Vectra b Düz Vites Şanzıman Yağı

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen yaz yağ pompası değişimi için motor altından baya parça sökülmüştü.Şanzımanın içindeki yağda 1lt kadar akmıştı sonradan çıkma ne olduğu belirsiz atf yağla tamamlandı.Her nekadar sorun yok gibi görünsede içime sinmedi tabi.Malum düz vites yağı ep80 yağ.Bende geçen hafta yetkili servise gidip 2litre gm manuel şanzıman yağı aldım.Başka yerde değişitirecektim.Fakat yetkili servisten uygun fiytalı olarak değiştirdim.
Yapılan işlem şanzıman karteri açıldı ve komple eski yağ boşaltıldı.Conta değişip kapak takıldı ve üstden şanzıman havalandırma tapası çıkarılıp yeni yağ alt yan tapadan akana kadar konuldu.

Şimdi buraya kadar yapılan işlemler normal gibi fakat f18 şanzıman benim bildiğim 1.9 litre almasına rağmen toplamda 1.6 litre yağ kondu alt tarafdan akana kadar.Bu neden olmuş olabilir.Karter kapağı sökülmesine rağmen yine yağ kalırmı içerde.Bende ustanın yağı koyduğu havalandırma tapasını açıp 150-200 ml kadar ilave yaptım sonradan .Sanki vites geçişleri biraz daha iyi oldu gibi ama emin olamadım yaptığım işten tabi.Bir hata yapmış olabilirmiyim tekrar ilave etmekle.Yani benim ilavemle beraber sanki 1.9 litreye yakın olmuştur galiba seviye.Eğer hata ettiysem boşalttırıcam çünkü yorumlarınız nedir arkadaşlar.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Öyle 150-200 gram ekleme ile bir şey olmaz. Ama düz araca ATF yağ konmasının mantığını çözemedim. ATF yağ benim bildiğim otomatik vitesler için kullanılan yağ. Birde alt kısmın sökülmesi gereksiz çünkü altında tapa var. O açıldığında yağ kalmaz. Ama tabi belli bir süre beklemek gerek. Genelde şanzuman yağ değişimlerinde aracın sıcak olması daha mantıklı çünkü bu yağlar diğer yağlara göre daha katı yağlar.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha evveldende birsürü tartışma olmuş.Genelde renklerini karıştırıp atf zannettiklerinden koyuyorlar herhalde.Benim derdim yağ fazlalığı olduysa keçeler zarar görmesin diye

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yok ya dedim ya öyle 100-200 gram fazlalığın bir zararı olmaz. Ama tabi Yarım kiloluk bir rakam olsa o zaman işin rengi değişir. Bence için rahat olsun hiç bir şey olmaz.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolasın abim.İşte bu şanzıman yağının önemini bende yeni öğrendim.Fazla konulunca büyük sıkıntılar çıkar diyede okuyunca eski tarihli yazılardan.Malum çok sık değişmediği için manuel yağı çok fazla bilgi sahibi olamıyoruz

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Sağolasın abim.İşte bu şanzıman yağının önemini bende yeni öğrendim.Fazla konulunca büyük sıkıntılar çıkar diyede okuyunca eski tarihli yazılardan.Malum çok sık değişmediği için manuel yağı çok fazla bilgi sahibi olamıyoruz

Birde o keçeler o kadar patlamaz zaten. O kadar emanet değil. Ama senin ilave ettiğin yağ bana göre dişinin kovuğuna yetmez. İçin rahat olsun yani. Sıkıntı etme. Benim otomatik aracın yağı 300 gramdan fazla idi. Hiç bir şey olmadı olmaz da zaten. Şimdi belli bir fire durumu illa olacaktır ;)

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:):):)
Birde o keçeler o kadar patlamaz zaten. O kadar emanet değil. Ama senin ilave ettiğin yağ bana göre dişinin kovuğuna yetmez. İçin rahat olsun yani. Sıkıntı etme. Benim otomatik aracın yağı 300 gramdan fazla idi. Hiç bir şey olmadı olmaz da zaten. Şimdi belli bir fire durumu illa olacaktır ;)