vectra b kalorifer fanı dengesizliği

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ethem abi klimanın kontrol edildigi elektronik kartın soketleri duzgun takilmamis olmadigindan emin olmussundur ama o kartta bir sorun oldugunu dusunuyorum hemen farkli bir aractan sok tak yapabilirsin ya da cikmacilardan alip test edebilirsen.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Abi konuyu yeni gördüm, demek el attın sonunda :)

Şimdi Salih usta topraklama çözmez ise multitimer değişecek demişti, yani senin de şüphe ettiğin gibi oraya yönelebilirsin.

Klima kartını ben söktüm, temizledim, cilaladım :p, taktım, onda pek sorun olacağını sanmam :D Ortam ısısı ölçen zımbırtı (direnç) baya tozluydu, temizledikten sonra fanlar auto'da bir iki kademe yavaşladı hatta :D

Topraklama fena değil ama yine de elden geçebilir, sana da aldığında dediğim gibi aslında dinamodan yapılması lazım tüm kablolamanın.

Sigortalara vs baktım ve hatta değiştirdim çoğunu, onlarla uğraşmana gerek yok.

Bir keresinde dörtlü flaşör anahtarını söküp takmıştım, düzelir gibi olmuştu, ufak bir ihtimal oradan olabilir.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bu gün komple bu işe yöneldik ve aşağıdaki işlemleri yaptık.

- şarj dinamosu söküldü ve komple elden geçti.

- aracın tüm şase kabloları kontrol edildi.

- dinamodan kablolar çekilerek denendi.

- dijital klima rezistörü sökülüp bakıldı.

- söför tarafındaki kablo demeti söküldü ve tek tek kontrol edildi. kalın soketlerden yeşil renkli olan sökülünce yani 4 lüler ve sinyallerinde içinde bağlı olduğu soket. düzeliyor fakat takınca yine aynı. bu yüzden aracın arka tarafına giden tesisat tamamen söküldü ve incelendi.sıkıntı bulamadık. :(

- ve ilk fırsatta multitimer ve klima panelinede bakacağım. başkada bişey kalmadı zaten. benim tahminim multitimer den çıkacak. çünkü klima ve sinyallerin birleştiği tek nokta orası. sanırım kart üzerindeki taransiztörlerden sızdıran var. zaten başkada bakılacak yer kalmıyor. yalnız dikkatimi çeken bir şeyde bu gun ustamda dijital klimamlı 3 vectra vardı ve hepsindede aynı sorun vardı . sinyal vermediğin sürece sıkıntı yok ama kademe 3-4-5 ve 6 da ise klima aydınlatması sinyalle beraber hafif kısılıp aydınlanıyor. dijital klimalı vectrası olan arkadaşlarda bir deneme yapar ve yazarsa sevinirim.

Karsiyakali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi benimde aklıma klima sigortasının daha düşük takılmış olma olasılıgı. Sigorta kutusunun kapagında kaç Amper oldugu yazar 10A veya 20A sigortanın dogru sigorta olup olmadıgına bakabilirsin

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Geçen hafta benzer bir kalorifer motoru arızası başıma gelmişti.Burada konu açtım sağolsun arkadaşlar yardımcı oldu.Memlekete giderken kalorifer 7 .seviyede çalışıyordu.Sonra ara sıra durup çalışmaya başladı. bir süre sonra tamamen gitti.Kalorifer motorunu söktüm ve kömürlerin basmış olduğu yuvarlak bakır parçanın üzerinde kömür tozları neredeyse tortulaşmış.Orayı temizleyip gerekli yerleri yağlayıp yerine taktım.Şimdi sorunsuz çalışıyor.Belki senin aracın arızası benzer bir arıza olabilir.

d.aksy

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et
ethem abi selamlar 2000 model sport vectram var aynı sorun bendede mevcut sorunu çözebildiysen abi hiç bir yeri kurcalatmadan aracı tamir etmek istiyorum.

hadim

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et

hadim

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et

hadim

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Etem kardesim senin gibi opel elektronigine hakim bi adama akıl vermek yanlış olur ama neyse artık.umarım bu videolar yardimci olur

hadim

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Screenshot_2021-01-27-15-51-50.png