Vectra 90-95 Arası Modeller Hakkında

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar

Vectra A lar için acaba fikirleriniz ve önerileriniz nelerdir?

Genelde 2000 motor ve tek nokta enjeksiyonlu modeller var,Gt ler muhteşem duruyor ancak modeline göre o araca o para verilip ileride satılır mı bilinmez...

Sormak istedigim bir diger konu ise bu araçlara özgü hatalar ve kronik sorunlar nelerdir? Bu vectralardan türkiye üretimi olan var mı?15 yaşında araç olması sebebiyle olabilecek sorunlar nelerdir? Ben ankaradayım ve malum orjinal ankara arabası çürümeye karşı da ii durumda oluyor...Zaten galvanize saçtan imal edilmiş bu araçlarda sorun olur mu sizce?

Değişen olmayan boyalı araçlara ve hangi renklere daha olumlu bakıyorsunuz? Muhakkak ki 15 yaşında 2. el bi arabada bir cok kusur olabilir ama dedigim gibi acaba kronik sorunları var mı bu aracın?

Piyasa da 7-10 bin arasında(GT leri saymıyorum) gidiyor su anda...Lpg ile sıkıntılı bir aracmıdır? Heryerde opelin efsanesi yazıyor ama ne kadar güvenilir...

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
2000 motor olanlar çok nokta enjeksiyonludur; gtler hariç 8v üstten tek ekzantrikli olurlar; 115 bg dirler;tek nokta tüpü kaldırır; patlatma sorunu ateşleme sisteminden kaynaklanır ; sıralı sistem tüp olursa bence mükemmel olur; hidrolik direksiyon tüm 2000 motorlarda standarttır; klima ise gl ve gls lerde opsiyonel; cd ve gtlerde standarttır; sacı kalındır ; beyaz renk olursa güzel olur; diğer renkler solma yapar; değişen yoksa boya kabul edilebilir; döşeme eğer hiç ellenmemişse km ye bağlı olarak ister istemez yırtıklar ve çöküntüler olacaktır bu da masraf demektir, motoru iyice kontrol ettirmelisiniz; direksiyon kutusu yağ kaçırıyorsa ağır masraf çıkarabilir, bunların dışında iyi kontrol edilerek alınan bir vectra a bence tadından yenmez ama uzun yol aracı olarak tasarlandığı için yakıt olarak şehir içinde biraz sorun çıkarabilir...

özkal

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaya gibi arabadır yeterki ordan burdan vurugu olmasın. 270.000 de olup kız gibi döşemeye sahip vectra a lar da gordum kullanıma bağlı bu ama araç duzgun derli toplu olsun .Paranız varsa da gt ye girişin derim . çok kuvvetli bir arabadır.

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaya gibi arabadır yeterki ordan burdan vurugu olmasın. 270.000 de olup kız gibi döşemeye sahip vectra a lar da gordum kullanıma bağlı bu ama araç duzgun derli toplu olsun .Paranız varsa da gt ye girişin derim . çok kuvvetli bir arabadır.

Evet haklısın...Bi arkadaşım dediki yakıt konusu cok problemli degildir, kullanılan teknoloji dönemine göre cok önde diye...11 lt ş.dışı ve 8 lt ş.içi tüketimi olur dedi benzinde...Yani 36 kuruş ve 26 kuruş yakar dedi. Lpg de de buna göre yüzde 40 tasarruf olursa 22 ve 16 kuruş yakarmış...Bunlar ne kadar dogrudur sizce....

Vuruktan kastınız ön kaputu ve camurlukları degistirecek kazalar mı mesela?Şasi nasıldır?

Açıkcası gt ler hem özellik hem tasarım hem de motoru bakımından ii duruyor, ama kaç km de motor yer bunlar mesela?Bi de motor yaptırmaya ugrasmayalım, ankarada bu dohc denilen motoru yapabilenler varmıdır ki ileri de sorun oldugunda kalmayalım sanayide :)

Teşekkürler

laksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet haklısın...Bi arkadaşım dediki yakıt konusu cok problemli degildir, kullanılan teknoloji dönemine göre cok önde diye...11 lt ş.dışı ve 8 lt ş.içi tüketimi olur dedi benzinde...Yani 36 kuruş ve 26 kuruş yakar dedi. Lpg de de buna göre yüzde 40 tasarruf olursa 22 ve 16 kuruş yakarmış...Bunlar ne kadar dogrudur sizce....

Vuruktan kastınız ön kaputu ve camurlukları degistirecek kazalar mı mesela?Şasi nasıldır?

Açıkcası gt ler hem özellik hem tasarım hem de motoru bakımından ii duruyor, ama kaç km de motor yer bunlar mesela?Bi de motor yaptırmaya ugrasmayalım, ankarada bu dohc denilen motoru yapabilenler varmıdır ki ileri de sorun oldugunda kalmayalım sanayide :)

Teşekkürler

babamın 91 vectra 1.8 gl'si var. 17 senedir ısrarla tepe tepe biniyor.hiçbir özellik olmamasına rağmen.hidrolik direksiyon bile yok :) almışken gt versiyonunu seçmen daha iyi olur. ilk el vectra 1.8 (karbüratörlü) kullanıcısı olarak söyleyeyim.ben astra gsi da kullandım (dohc motorlu/94) dohc motor daha az yakıt tüketiyor 1.8'e göre. (özellikle şehir içinde) motorun ömrü için standart birşey maalesef biçilemiyor.çünkü kullanıcı faktörleri motor ömrü açısından çok değişken etki yaratıyor. bakımlarının zamanında yapılmaması, hor kullanılması motor ömrünü azaltıyor.imkan varsa gt almadan önce dyno'ya sokman iyi olur. en azından güç kayıplarını görürsün, ona göre karar verirsin.sonradan pişman olmakta var. dohc motorlu gt (94 model) zaten çok yok ankara'da. çoğu ecotech zaten. dohc motorun tamir işçiliğinden ziyade parçalarını bulmak mesele. (sadece buji kablosu için ankara'da 20 yeri aradım, 5 günde ancak bulabildim)

vectra a'larda muhtemelen pas ile karşılaşırsın:( (çamurluk ağızlarında, cam fitillerinin altında, motor bölümünde) koltuk ve özellikle kapı içi döşemeleri zayıftır.bir de tuv tarafından tespit edilen aksları. karoser olarak çok sağlam araba. 1998 yılında 1 kere kaza yaptım.40 km. sürat ile çarptım tofaş şahin'e. arka kapısına kadar girdim:) bende sadece tamponda ufak bir çatlak, kaputta avuç içi kadar darbe, bir de farın kırılması.

renk olarak beyaz gt bakarsan daha iyi olur.boyalı olsa bile renk ayrımı diğer renklere göre farkedilmiyor.hemde problemli yerleri kendinde boyayabilirsin :) bu arada senin yazdığın yakıt tüketim değerleri tam tersi olacak galiba (11 lt.şehir içi, 8 lt. şehir dışı) merak etme zaten iyi bir motorda bu rakamları abartılı bir şekilde kullanılmadığı sürece görmezsin:D

VECTRAGTA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öğrendiğim kadarıyla araç bakımlıysa 400-500.00 km yol yapabiliyor
1,8 karbüratörlüsünüde kullandım onlar daha fazla yakıt harıcıyor
gt lerin yakıt harçaması daha az daha önce bmw de kullandım ama vectra gt a nın kullanışı daha keyifli geldi bana yol tutuşu süratlenişi
gayet iyi. Gt lerin parçaları tabi iki pahalı ama yine de american motor kim ne derse desin hangi araç olursa olsun (önceki arabam mustang v6 ) amerikan motor gibi olmuy or. sağlam dayanıklı süratli araçlar şahsen bana reno clio son model verseler 8000 ytl ye almam
yine gt a alırdım ben aracımı 12.500 ytl ye aldım cünkü clio-punto-reno bence gt lerin
yanından bile geçemez hem sağlamlık hem de araç gibi araç olması bakımından vectra a gt lerin sıfırı çıksa hiç acımadan 60.000 ytl verip alırım aradaki fark bu

Son düzenleme:

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplara çok teşekkürler arkadaşlar...

Malum ben de marka ve piayasa araştırması yapıyorum eski modellere göre...

Sürüş keyfini bi kenara bırakırsak toyota ya yönelmiş durumdayım. Corolla ya da gneiş olmasına sebep corona düşünüyorum.Fiyatları da makul...Sonuç olarak alman arabası karoser olarak gercekten saglam,motor da cok iyi, ama arkadaşımın da belirttiği gibi iç malzeme zamanla deforme oluyor.Sonuçta 15-17 yaşında araba için bu normalse de toyotanın cimriliği, iç mekanda daha az yıpranan belki göze hoş gelmeyebilir, ama daha dayanıklı duruyor...Bu konuda sizeler ne diyorsunuz?Opel mi toyota mı?

yakıt ekonomisi bakımından 93-95 corollalar cok ekonomik görünüyor.Corollaların bagajı küçük corona lar ise geniş, vectraların da bagajı büyük mesela...Aslında benzinli alıp simit depo yaptırmak da istiyorum.Vectralaraın temizini gls de olsa 11binytl den aşağı alamayız gibi görünüyo.

çok kararsızım yardımcı olun. benim astranın tadını başka yerde bulabilecekmiyim acaba

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben kişisel görüşüm olarak Opel ile Toyota'yı aynı kefeye koymam. Nedense uzakdoğu ürünlerine bir türlü ısınamadım. Genelde alırken ucuz oluyorlar ama bir masraf açmaya başladı mı yandın. (Arkadaşın Honda'sı iki ay motor parçası yokluğundan yattı)

atesbasak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buji kablosu aracda çekiş ve rampada tırmanış performansı ile alakalımıdır?