vectra b kalorifer fanı dengesizliği

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bildiğiniz üzere tekrardan vectra b cdx aldım. araçta söyle bir sıkıntı var. dijital klima fan devir hızı 2-3-4-5 kademesinde iken sağa sola sinyal verince yada dörtlü ikaz butonuna basınca klima panelindeki aydınlatma ışığı kısılıp açılıyor ve fan hızıda buna bağlı olarak yavaşlayıp hızlanıyor. sinyali kapatınca herşey normale dönüyor.

bu duruma göre kontrol ettiğim sıralamam aşağıdaki gibi ,

- hız kademesi auto yada 7-8-9 da iken fan hızı çok değişmiyor ,klima aydınlatması titriyor.

- bu durum araç çalışır durumda yada sadece kontak açıkken de aynı.

- şarj dinamosu 14 volt civarı gösteriyor.

- akü daha 1 yıllık ve jel akü ( alper sağolsun yenilemiş )

- aracın motor gövdesinden akünün şasesine sağlam bir kabloda bağlı.

- aracın sinyal duyları vs hepsi kontrol edildi sıkıntı yok, hatta çamurluk sinyallerinin duylarınıda değiştirdim.

- sinyal röleside kontrol edildi.

aklımda bakılması gereken tek yer kaldı oda multitimer . lehim çatlağı sokette temassızlık vs olabilir diye düşünüyorum.

bu durum hakkında yorumlarınızı bekliyorum. daha önce başına gelen ve çözüm bulan arkadaşlarda yazarsa sevinirim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Ethem abi, fanı süren ve klima paneline bağlı bir parça var. Sigorta kutusunun altında kalorifer rezistansı. Onda bir sorun olacağını sanmam ama benim klima paneli bozulmuştu elektronikçi dedi ki 6-7-8-9 aynı üfleyecek tamir edince dedi. Tamir edince öyle olmuştu.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ethem abi, fanı süren ve klima paneline bağlı bir parça var. Sigorta kutusunun altında kalorifer rezistansı. Onda bir sorun olacağını sanmam ama benim klima paneli bozulmuştu elektronikçi dedi ki 6-7-8-9 aynı üfleyecek tamir edince dedi. Tamir edince öyle olmuştu.

Emre sağol bir kontrol edeyim zaten o parçada 2 adet transiztör var. olmadı emin olmak için onları değiştirir denerim. tam olarak yeri nerede bu parçanın içerideki sigorta kutusunun oradamı ?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Emre sağol bir kontrol edeyim zaten o parçada 2 adet transiztör var. olmadı emin olmak için onları değiştirir denerim. tam olarak yeri nerede bu parçanın içerideki sigorta kutusunun oradamı ?

Normalde yeri orası gözüküyor, bende 1 altındaki boşluktan çıktı.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi birde kalorifer sisteminin bağlı olduğu şase kablosunu elden geçir derim belki paslanmıştır bağlı olduğu nokta...

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yokmudur başına gelen :)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ethem kardeş,tüm sigortlar röleler oksitlenme için söküp kontrol ettin mi? birde akü bağlantısını sök sonra tak dene.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ethem kardeş,tüm sigortlar röleler oksitlenme için söküp kontrol ettin mi? birde akü bağlantısını sök sonra tak dene.

Selim abi sigorta ve röleler kontrol edildi. tek aklıma gelen multitimer çünkü sinyal ve klima kontrolü bu parçaya gidiyor. müsait zaman bakacam artık.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
inşallah sorunu çözersin ;) inanıyorum

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
inşallah sorunu çözersin ;) inanıyorum

bu günki kontrollerde bir sey farkettim. yolcu yan hava yastığı direnci uyarısı veriyordu ekranda direnç 2.15 ohm ve koltuğun altından fişini söküp kontrol ettim hala 2.15 ohm gösteriyor bu çok saçma . şimdi aklıma motor elektrik tesisatında olma olasığı geliyor. daha önceden opcom ile gösterge moduna vs bağlanıp kontrol ediyordum şimdi ise gösterge bölümüne bağlanmıyor. yarın kontrol edeceğim bakalım ne olacak.