Triptonik araç çalıştırma

Ezgi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Ben araba kullanmada çok yeniyim. Direk Opel Corsa 2005 model bir Triptonik alarak başladım. Bu arabayı her zaman boş konumda mı çalıştıracağız? Automatik konumda kaldı diyelim, marş çalışmaz mı? Biri acilen(!!) cevaplayabilir mi?

hakangnr

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba easytronic kullanıcısı olarak frene basmadan marş basmaz ve viteste bıraksanız bile kontağı çevirirken araç kendini otomatik olarak N konumuna yani boşa alıyor.Bilginize:)

Ezgi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
frene basmadan marş almıyor evet onu biliyorum ama vitesle alakalıydı benim sorum. ayrıca kendi kendine boşa almıyor vites yanlış biliyorsunuz yani en azından triptonikte almıyor benim aracımda almıyor. Automatikte çalıştırmayı denedim bugün çalışmıyor. boşa da almadı... benim sorum herkeste mi böyle? herkeste mi automatikte çalışmıyor yoksa çalışan da var mı? yoksa boş konunmda mı çalıştırıcaz boş konum, fren ve marş mı olması gerekiyor? automatik konumdayken çalıştırabilen var mı? hiç triptonik kollanıcısı yok mu bu forumda :( bilen biriiiii????? :(

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
frene basmadan marş almıyor evet onu biliyorum ama vitesle alakalıydı benim sorum. ayrıca kendi kendine boşa almıyor vites yanlış biliyorsunuz yani en azından triptonikte almıyor benim aracımda almıyor. Automatikte çalıştırmayı denedim bugün çalışmıyor. boşa da almadı... benim sorum herkeste mi böyle? herkeste mi automatikte çalışmıyor yoksa çalışan da var mı? yoksa boş konunmda mı çalıştırıcaz boş konum, fren ve marş mı olması gerekiyor? automatik konumdayken çalıştırabilen var mı? hiç triptonik kollanıcısı yok mu bu forumda :( bilen biriiiii????? :(

acele etmeyin en azından bir gün daha kendiniz boşa alarak çalıştırın. illaki bilen biri cevaplar sorunuzu yarın...

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız tiptronik değil.. easytronic... yani otomatikleştirilmiş manuel vites.. debriyaj işini sizin yerinize sadece bir robot yapıyor. tiptronikte P de yani parkta ve N de yani boşta marş basar.. P de yani parkta kontak anahtarı çıkar. N de yani boşta marş bassa da ve kontak kapatılsa da yerinden çıkmaz. Frene basmadan kesinlikle marş basmaz...
Fazla kullanmamakla birlikte easytronic te N de marş basıyor diye hatırlıyorum. A da ise ilk basmada calışmaz ikinci de N' ye oto alıp basabilir... deneyin..belki olabilir.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
sorduğunuz araç tam otomatik olan 1.4-1.6 modelidir.
p moduna almadan çalışmaz.
arkadaşların açıkladığı model easytronic vites olanlar.onlar kendini her durumda boşa alıyor.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
-Easytronik pedala basmadan çalışmaz,
-Pedala basarak boşa(N) alınırsa da alınmazsa(A' da iken) da ekranda da görüleceği üzere otomatik kendisi boşa alıp çalışır. Kendisi alırken araç çalışması 1-2 sn gecikmeli olur.

-Pedala basıp(A' da iken) tam çalıştırırken kendisi hala boşa(N) almıyorsa sorun vardır.

Ezgi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorduğunuz araç tam otomatik olan 1.4-1.6 modelidir.
p moduna almadan çalışmaz.
arkadaşların açıkladığı model easytronic vites olanlar.onlar kendini her durumda boşa alıyor.

Yok benim aracım tam otomatik değil yarı otomatik. 2005 model 1.3. Ama evet A da çalışmıyor. N de çalışıuot.ayrıca P görmedim viteste P yok....

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yok benim aracım tam otomatik değil yarı otomatik. 2005 model 1.3. Ama evet A da çalışmıyor. N de çalışıuot.ayrıca P görmedim viteste P yok....
o vites kutusu easytronic ancak vites kolu manuel çalışıyor.
R ve N modu ayrıca +/- bölümleri var.
çalıştırmak için frene basılı olarak vites kolunu sağ tarafa N posizyonuna almak gerekiyor.

yeni nesil vites kutusunda ise vites kolu sürekli ortada duruyor ve seçimler manuel değil elektronik yapılıyor.
o nedenle arkadaşların yazdığı gibi hangi konumda olursa olsun marş sırasında vitesi N konumuna geçiriyor.

cp-meriva-easytronic-cambio.jpg

Easytronic.jpg

Ezgi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım teşekkürler.