Vectra B1 X16XEL OTOMATİK ŞANZIMAN ( aw60-40LE ) REVİZYONU

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ basıncı ile çalışan tribünlü otomatik vites kullanan arkadaşlar yağı 60.000 km bir değiştirin. Otomatik vitesin yağı değişmez diyen ustalardan ise uzak durun.

mikoko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir başka açıdan Filtre

ZT3MjdzNpQ0.jpg

Filtrenin içinin kırılmış hali

kIMG_1409.jpg

Son düzenleme:

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
revizyon devam ediyormu?

mikoko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
revizyon devam ediyormu?

Revizyon bitti araç şuan aktif bir şekilde kullanılıyor fakat yoğunluktan devamını yazıyorum

Yağ olarak da kendi seçimim Castrol transmax z aldım

41010374LTransmaxZLR.jpg

Son düzenleme:

mikoko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzıman toplandı yerine takıldı ilk çalıştırılma ve devamında test sürüşü esnasında sanayi içinde 2 km gittik ki şanzıman su koyverdi sadece geri vites çalıştı diğer viteslerde araç yürümedi. İyi kötü geri geldik.

Araç lifte alındı ve hidrolik valf gövde içindeki siyah contalar iptal edilerek yerlerine tekrar takıldı. Yanmış iki adet balata ve bir adet oring tekrardan değişti.

Usta baştan şanzımanı toplarken söyledi contalardan sorun çıkarma ihtimali var diye. Ben işin başında beklediğim için contaları takmam da diyemedi haliyle. Bizde deneyerek tecrübe edinmiş olduk.

Daha önce de bahsettim conta üzerindeki delikler gövde üzerindeki deliklerle tam uyuşmuyor. Bu arızayı yapmasının sebebinin şanzımanım için aldığım tamir takımı içinden çıkan bu contaların biraz kalın olması belki de ama tam sebebini bilmiyorum.

Ustaya göre sebep ise conta deliklerinin tam uyuşmaması. Daha önceki astra şanzımanlarda da bu şekilde olmuş. Contasız olarak geri takmış.

kIMG_1382.jpg

Son düzenleme:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Hoba contasız şekilde toplanan şanzuman ileri zaman içinde yağ kaçakları filan olmasın... Bu arada bu yağ contası gördüğüm kadarı ile çabuk dolup tıkanacak bir şeye benzemiyor.

mikoko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilmiyorum ki yani.. bilgisi olan varsa yazsın

Başka bi arıza peydahlandı şu anda araçta
2000- 3000 devir arası ayağımı gazdan hafif cekmemde silkeleme yapıyor.
Ayagımı hızlı çekersem sorun yok.
Gaza basınca sorun yok
ilk çalıştırma anında rölanti düşüp çıkıyor birkaç defa, sonra toparlıyor, motor sıcak soğuk farketmiyor.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilmiyorum ki yani.. bilgisi olan varsa yazsın

Başka bi arıza peydahlandı şu anda araçta
2000- 3000 devir arası ayağımı gazdan hafif cekmemde silkeleme yapıyor.
Ayagımı hızlı çekersem sorun yok.
Gaza basınca sorun yok
ilk çalıştırma anında rölanti düşüp çıkıyor birkaç defa, sonra toparlıyor, motor sıcak soğuk farketmiyor.

bu sorun varse eğer lpg kaynaklıdır diye biliyorum ben. ayarla düzelmeli

mikoko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tork konvertorunden de yapar diyen var sanayideki ustalardan

netten biraz araştırdım bu sanırım tork konvertöründen.
şöyle bir yazıyı paylaşıyorum:

realnumber1
11.05.2012, 20:03
Arkadaslar merhaba,

Arabanin aldigimdan beri varolan bir problemi halen cozulemeyip beni cileden cikartti.
Arac yuksek viteste 2000 devir civarinda titriyor.Ozellikle direksiyondan ve gaz pedalindan hissediliyor. Yolcu titremeyi cok hissetmiyor.
Titrediginde gaza basip alt vitese gecmesini saglayip deviri yukselttigimde sorun yok.
Ozellikle bunu 80 km ve 120-140 civarlarinda yapiyor.
80 km'de sanirim 3.vites ve 2000 devir civarinda yapiyor.
MB Yetkili servisinde sanziman, motor, elektrik ve yuruyen aksam diagnostikleri yapildi.
Sanziman, motor ve elektrikte herhangi bir sorun tespit edilmedi.
Yuruyen aksamda degismesi gerekenler var dediler, liste cikti. Cok pahali oldugu icin dhaa once surekli gittigim servisimde parcalari degistirttim. Parcalari kardesim Moskova'dan yan sanayi Alman urunlerden ucuza temin etti. (Cogunlukla ZF urunleri) Yalniz servisim cok iginc deyip parcalari gosterdiler . % 80i halen saglam parcalar. Neden degistirildi bilmiyorum. Ancak titreme gecmedi. Tabii MB yetkili serviste degistirmeyince hesap da soramadim. Benim servis de halen bir cozum bulamadi. Tekerlerde balans var dediler.
Jantlarda egrilik falan vardi, duzeltildi, bilgisayarli rot-balans yapildi.
Ancak halen durum ayni.
Sizlerin tecrubelerinden yararlanmak isterim. Malesef Rusya'da bizim ustalar gibi usta bulmak zor. Hele benim gibi bir Sibirya kentinde bulunan icin cok daha zor. Ankara'da olsam simdi usta kendi direksiyona gecip soyle bir gezip arizanin ne oldugunu soylemisti. Buradakilerin oyle bir uygulamasi yok.
Cozum olmazsa cok severek aldigim araci satacagim malesef.

Simdiden tesekkurler,

Gudikcik
11.05.2012, 21:44
cevap veriyorum : 80 km 3. vites 2000 devir de ise garanti Türbin :)

aynı sorunu 2009 model C 220 CDI da 60 KM 3.vites 1500 devirde yaşıyordum. değişmedik parça kalmadı. sonunda türbin değiştirdik rahatladık. titreme gitti.

geçen murat usta ile yaptığımız bir muhabbette w211 lerin türbinleri dağılmaya başladı demişti.

Son düzenleme:

patates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta allah kaza bela vermesin de bu şanzıman revizyonu maliyeti ne kadara patladı herkes bir şey diyor otomatik şanzıman 5 binliradan aşağı tamir edilmez kimisi diyor 7 bin şöyle bir araştırma yaptım çıkma otomatik şanzıman i 1500 tl ye alabiliyoruz değişim 500 tutsa salliyorim suan bildiğimden değil merak ettiğim bir durum bu bu konuyu da merakla takip ediyorum allah kaza bela vermesin.