik Merkezi) arasında haberleşme yok
U2141 - CAN-BUS ile REC (Rear Electrical Centre) arasında haberleşme yok
U2132 - CAN-BUS ile PDM (Passenger Door Module) arasında haberleşme yok

ahmet2002658

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
Kimse çözemedi valla

Sent from my iPhone using Tapatalk

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu kodlar cim modülü arızası diyor sanırım başka bir halt anlamadım :D

kent36100

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba 2004 model vectra c comfot aracım var. 2-3 gündür devir göstergesinin bulunduğu küçük ekranda ara sıra üzerinde anahtar bulunan araç gözüküyor geri kayboluyor. Bende op-com la arıza kodlarına baktım çıkan arıza p1483 fan devresi 3 düşük voltaj gösteriyordu. Arıza kodlarını sildim. Yine ara ara bu ikazı veriyor. Formda araştırma yaptım 1 kişi bu konu ile ilgili yazmış. Motor beyni arızalı diyolar. Bulunduğum yer Şırnak olduğu için adam akıllı usta yok (usta yok desem de yeri) aceba başına böyle bir arıza gelen var mı? Varsa nasıl çözüm buldunuz? Aceba aracımla uzun yola çıksam bir sıkıntı yaratır mı? Konuya vakıf arkadaşlarımdan, ustalarımdan, abilerimden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Çıkan diğer arıza kodları şöyleydi

U2105 - CAN-BUS ECM (Motor Kontrol Modülü) ile İletişim Yok
U2100 - CAN-BUS ile isetisim yok (Düsük Hiz)
U2139 - CIM'den Geçersiz Veri (Direksiyon Kolon Modülü)
B0283 - Arka Cam Isıtıcı Düşük Voltaj ya da Devre Açık
U2140 - CAN-BUS ile UEC (Kaput altı Elektrik Merkezi) arasında haberleşme yok
U2141 - CAN-BUS ile REC (Rear Electrical Centre) arasında haberleşme yok
U2132 - CAN-BUS ile PDM (Passenger Door Module) arasında haberleşme yok
evet kardeşim benimde aynı arabadan var 1483 arzasını benım arabada veriyor motor sogutma olarak dediler bana arabayı ilk aldıgımda araba ısıgı ve ıngılız anahtar resmı cıkıyor bir surer sonra gıdıyordu karsda bılgısayara baglatım opel servısı yok ozel bır servısde bırıdedı motor beynı bozuk fılan 600 ytl cıkar bıyerde dedı karsda bılgısayarda turkce yazılım vardı fan musurunden bu baktırmalara 60 ytl verdım ıkısıne sonra erzuruma yolum dusdu ve opel servısıne gıttım baktılar fan kablosu kopmus dedıler 30 tly leyım yaptıkdedıler arza kodlarını sıldıler fılan 1 ay ısık yanmadı sonra yıne yandı erzurumda sevıse bıdaha gıttım kardesım ısık yıne yanıyor dedım bakdılar bu seferde fan beynı bozuk dedıler ee ne olacak dedım usta bunların fan beynının yenısı yok tamır edıcez ne kadar 300 ytl yaptırmadım suanda hararet yukselınce fanı acıyor ama gec acıyo ne yapacamı bılmıyom bende sızın gıbı nasıl servıs analadım fan beynı bozuk dedı lendıde bakdı fanı acıyor ustanın dıyor bazen acıyor bazen acmıyor ondan bu arza ısıgı yanıyor dedım herzaman acıyor efendım fanı hareret yapınca sadece gec acıyor dedım yıne dıyor fan beynı bozuk cozum bulursanız bılgılendırırsenız sevınrım bunlarda fan rolesı varmıs oda arzalı olabılırmıs bızım erzurum opel ustası dırek fan beynı dedı sımdı erzurumda ıyı bı opel ustası arastıracam servısdekı ustalar yaramaz kardesım erzurumdakıler

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun dilerim...Bu araçlarda büyüklü küçüklü 50-55 beyin var,zamanında tanıştığım bir usta vardı Almanya'da Russelheim'da staj görmüş, o söylemişti...Şimdi, işinin ehli bir usta oturup saatlerce bu beyinler arasındaki iletişimi sağlayan kabloları kontrol etmeli...Bazı beyinler merkezi işlemci oluyor ve haliyle o çalışmaz ise ona bağlı işlemler de yapılamadığından ilgili görevler geçersiz kalıyor,donanımlar ya çalışmıyor ya da istikrarsız çalışıyor...Yani mesele Fatih in dediğine geliyor...Örn CIM arızası varsa ona bağlı görevler doğrudan iptal...

kent36100

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun dilerim...Bu araçlarda büyüklü küçüklü 50-55 beyin var,zamanında tanıştığım bir usta vardı Almanya'da Russelheim'da staj görmüş, o söylemişti...Şimdi, işinin ehli bir usta oturup saatlerce bu beyinler arasındaki iletişimi sağlayan kabloları kontrol etmeli...Bazı beyinler merkezi işlemci oluyor ve haliyle o çalışmaz ise ona bağlı işlemler de yapılamadığından ilgili görevler geçersiz kalıyor,donanımlar ya çalışmıyor ya da istikrarsız çalışıyor...Yani mesele Fatih in dediğine geliyor...Örn CIM arızası varsa ona bağlı görevler doğrudan iptal...
bu 1483 arza kodu hakında ne dusunuyosunuz hıc karsılastınızmı motor sogukma ıle ılgılı galıba tesekuler

ahmet2002658

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
evet kardeşim benimde aynı arabadan var 1483 arzasını benım arabada veriyor motor sogutma olarak dediler bana arabayı ilk aldıgımda araba ısıgı ve ıngılız anahtar resmı cıkıyor bir surer sonra gıdıyordu karsda bılgısayara baglatım opel servısı yok ozel bır servısde bırıdedı motor beynı bozuk fılan 600 ytl cıkar bıyerde dedı karsda bılgısayarda turkce yazılım vardı fan musurunden bu baktırmalara 60 ytl verdım ıkısıne sonra erzuruma yolum dusdu ve opel servısıne gıttım baktılar fan kablosu kopmus dedıler 30 tly leyım yaptıkdedıler arza kodlarını sıldıler fılan 1 ay ısık yanmadı sonra yıne yandı erzurumda sevıse bıdaha gıttım kardesım ısık yıne yanıyor dedım bakdılar bu seferde fan beynı bozuk dedıler ee ne olacak dedım usta bunların fan beynının yenısı yok tamır edıcez ne kadar 300 ytl yaptırmadım suanda hararet yukselınce fanı acıyor ama gec acıyo ne yapacamı bılmıyom bende sızın gıbı nasıl servıs analadım fan beynı bozuk dedı lendıde bakdı fanı acıyor ustanın dıyor bazen acıyor bazen acmıyor ondan bu arza ısıgı yanıyor dedım herzaman acıyor efendım fanı hareret yapınca sadece gec acıyor dedım yıne dıyor fan beynı bozuk cozum bulursanız bılgılendırırsenız sevınrım bunlarda fan rolesı varmıs oda arzalı olabılırmıs bızım erzurum opel ustası dırek fan beynı dedı sımdı erzurumda ıyı bı opel ustası arastıracam servısdekı ustalar yaramaz kardesım erzurumdakıler

Çözümü bulunca buradan yazarım. Niğde de bi ustam var ona sordum. Oda %90 olasılıkla fan rezidansından olacağını söyledi. Artık izine kadar beklicek gidince yaptıracaz bakalım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 20:24 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 20:21 ----------

Teşekkürler cevabınız için çım modülü arızalı olduğunu düşünmüyorum arızalı olsa korna çalmaz ses tuşları çalışmaz önceki aracımdan biliyorum o yüzden kodlara pek inanmadım açıkçası. Opcomla bakarken kapı açıktı onu bile arıza vermiş

mmmddd66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracımda da (vectra c) aynı hatayı p1483 veriyordu. türkçe sitelerde birşey bulamamıştım. p1483 hatası 3.kademe fan hatası olarak geçiyor. bu hatayı verirkende benim radyatör su kaçırıyordu. bazı yabancı sitelerde motor su seviyesi değişikliğinde de bu p1483 hatası verebilceği yazıyordu. radyotör delik tıkayıcı ile kaçırmayı engelledim. su seviyesini devamlı kontrol ettim. Ve p1483 hatasıda kesildi. Muhtemelen motor içerisindeki su basınç değişikliğini bu hata kodunu vererek bildiriyor. sıkıntı çıkmasın diye radyatörüde değiştidim. yine aynı hatayı verdi bi baktım bu sefer tahliye vanasından kaçırıyor. neyse vanayı biraz sıktım sorun kalmadı. kısaca şunu anladım bu hata verdiğinde biliyorumki su kaçağı var.

Adali09

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Eğer Vectra 3. Fan arızası veriyorsa fanın kablosundaki avuç kadar kontrol devresi var onu sökün . Hemen kapağını açınca yuvarlak bir şey göreceksiniz kalem kalınlığında o yanık olduğu için 3. Fan çalışmıyor hareret yapıyor . Onun üzerine lehilme kalın bir tel atın ayaklarına sinyal geçsin . Ondan sonra 3. Fan çalışacak hata alamayacaksınız ve hararet yapmayacak . elektronikten anlayan biri kolaylıkla yapabilir