Vectra B Ölümcül Bakım(Afyon) ...

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar daha önceleri bir konu açıp aracıma yaptıracağım bakımın maddi tutarına dair fikir aradığım olmuştu. Gelen fikirler doğrultusunda 2000 liraya kadar fikirler gelmişti. Forumdan Afyon'lu olan Airkar nickli Çağrı arkadaşımın vasıtasıyla küçük bi servise gittik, dükkan gibi usta da ufak tefek boylarda bir abimiz ama işlevi böyük :) Aracın tüm eksiklerini cüzdanımızı çok zorlamadan hallettik. Halledilen sorunları ve yapılan bakımı aşağıya yazayım. Aracın dertli olan yönlerini ve yapıldıktan sonra aldığım tepkiyi de yazayım ki sorun yaşayan arkadaşlara örnek teşkil edebilsin...

- Eksantrik devir sensörü hatası 4500 devir üstüne çıkamama + ölü devirlenme hantallık, 2 ile çıktığın bayırı 1 ile zorlanarak çıkma hadisesi.
- Su eksiltme sorunu, 15 20 kmde bir antifiriz yarıya iniyordu.
- Triger kayışı fazladan gerginmiş ötme vardı ve kayışın koruyucu plastik zımbırtısı kayışa sürtüyordu yıpranmış.
- Gaz kelebeği, Emme manifoldu, EGR valfi, Rölanti ayarlayıcısı katran bağlamış, leş gibi kurumla kaplı...
- El frenini en tepeye kadar çekmeden tutmuyordu.
- Bozuk yollarda, kasislerde takk tukk kütür kütür ses geliyordu ön takımlardan
- Ayazda kalan ve bozulan şöför kapısı cam mekanizması bozuktu, camı açarken ön kısmı aşağıda kalıyordu kapatmaya çalışırken çatır çutur bir ses geldi ve elimizde kalmıştı, araç rüzgar sesini aşırı fazla alıyordu.
- Frene bastığımda kazık gibi tepki veriyor haliyle arabayı güçlükle durduruyordum, westinghouse subaplı hortumu ek yerinden kırılmış, piyasadaki en lanet yapıştırıcıyla yapıştırdım 3 gün sonra yine çıkmış, o da nanay malumunuz...
- Sinyal kolu sapıtıyordu, arada takılıp hiç sönmemek üzere amerikan park gibi yanakalıyordu sol taraf, aynı olay dörtlülerde de geçerliydi.
- Airbag arıza ışığı yanıyordu.
- Gösterge aydınlatmaları klima aydınlatmaları araç içi lamba falan ölü yanıyordu, stoplar cansızdı.

sorunlarım bunlardı çözümlerine geçeyim
- Bir kez değiştiği halde düzelmeyen Eksantrik devir sensörü orjinal GM ürün ile değişti ve sensöre bağlı şikayetlerimin tümü yok oldu.
- Su eksiltme sorununa bir usta ahtapot hortum, bir usta üst kapakta sorun var yeni contayla üst kapağa işlem yapıcaz dedi, Ali ustaya gittiğimde en önemli olarak su eksiltmeyi söyleyince kalorifer musluğunda vardır bişi dedi attı elini baktı ölmüş bu dedi, sonuç nokta atışı :rakir:
- Gaz kelebeği,Emme manifoldu, EGR valfi, Rölanti ayarlayıcısı temizlendi ve gaz tepkisi bile bir değişik geldi, gaz pedalı daha hassas ve aracın sesi bile bir değişik geldi, uzun zamandır 4500 devirin üzerine çıkmamıştım, psikolojik olabilir :)
- El freniyle drift yapabileceğimi söyledi gayet hoş olmuş.( el fren halatları değişti)
- Üst takozlar,Rot kolları, rot başları, körükler + rot ayarı sonrası ne ses var ne tıkırtı, yiyor resmen titreşimi, camları açtığımda sadece pıst pıst pıst sesleri duyuyorum eski şikayetler sonrasında anlatamam o zevki :)
- Söför kapısı cam mekanizması bozulmuştu ona ameliyat yapıldı, bozulmadan önceki faal olan halinden daha iyi durumda, çok rahat bi şekilde inip kalkıyor camlar(kapılara da ayar verildi rüzgar sesleri en aza indirildi)
- Fren pedalı yastığa basarmışcasına yumuşak bir his veriyor, westinghouse subaplı hortumu değişti.
- Yeni sinyal kolu takıldı, inanırmısınız! sollamaya çıkarken sinyal verince sollama bitince kendiliğinden sinyal kapanıyor :p zaten olması gereken de buydu :D
- Airbag basınç bilmemnesi hatası yazıyordu cihazda, gerekli ayar verildi ve airbagler faal durumda.
- Göstergeler, klima tuşları, üst lambadan tut stoplara kadar avuç dolusu tüm ampuller değişti.

bunların 2000 lira civarı olacağı fikrine istinaden bagajda duran benzini kullanarak arabayı yakacağımı söylemiştim( makara amaçlı tabiki :) ) ve yaptırdım tüm eksiklerini giderdik şuan araba asfaltı tırmalarcasına gidiyor ve eski haline göre beni ürkütücü ve tatmin edici bir güce sahip, 0-100 LPG de 9 saniye 3. viteste 155 4. viteste 200 gibi hızları denedik ve ara hızlanmaları gayet canlı 5i deneyemedik yol yetmedi :)
Yorumlarınızı ve kafanızdan tahmini bir hesap çıkartmanızı rica ediyorum, daha sonradan konuyu editleyip fiyatı yazacağım :) Aşağıda da günün anısına çektiğimiz resimler ve peşmerge gibi saçlar ve sakallar... :D , arabayı teslim aldığımızda pırıl pırıldı ama yine çamur yaptık :D

ot19w1.jpg
15citc9.jpg

2hwmmv6.jpg
2egeddi.jpg
wtgheh.jpg
2466y5i.jpg

2012a9f.jpg

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
etkileyici :) yaptığınız işler çok zevkli ya, bende orda olmak isterdim. böyle başarılı ustaları gördükçe yazılım uzmanlığını bırakıp sanayide bu ustanın yanında çırak olasım geliyor :D

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
1000-1500 arası tahmin ediyorum işçilik içinde :D

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vay vay hallettiğine sevindim kardesim bi ara vectradan soğumuştun,gitmiyo etmiyo performansı kötü diye,bak ufaktan bi bakım eksikleri giderme aracı canavarlaştırmış :) Maşallah nazar değmesin ustanında eline emeğine sağlık :) ewt bende 2000 i bulur demiştim cunki su eksiltme mevzu,4500 de devir kesme,ön takım bakımı,aracım dizel gibi çalısıyo yazmıştın,göğüs bile titriyo diye ifade etmiştin.Bu sorunların hepsini en iyi şekilde atlatmıssın bence fakat anladığım kadarıyla baya bi ucuza yaptırmıssın güle güle bin :) benim tahmini en az 1500 tutmustur diye düşünüyorum :)

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağolun, hepsi dahil 750TL kredi kartına da 6 ya böldürdüm :D Tek bir eksik kaldı orjinal ateşleme bobini ve 4 tırnaklı bujiler, yaza da 1.9 cdti cold air intake + green filter ve tadından yenmez sanırım :) Satmak gibi bi gariplik etmezsem Replica Irmscher Headers geliyo diyebilirim :D Gaza geldim gidiyorum haha

Çağrı benim arabaya da cila atalım dostum bir yanım eksik kaldı :p :D

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
sağolun, hepsi dahil 750TL kredi kartına da 6 ya böldürdüm :D Tek bir eksik kaldı orjinal ateşleme bobini ve 4 tırnaklı bujiler, yaza da 1.9 cdti cold air intake + green filter ve tadından yenmez sanırım :) Satmak gibi bi gariplik etmezsem Replica Irmscher Headers geliyo diyebilirim :D Gaza geldim gidiyorum haha

devaamm :D bu ara bende gaza geldim ama bakalım ne olcak sonum:)

RapStar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dört tırnaklı bujiyi tavsiye etmiyorum astra g de acayip performansı etkilemişti. bosch markaydı hemde...