V kayışından gelen ses ve pudra çözümü ?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Kaç gündür bunun esprisini yapıyoruz arkadaşlar, önce benim zaman zaman ses geliyordu kayıştan diye düşünüyorduk sonra hondası olan bir arkadaşın son olarak da toyotasu olan bir arkadaşın daha... Hep kayış olayı die duşündüğümüz sesler rahatsız edici oluyor tabi çare arıyoruz. Benim zaman zaman yapıyor ve ısınınca araç geçiyor.

Bugün bir ustaya gittim herif pudra al gel atalım bakalım kayıştansa değişirsin dedi. Döktük hakkaten ses gitti. Az önce maça gittik sonra çalıştırdım aracı haliyle soğudu araba biraz sonra yine çok az yaptı ama. Önceden epey öterdi sadece çalıştırınca az bi öttü.

Neyse birazda ben dökeyim geceden dedim kaputu açtım herif epey dökmüş zaten... :D klima motoru bembeyaz olmuş. Dökerken uçar zaten bişey olmaz dedi ama uçmamış :D

Pudranın bir sıkıntısı olur mu arkadaşlar? Zarar vermeyelim sonra arabaya...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Pudrayı döktük sesi kesti şimdi atmış pudrayı yine başladı...

Arkadaşlar devirdaim sızdırıyor benim acaba antifiriz mi eskitiyor ne yapıyor bu kayışı olabilir mi?

Yoksa normal bir eskimemidir kayışın olayı? Yine ötmeye başladı sinirlerim bozuluyor. Devirdaimde bu kayış sesi çıkaracak bir mekanizma falan yok değil mi? Devirdaimin artık son demleri olmasın bu sesler?

s3f!k

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kayışın gerginliği nasıl acaba? gevşediği zamanda yapar eskidiği zamanda. kayışın değişim zamanı geldiğinde bende sürmüştüm bu kadar kısa süreli olmamıştı ama.

parmağınızla bastırın kayışa 1, 1.5 cm esneme yapması lazım max. kontrol edin bakmadıysanız.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Peki çok gerginse de yapar mı? Sanki 1 -1,5 cm esneme yapmaz gibi geliyor ama. Ben sıkıca bi bastırıyım parmağımla bakıyım en iyisi. Eğer gerginliğinde problem varsa, nasıl ayarlarız ?

ilhan_vet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de sürekli bi kayış sesi vardı, kayış gerginliği normal ama bu ses kayış sesi dedi usta, bende gittim bitane şarj dinamo kasnağı aldım değiştirelim dedim internette ses bundan oluyo diye çok yazı okudum dedim, tamam dedi ama mesuliyet kabul etmem dedi tamam dedim, daha sonra şarj dinamosunu söktü, bilyasını çıkardı, yenisini taktı, o sırada V kayışı gergi bilyası da bozuk galiba dedi yenisini aldık, taktık, ses bitti gitti, araba çalışırken 1700-2000 devir arası yapıodu şuan ,çok şükür unuttum o sorunu, belki işine yarar, ama daha önce başka bi konuda da bahsetmiştim bundan neyse belki senin sorunun başkadır.. geçmiş olsun

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
ya sorun zaman zaman ortaya çıkıyor. Benim kasnak bozuktu ben onu da değiştim. Fakat şarj dinamosunu değişirken gergi bilyasına baktırdım onda problem yoktu. Yağladı falan hatta temizledi. Sonra problem olmadı 1 ay bindim bu ses başladı şimdide. Benim kayış sesine benziyor pudrayı dökünce ses kesiliyor. Geceden döktüm sabah mesela hiç yapmadı. Kayışı değişcem bi sonra diğerlerine bakacam ama gördüğüm kadarıyla devirdaim sızdırdığı için yeni kayışı da bozar bu. Öyle görünüyor yani... O yüzden önce devirdaimi sonra kayışı değişeceğim. Şimdilik sıkıntı yok çok fazla böyle idare ederim. İnşallah sorun olmaz...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Podra, sabun gibi şeyler geçici çözüm, önemli olan sesin kaynağını bularak arızanın giderilmesidir.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
gergi bilyasını kaça değiştin İlhan Hocam..?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Podra, sabun gibi şeyler geçici çözüm, önemli olan sesin kaynağını bularak arızanın giderilmesidir.

Savaş abi bu gecici de ben bu olayı sorunun kaynağını bulmak için uyguladım. Doğrumudur? Sadece pudrayı kayışa döktüm ses kalmadı. Bu durumda kayıştan olduğunu düşünüyorum ki inşallah öyledir. Çünkü bugun ses yine başladı baktım kayış yine pudrayı atmış. Üzerinde pudra olunca nasıl bir etki oluşturuyor ki sesi kesiyor gerçi onu da anlamış değilim. :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hatalı ölçüdeki veya gereğinden fazla esnemiş kayış, kasnak eğilmeleri, rulman arızaları bu tür seslere neden olabilir. İşe en ucuzundan başlamak mantıklı olduğuna göre kayıştan başlamanı öneririm (kayış sağlam çıksa bile en azından elinde yedek kayış olur, veya ustanda çıkma kayış varsa deneme amaçlı kayış değiştirilebilir)