TÜVTÜRK'te Dikkat Edilmesi Gerekenler

sonerakgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sonerakgul.com
Arkadaşlar Merhaba,

Ben şu anda TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları'nın bir biriminde çalışıyorum.

Hepimizin burada olmasındaki amaç tabikide pek sevgili araçlarımız. :)

Periyodik olarak muayenesini yaptırdığımız sevgili bebeklerimizin sorunsuz olarak muayeneden geçebilmesi için bazı ufak tefek bilgiler sizinle paylaşmak istiyorum. Aklıma geldikçe de konu güncellemesi yapacağım.

Şimdilik aklıma gelen bir kaç konuyu yazayım.

NOT: Aşağıdaki Bilgiler 2013 Kusurlar Tablosuna Göredir.
  1. Xenon Far olan araçlarda kesinlikle otomatik far seviye ayarlama sistemi olması gerekmektedir. Lütfen dikkat.!!! OTOMATİK AYARLAYICI. El ile direksiyon altından yaptığımız seviye ayarlayıcısı değil. Ayrıca Sis Farlarında Xenon olması soru.n teşkil etmez
  2. Araç basıksa yani yere yakınsa istasyon tarafından kontrol edilmektedir. Muayene sürecini etkilemiyor ise, trafikteki seyrinizi tehlikeye atmayacak durumda ise araç muayeneden geçer. Kontrolü istasyon yapması gerekir.
  3. Camlardaki filmler ince yada kalın fark etmeksizin hafif kusur olarak değerlendirilir. Fakat trafik polisi tarafından araç trafikten men edilip söktürülmesi istenir ise, cam filmleri sökülerek ARAÇ GEÇERLİ BİR MUAYENESİ OLSA DAHİ ÜCRETLİ BİR ŞEKİLDE MUAYENE EDİLMESİ GEREKİR.
  4. Araçtaki spoyler eğer uygun monte edilmiş ise ve trafikteki seyrinizi tehlikeye atmayacak durumda ise kusur değerlendirmesine girmez.
  5. Muayene istasyonlarında araç grubu ve kullanım amacı ne olursa olsun KIŞLIK LASTİK ZORUNLULUĞU YOKTUR. Araç üzerinde bulunan lastiklerin uygunluğu kontrol edilir.
Dikkat edilmesi gereken başka birşey aklıma gelirse buraya ekleyeceğim arkadaşlar.

Ayrıca detaylı bilgi için ve randevu almak için www.tuvturk.com.tr yada 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezi ile irtibata geçebilirsiniz.

Son düzenleme:

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bak burada çalıştığın iyi oldu,çoğu kişiye faydalı olacağından eminim ;)

sonerakgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sonerakgul.com
elimden geldiğince var olan bilgimi paylaşıyor olacağım.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
benim arabada tavan siyah folyo ile kaplı haziranda da muayene var sıkıntı çıkartırlar mı acaba???

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et

baymustang

Organizasyon Sorumlusu
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeşim benim araçta cosmo orjinal farı var zaten. Mercekli yıllardır geçtim ama bu sene sıkıntı varmış öyle duydum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Kardeşim benim araçta cosmo orjinal farı var zaten. Mercekli yıllardır geçtim ama bu sene sıkıntı varmış öyle duydum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

orjinalse sıkıntı olmaz garanti olsun diye xenonları söküp ampulleri takarsınız abi öyle geçer:)

sonerakgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sonerakgul.com
Tavan aracin renginden farkli ise ve orjinali oyle degil ise ikinci renk icon ruhsata isletilmesi gerekli. Ya sokulup gelinecek ya da muayeneden once ağır kusurlu kalinacak tespit raporu verecek istasyon. Trafikten ruhsati degistirip gelindikten sonra muayeneden gecilecek.

Arac uzerinde xenon far var ise yani beyni var ise otomatik far seviye ayarlayicisi olmak zorunda. Yani ornek olarak. Arac bayir asagi inerken far siz mudehale etmeden yukari kalkar yada tam tersi. Aracin salincaklari uzerinde sensorler vardir bunlar ile bu saglanir. Eger bu sistem yok ise standart halojen ampuller takilarak arac muayeneye gelmelidir. Tekrar soyluyorun içerideki dugme degil.

Baymustang cosmo far dedin. Eger xenon degilse ve yonetmelige uygunsa farlar sıkıntı olmaz. Ama değerlendirme istasyon teknisyeni tarafindan yapilir.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 - Sislerimde 6000K xenon kit var , farlarım normal standart sarı halojen far , uzunlarım normal standart far sadece sislerde xenon var bu şekilde muayeneden sorunsuz geçebilirmiyim yoksa muayeneye gitmeden önce xenonların bağlantısını kesip gideceğim en azından sis farı yanmıyor diye hafif kusur verirler geçerim

2 - Arka stoplarımda görmüş olduğun gibi sadece sinyal ve geri lambasının olduğu kısım siyah transparan folyo ile kaplı , bu halde bile sorun çıkarırlarmı ?

3 - APP plaka sorun çıkarırmı ?

4 - Egzos nikelajı sorun çıkarırmı ?

5 - Greddy yazan ön lip bir sıkıntı yaratırmı ?

6 - Son olarak LPG için tekrardan belge , ıvır zıvır almamız lazımmı ? LPG ruhsata işli durumda , önceki muayenede LPG taktırdıktan sonra girdim geçti direk

Çok soru sordum biliyorum ama haziran 2014 te muayenem var :D