Vectra 2000 cd hararet göstergesi çalışmıyor

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tek kablolu olan sensörden çıkan kablo göstergeye gider. iki kablolu olan beyine sinyal yollar.
sigorta kutusunun arkasına kadar sensör kablosunu bulmuşsunuz. göstergeyi sökün, göstergeye giren soketten sigorta kutusuna doğru takip yapın.bulunca güzelce ek yapıp yalıtımını yapın.

kesik kabloyu bulamazsanız en kötü ihtimal olarak söyleyim. hararet göstergesi arkasında iki adet civata görürsünüz. birine artı besleme gelir diğerine ise sensörden gelen şase gelir. multimetre yada park lambası gibi düşük wattlı lambayı kullanarak uçları tespit edin. bulduktan sonra elektrikçiler de bulabileceğiniz yuvarlak halka şeklinde olan kablo pabucu ile bağlayın.
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=81178
açtığınız diğer konuda Emre Bey bir resim eklemiş.göstergenin arka kısmına oradan bakabiliirsiniz.

aslında tam bulamadım resimde kalın yeşille çizdiğim sokete kadar olan kısım, ince ile çizdiğim soketten sonra olan kısım soketten sonra rengi değişiyormu bilmiyorum ben nasıl olsa içeri gidiyor diye sigorta kutusunun arkasına baktım orda birtane beyaz boşta bir soket var çıkmış ama nereye bağlanacak gözükmüyor.Şimdi ben acaba bu soket hararet kablosu olabilir midiye bir deneme yaptım dışarda ki soketi söktüm voltmeter ile kabloları teker teker denedim o sokette kırmızı kablo ötüyor yani soket yerinden çıkmış anlaşılan ama nereye takılacak göstergeye de baya uzak kalıyor

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
resimde işaretli olan soketteki pin ucunun rengi mavi olması gerek. oda direk ısı müşürüne gidiyor.
zaten müşürdeki kablo rengide mavi olsa gerek.

i5602446_12122009432-jpg

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resimde işaretli olan soketteki pin ucunun rengi mavi olması gerek. oda direk ısı müşürüne gidiyor.
zaten müşürdeki kablo rengide mavi olsa gerek.

i5602446_12122009432-jpg

sigorta kutusunun arkasında ki soket bu değil zaten bu çıksa hiç bir gösterge çalışmaz resimde ki soket aşağılarda sigorta kutusunun oarkasına kadar iniyor sanırım yarın oraları söküp bakmam lazım bu arada kablonun rengi yeşil

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
resimde işaretli olan pin hararet ucu mavi renk .göstergeyi söküp bence birde buradan geriye doğru gidin.

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam teşekkürler yarın birde burdan söküp geriye gideyim bakalım nerde çakışacaz merak ediyorum sonucu tekrar yazarım buraya

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet göstergeyi söktüm geriye doğru gittim sorun yok motor bölümünde ki sokete geliyor kabloyu voltmetre ile de ölçtüm sorun yok yani kabloda kopukluk yok gösterge panelindeki devreyide test ettim sorun yok geriye bitek hararet göstrege motoru kaldı ama onun çalıştığının tech2 cihazıyla gördüm.Bende bezin gösterge motoru ile hararet gösterge motorunu değiştirdim birde öyle deniyelim bakalım

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun hala devam ediyor bu göstergeyi test etmek için kontak açıkken veya araba çalışırken farketmiyor değil mi birde anlamadığım göstergeye giren soketin üst kısmında ki kabloların hepsi bir levhada birleşiyor yani kabloların hepsi bir noktada birleşiyor bu nasıl iş anlamadım

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
müür bozuk olabilir, müşütün kablosunu şaseye bağlayıp deneyin, eğer gösterge sona kadar gidiyorsa yeni müşür takın....

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben dedim ama???? tabii kontak açıkken yaptımı acaba :)