Vectra A motoru kışın niçin ısınmaz? Çaresi var mıdır?

avdr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bende 95 model otomatik vectra CD var. Bundan önce de aynı model manuel gls vardı.

Bu iki arabanın da ortak sorunu kışın motorun çok geç ısınması. Sabah arabayı çalıştırıyorum ve gideceğim yere vardığımda (22 km) hararet ibresi biraz yerinden oynamasına rağmen hala mavi bölgede oluyor, doğal olarak arabanın içi ısınmıyor. Yok mudur bunun çaresi, eski j9'lar gibi önüne gazete mi kapatayım naapayım? (Aksine yazın da yürüyen fırın gibi geziyorum sokaklarda, hararet hep 100'de, ters bişeyler var ama çözemedim).

Bir de geçen gün dörtlüleri yakmıştım bi daha kapanmadı. Düğme bir türlü basılı konumda kalmıyor. Ben de düğme ile çerçevesi arasına kağıt sıkıştırdım. Bunu kendim tamir edebilir miyim yoksa sanayiye mi gitmem lazım.

Son olarak bir şey daha sormak istiyorum. Gaza basınca araba birkaç saniye gaz yemiyor titriyor, sonra ok gibi fırlıyor. Acaba bu otomatik şanzımandan mı kaynaklanıyor yoksa tıkalı veya bozuk bir yerler mi vardır. Daha önce bunu tecrübe eden ve çözümünü bilen varsa yardım rica ediyorum.

mafia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın geç ısınması ile ilgili sorun termostatla ilgili olabilir gibi geldi bana, opelde bu kaç kuruştur bilmiyorum ama, 70-80 YTL civarıdır diye tahmin ediyorum.
düğme işi de, arabalar belli bir yaşa geldiğinde karşılaşabileceğin ufak tefek arızalardan bir tanesi. ona sanayide bir baktır bence. zaten çok bi para tutmaz. hatta 2-3 işlemin yanında ücretsiz yaparlar zaten.
gaza basınca titreme, sonra birden fırlama hadisesi 3 şeyden kaynaklanıyor olabilir, 1'i ama en zayıf ihtimal olanı şanzuman sorunu, 2. si bujiler eskimiş olabilir, 3. sü buji kablolarında deformasyon varsa sebep bu da olabilir.
ben 3. üzerinde duruyorum, en sık yaşanan sorun budur çünkü.

Vectra92

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
avdr' Alıntı:
Arkadaşlar bende 95 model otomatik vectra CD var. Bundan önce de aynı model manuel gls vardı.

Bu iki arabanın da ortak sorunu kışın motorun çok geç ısınması. Sabah arabayı çalıştırıyorum ve gideceğim yere vardığımda (22 km) hararet ibresi biraz yerinden oynamasına rağmen hala mavi bölgede oluyor, doğal olarak arabanın içi ısınmıyor. Yok mudur bunun çaresi, eski j9'lar gibi önüne gazete mi kapatayım naapayım? (Aksine yazın da yürüyen fırın gibi geziyorum sokaklarda, hararet hep 100'de, ters bişeyler var ama çözemedim).

Bir de geçen gün dörtlüleri yakmıştım bi daha kapanmadı. Düğme bir türlü basılı konumda kalmıyor. Ben de düğme ile çerçevesi arasına kağıt sıkıştırdım. Bunu kendim tamir edebilir miyim yoksa sanayiye mi gitmem lazım.

Son olarak bir şey daha sormak istiyorum. Gaza basınca araba birkaç saniye gaz yemiyor titriyor, sonra ok gibi fırlıyor. Acaba bu otomatik şanzımandan mı kaynaklanıyor yoksa tıkalı veya bozuk bir yerler mi vardır. Daha önce bunu tecrübe eden ve çözümünü bilen varsa yardım rica ediyorum.

çok yüksek ihtimalle termostatın bozuk.termostat gm 70-80 ytl civarında.yan sanayii leri 15 ytl.termostatı değiştirirken antfrizde koyacan 20ytl de o tutar. sana işçilikle birlikte 100 ytl ye mal olur kısacası.bi de aracın radyatörünün alt kısmını kartonla kapat o zaman hararet daha çabuk yükselir.

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde ilk aklıma gelen termostat...
Termostat açık kalmış olabilir.

Değişim ile kurtulablirsin sorundan...
Termostat arızası çok pis bi arızadır aslında. termostat arıza yapmasa da belli sürelerde değiştirilmesi gerekli parçalardandır...

Termostat arızalandığında kapalı kalırsa daha kötü sonuçlar da doğurabilir.... ;)

torsion

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayden pis arızalardır. fanın devreye girmemesi vs belirtileri zamanla eskiyor namussuz biz kaç kere değiştirdik hatırlamıyorum bile ama yolda bırakacak bişey değil yani ama yaptır motora yuksek sıcaklık zararlı. dörtlülere gelince bizim arabalar da aynı kağıt sıkıştırıyoruz olmazssa o hava çıkışını sokuyolarmış yeni swiç takıyolarmış 10 kağıta kağıt sıkıştır bence hatta ben de korkuyorum bazen kapanıyo geçe yeniden atar dortluler yanar diye korkuyorum bazen. bu konuda reno 9 un dörtlü swiçi gerçekten başarılı neredeyse cıtçıtlıydı çünkü:D :D :D

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
termostat bozuk olabilir

maliyeci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Soğutma sistemi nasıl çalışıyor?

Sıcaklık 90' a gelene kadar radyatördeki su bloklara gitmiyor diye biliyorum yanlışmıyım. 90' dan sonra termostat vasıtasıyla radyatördeki su bloklara veriliyor 100'den sonra da fan devreye giriyor galiba ( tabi bu benim motorda 105-110'u buluyor dizel daha hararetli olur diyorlar )

Bu doğruysa sadece bloğun içindeki suyun ısınması neden 15-20 dakikayı buluyor çok değil mi?:help: Bilenler yazarsa seviniriz.
Teşekkürler...

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
slmlar bende de aynı sorun var ama benim termostat sağlam ;yani 70 derecede falan açıyor;sonra radyatör ısınmaya başlıyor 100 de de fan açıyor;ama arabanın içi çok geç ısınıyor;yazında hamam gibi oluyor bu yüzden yazları kalöriferi iptal ediyorum;acaba sorun başka bişeydemi yada bu durum normal mi?..

vectra delisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim vectramda da aynı problem var araba 2 - 3 saniye gazı yemiyor sonra kalkıyor. Buji kablolarından yada bujilerden mi sorun acaba:confused: