Vectra B mavi duman

VectRaColiC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectradan yana bir yüzüm gülmeyecekmi arkadaşlar.....!!

Aracım şimdi de mavi duman atıyor 190.000km'de ne kadar yağ eksilttiğini bilmiyorum fakat yağ da yakıyor. arabanın arkasından cıkan dumanı ne ben anlatayım ne siz dinleyin bıktım artık hergün yeni bir sorun cıkıyor bu mavi dumanı da yaptırayım sorunlarım devam ederse artık satıcam bu veleti masrafına katlanamıyorum yeter.

bu kadar sitem ettik konumuza gelelim aracım anormal bir şekilde yağ yakmaya başladı serviste yağ ilave ettik fakat nasıl ölçeceğimi de bilmiyorum yağı ne kadar yaktıgını mavi dumana bağlı olarak yağı eksiltiyor bence birbiriyile alakalı mavi duman cıkmaya başladıgından beri yağ eksiliyor sizce sorun nedir nasıl halledicem malum babamız memur bir memur maaşıyla çok masraf yapamıyoruz arabaya EGR vilfinden olabilirmi lütfen ayrıntılı bir bilgi verin TEŞEKKÜRLER.!:mad:

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mavi duman zaten yağ yakmasından dolayı. İyi bir serviste incelenmeli.Silindir basınçları ölçülüp gerekirse üstten mi alttan mı kaçırdığı da tespit edilebilir.Belkide subap lastiklerinden felandır.İşinin ehli birisi zaten tespit sonucunda net olarak söyleyecektir.

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra b'ler yağ yakar ama bu aşırı oluyorsa sorun var demektir. Servis yolu görünüyor.

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mavi duman warsa olması gerekenden çok fazla yağ yakıyordur.kesinlikle bi ölçüm yapılmalı.bi de yağ yakan araba nedense daha hızlı gidermiş öle diyolar....

VectRaColiC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hızımda bi değişiklik yok araba gene fırlıyor gene fakat benim gittiğim yer masmavi oluyor:D

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra b'ler yağ yakar ama bu aşırı oluyorsa sorun var demektir. Servis yolu görünüyor.

bunu ilk defa duyuyorum...
Babamın Vectra sı 99 Model, bir kere ekranında Check Oil Level yazısı görmedim,
ne zaman baksam yağı tam. ki yağ değişimi dışında kesinlikle yağ eklemez...

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağın eksik gözükmemesinin sebebi yağın incelmesinden kaynaklanıyor. sık sık soğuk çalıştırılan motorda yağ incelir.
aynı zamanda motor yağına yanma artıkları da karışır. bu artıkların karışması ile siz motor yağınızı hiç azalmıyor gibi düşünürsünüz.
içten yanmalı motorlarda bir miktar yağ tüketimi normaldir. hele ki üstten egzantrikli araçlarda bu daha da normaldir.

fakat bu miktarın fazla olmaması gerekmekte. opellerimizin kataloglarında bu değer genelde 1000 km de 0.6 litredir. bu maksimum rakamdır. kimi araç 0.5 litre eksiltir, kimisi 0.05 litre eksiltir. ama bir miktar mutlaka eksiltir. yağ çubuğunda eksik görmüyorsanız bu motor yağınıza yanma artıklarının karışmasından ileri gelmektedir.

bazı modellerde hiç eksiltme görülmemekle beraber arkadaşımızın bahsettiği Vectra B'lerde bu durumun sık olması durumu aracın yaptığı KM ile alakalıdır. en yeni model vectra B 2001 model olduğundan bu araçların en genci zaten 6 yaşında olup gereken aşınmalar yeterince oluşmuştur.
motor haliyle bir miktar aşınmıştır, tüketimlerin belli bir miktar fazla çıkması normaldir. zaten mavi duman da aracın yağ yaktığına işarettir.

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

zaten check oil level yazısı çıkacak kadar bir eksilmeden bahsetmiyorum ki. Bizde de 99 vecta cd vardı. 65000'de sattık. Aracın üzerine o kadar titrediğimiz halde bir miktar eksiltiyordu. Isparta'da vectrası olan kime sorduysam onlarda aynı cevabı verdi. Ayrıca yağ çubuğuna bakarakta anlaşılmaz eksilttiği yağ. Çünkü fazla eksiltmiyor. Üzerine yağ ekleyince belli oluyor.

VectRaColiC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yağ eksiltmesi beni rahatsız etmiyor benim rahatsız oldugum konu mavi duman!

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ yakan arabada her zaman o duman olur ki ama masmavi oluyosa da çok fazla yakıo demektir.motora ne kdr yüklendiğine göre ömrü de azalmış olabilir.üst dewirler, tam gaz gidişler, atlanan bakımlar.kullanıma göre 190bin az dda değil bence...