triger si esi yardım!!!

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
triger zincir sesi yardım!!!

2006 model astra classic 1.4 twinport aracım var. motor kodu Z14XEP yani triger zincirli motor. aracım 108 bin km de
şimdi sıkıntım dan bahsedeyim.aracımda triger zinciri olduğunu biliyorum. zincir kayışa nazaran daha geç değişir diye forumda diğer başlıklardan bilgi aldım. 100 bin deviren araçlarda değişim zamanı gelmiş oluyormuş anladığım kadarıyla. benim aracımında değişim zamanı geldi diyerek bir ay kadar önce ustama gitmiştim. motoru çalıştırıp sesi dinledi bişey yok abi daha hiç ses yok dedi. değişime gerek yok devam et ses yaparsa zaten rahatsız olursun o zman gelirsin dedi. tamam dedim çıktım ama şimdi (birazda pipirikli olmamdan) hep aklımda. bundan dolayı hep aracı dinleyerek yol alırım. dün aracımla 300 km lik şehirlerarası yola çıkarken hep tiriger aklımdaydı.belkide bu kadar dikkat etmtmden dolayı en sonunda farklı bir ses duydum. bir sıkıntımı var diye buda beni rahatsz etti.araç duvar kanarında ilerlerken bir zincir şıkırtısı gibi ses yapıyor. duvardan sesin yankılanması ile anca duyuluyor. normalde o ses duyulmuyor. birde aşağıda eklediğim videonun tam 43. saniyesindeki gibi çiv çiv çiv diye bir ses geliyor. benim araçtaki ses videodaki kadar belirgin değil. çok dikkatli dinlerseniz duyuluyor ancak. o duvar kenarından giderken çıkan zincir şakırdaması aracı aldığımdan beri var fakat bu ses yeni çıktı ortaya. 15 dün sonra yine aynı yolu gideceğim için trigerden dolayı motora zarar verirmiyim endişesi ile rahat yolculuk yapamıyorum.
bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yada forum ustaları lütfen ne yapmam gerektiğini söyleyin.trigerde sıkıntım varmı yoksa bu sesler twinport zincirli motor için normalmi? şuandaki maddi sıkıntılardan dolayı yolda triger kopması beni mahveder.
http://www.youtube.com/watch?v=-2f4hOfiX3w&feature=related
yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanda zıncır sesı var,fakat bu ses zıncır değişim istıyo gıbı değil,zıncır paletlerının sesı gıbı,(paletler zıncır gergısını saglayan parca),ama 110 000 de komple zıncır yenılersen ıyı olur...degmez palet değişmeye,tekrar sök tak hıc gırme,komple seti değiş gitsin..

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanda zıncır sesı var,fakat bu ses zıncır değişim istıyo gıbı değil,zıncır paletlerının sesı gıbı,(paletler zıncır gergısını saglayan parca),ama 110 000 de komple zıncır yenılersen ıyı olur...degmez palet değişmeye,tekrar sök tak hıc gırme,komple seti değiş gitsin..
acil bir durum yok değil mi? yolculuklarıma gönül rahatlığı ile çıkabilirmiyim?

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde forumun sponsorlarından opelparçacı.com dan http://www.opelparcaci.com/Urun/Ope...XEP-Z12XE-Z12XEP-Z14XEP-Motorlar-pmu1348.html triger zincir seti buldum. zincir ve diğer aksamlar ruville marka sadece platler GM marka. bu ruville güvenilecek markamıdır? alıpta taktıran varmı acaba?
bu ses şimdilik sıkıntı yaratmayacak bir ses ise hemen değiştirmeyecem ama bu setten mi alsam diyorum?

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değişirsen ıyı olur ses uyuz eder adamı valla,bısey olmasada olacakmıs hissi dogurur...parca hakkında parcacıyı dınle derim, soyledıgın marka hakkında ıyı yada kötü dıyecek kadar bilgim yok..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
ruville original muadil parçadır. Çoğu özel servis kullanır. Gm için zincir üretir, üzerine Gm basarsa markası Gm, kendi markası ruville basarsa ruville olur. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.

Ses var lakin, aracın yağ bakımının durumu nedir? Değişim zamanı, miktarı vs.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ruville original muadil parçadır. Çoğu özel servis kullanır. Gm için zincir üretir, üzerine Gm basarsa markası Gm, kendi markası ruville basarsa ruville olur. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.

Ses var lakin, aracın yağ bakımının durumu nedir? Değişim zamanı, miktarı vs.
araçta hiç yağ yakma eksiltme yok. 102 binde değiştirmiştim yağını. nerden baksan 3 bin km daha var yağ değişimine.

hasanbicici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007 1.4 twinport bende de var daha 60000 bende sendeki sesler gelmiyor opeli anlamış değilim diğer markalarda zincirler nerdeyse ömürlük periyodik değişimleri yok fordun triger ömrü bile 90 binken neden opelde zincir bu kadar erken ömrünü tamalıyor anlamış değilim

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007 1.4 twinport bende de var daha 60000 bende sendeki sesler gelmiyor opeli anlamış değilim diğer markalarda zincirler nerdeyse ömürlük periyodik değişimleri yok fordun triger ömrü bile 90 binken neden opelde zincir bu kadar erken ömrünü tamalıyor anlamış değilim
3 senelik bir opel kullanıcısı olarak şunu anladım ki opel denilem marka sadece şekilden ibaret. araçlarının iç ve dış tasarımları aynı model aynı segment araçlara göre tasarım ileride fakat kalite olarak tabiki fiyatınında düşük olması nedeniyle diğer markaların gerisinde kalıyor. 2011-2012 opel kullanmadım ama 1996 sonrası tüm araçları sıkıntılı. diğer markalarda da illaki sorunlar çıkabiliyor fakat opelde çıkan sorunların hiçbirisi diğer markalar için kronik olarak adlandırılmıyor.
opelin 96 senesi öncesi araçları kalite açısından gerçekten araç dayansın diye yapılmış. 96 vectra b kullanıyordum ön takım da rot ve rotilleri 15 sene sonra değiştirdir. şimdiki aracım 2006 aynı parçalar bunda da değişecek