Vectra 100. yıl ses sistemi hakkında

By Cestino

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. 2000 Model Opel Vectra 100. Yıl sahibi oldum, araçla ilgili çok fazla bilgiye sahip değilim, bir konuda yardımlarınız bekliyorum.
Aracın müzik sistemiyle ilgili yenileme yapmak istiyorum, henüz 55 bin KM'de olmasına rağmen hoperlörler patlak, cızıltılı ses geliyor, teybin ses açma düğmesi bozuk. Forumdaki araştırmalarıma göre bunlar kronik sorunlardan birisiymiş, sanıyorum yıl ilerledikçe bu sorunlar normal. Bunları yenisiyle değiştirmeyi düşünmüştüm, fakat aynı sorunu tekrar yaşamamak için, orjinal ebatlarında daha kaliteli marka hoperlör düşünüyorum.
-Öğrenmek istediklerim ise şunlar. 100. Yıl üretimde kaç hoperlör var ve ölçüleri (kaç cm) nelerdir ?
Bir diğer sorum ise, araçtaki CAR400 denilen kasetçalar teybi değiştirmek, yerine cd çalar takmak istiyorum. Orjinal dışına çıkmamak için, CDR500'de forumdaki okumalarımdan sonra karar kıldım.
-Fakat müzik sistemlerinden hiç anlamam. Hoperlörleri örneğin Focal marka ile yenilemeyi düşünüyor ve araca çok küçük, 10cm-15cm-20cm civarlarında subwoofer koymayı düşünüyorum. Bu durumda CDR500 bunları kaldırır mı ?
Tam olarak anlamam ama sanırım her teybin çıkış özellikleri var ve kimisi, güçlü sistemleri kaldırmıyor. CDR500, küçük de olsa bir amfi, bir subwoofer ve hoperlörleri kaldırabilecek kapasitede midir ?
Çok uzun yazdım fakat anlaşılır olsun istedim, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
km önemli değil de yaşı nedeniyle orijinal hoparlörler artık özelliğini yitirmiştir.

car500 le ilgili fazla bilgi yok, bazı kaynaklarda 20 watt rms çıkış gücü olduğu yazıyor.
4x20 dir diye düşünüyorum. çok eski bir model fazla teknik bilgi göremedim.

ölçüleri ve gücü tutturduğunda istediğin marka ve modelle değiştirebilirsin hoparlörleri.
amfi kullanmayacaksan 3 yollu coax modeller işini görür.

amfi kullanmadan hiçbir ölçüde subwoofer kullanamazsın.

gücü 25-30 watt rms olan 3 yollu coax hoparlörler ve artı olarak tek kanal bir amfiyle beslenen 20-25 cm lik bir subwoofer işini görür. dahili amfili sub modellerini de düşünebilirsin.
cdr500 bu sisteme sinyal sağlayabilir.sorun olmaz.

By Cestino

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkür ederim Oktay bey.
Peki Opel Vectra 100. Yıl'da kaç adet hoperlör olduğunu ve bunların ölçülerini biliyor musunuz ? Sanıyorum ön kapı içleri 16 cm, arka kapı içleri 13 cm.
Ancak kapı açma kollarında da sanıyorum ufak twetter'lar bulunuyor, ne olduğundan tam emin değilim. Arka pandizotta var mı bilmiyorum dikkat etmedim. Yada başka bir yerde bulunuyor mu?
-Aracın üzerindeki orjinal hoperlörler, coax hoperlör mü oluyor bunun da bilgisini alırsam iyi olur.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
hoparlör adedinden emin değilim.
büyük ihtimal 2 arka kapı+2 ön kapı+2 tweeter vardır.
gözle kontrol iyi olur:)
orjinalleri de coaxial hoparlörler.büyük ihtimal kağıt koniden yapılmışlardır.
onların yerine 3 yollu kaliteli hoparlör kullanabilirsin.
maliyeti de fazla olmaz bu şekilde.

By Cestino

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın hoperlörlerini inceledim. Fakat ön kapı içindekilerle arka kapı içindekiler farklı. Arkalar tek yuvarlak, önler 1 küçük 1 büyük şeklinde. Bunlar coax mıdır ? Değilse nedir ?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Öndekilerde üstte tweeter da vardır.
Bunlar 3 yollu 3 parça Component sistemler.
Büyük olan basları diğeri mid frekansları çalıyor.
Yenilemek modern 3 yollu coax hoparlörlere göre daha maliyetli olur.