TC ve ABS hakkında

yalcoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1994 Astra GSİ de el freni altında bulunan TC tuşuna bastığımda herhangi bir ışık yanmıyor yada bişey olmuyo.Ayrıca ABS devreye girmiyo ve onunlada ilgili bir arıza lambası yanmıyo nerelere bakmam lazım ne yapmam lazım...Bilgisayardada herhangi bir hata çıkmıyor...

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tc tuşuna basında göstergede tc imgeli işaret yanması gerekir. tabi bizde bu böyle gsi'leri tam bilmiyorum. tc tusunun abs'nin devreye girip girmemesi ile alakası yoktur. sizin abs'niz çalışmıyor yada iptal edilmiş olaiblir mi?

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde ben kısın yerde buz var saga dönüyordum kimse yoktu 50 km hızım el firenini cktim abs ve tc yandı öyle 5 dk filan arabayı stop ettim geri calsıtırdım yine yanıdı ısıklar sönmedi sonra 2 dk sonbra söndü acaba arabaya bişlermi yaptım

kamuran66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka yekerlerin kitlenmesi ile ABS ve TC beyni ön teker ile arka teker arasındaki uyumsuzluk yüzündne arıza verir. Sonra arıza 5-10 dakika sonra söner.

yalcoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten bende ABS devreye hiç girmiyo nerden kapatılıp açıldığını bilmiyorum onun için kapatılmışmı yada bozukmu bilemicem.Nerden açılıp kapandığını biri sölerse bakarım.TC tuşundada bi tuş üzerinde ışık var gibi ama onuda çözemedim yanmıyo oda.TC nin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol ederim.

yalçın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1994 Astra GSİ de el freni altında bulunan TC tuşuna bastığımda herhangi bir ışık yanmıyor yada bişey olmuyo.Ayrıca ABS devreye girmiyo ve onunlada ilgili bir arıza lambası yanmıyo nerelere bakmam lazım ne yapmam lazım...Bilgisayardada herhangi bir hata çıkmıyor...

yalçın kardeşim adaşım öncelikle hoş geldin formumuza...
94 opel astra gsı lerde tc ve abs ayrı konumdaki 2 elektronik parçadır önce abs den başlayalım:
1.) ABS fren sisteminde d
senden daha önce aracı kullananlar tarafından eğer bi arıza var da bu arıza malıyetli ise abs fren ışığı km saatindan iptal edilmiş olabilir yani sen kontağı açtığında km saatinde abs yanan ışık yanıyormu buna bi dikkat edip yaz bize ok
aracın ani fren yaptığında fren pedalından ayak tabanına vurma ufak darbeler hissediyormusun yoksa aracın kızaklanıp kayıyormu bunuda bilmeliyiz eğer böyle kızaklıyorsa abs iptaldir çalışmıyor dikkat et :)

TC t-ye gelince :1.el freni yanında tc düğmesi basınca yanmıyo bişi demişsin oysa tc
devreye sokulunca yada araç patınaj yaptığında km saati içinde ışığı yanar ve söner
eğer yanmıyorsa ya sigortası atıktır yada şöför koltuğunun sol tarafında kapı pandizotunun kapandığı -zaman iç marşpıel kısmında bi şişkin bakalit vardır tam koltuğun solu o bakalitin içinde tc nin kontrol ünitesi bulunur ve fişi çıkartılmış olabilir
eğer çıkıksa taktığındada çalışmazsa emme manıfoldunun altında tc nin motoru bulunmaktadır onu söktür gönder onarıp geri gönderiim :)
gsı için basıt arızalar ama hayati önemleri var her aksam çalışmalı b araçlarda ki keyf alasın
bu arada abs ninde sigortası var onada bak ok
gene sormak istersen çekinme

yalçın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka yekerlerin kitlenmesi ile ABS ve TC beyni ön teker ile arka teker arasındaki uyumsuzluk yüzündne arıza verir. Sonra arıza 5-10 dakika sonra söner.
sanırım sizin araç vectra b sizin yazdığınız bu aracın sistemi ile aynı değildir f kasada sönmeyebilir direk yanar makıne olmadanda sönmez her opelin sistemi, farklıdır bilginize yanlış bilgi vermeyelim ok
beni yanlış anlamayın ama demekki sizin yazdığınıza göre her el freni çektiğimizde 5/10 dakıka beklicez ışık sönsün diye :) olmaz öyle şey
ön arka teker arasındaki uyumsuzluğu röleler vasıtası ile beyin çözer zaten mühendisliği bu bu işin ,bu tarz opel abs arızalarında marka model farketmeksizin 200/300 mt ile sınırlıdır ve 200 mt yürüdükten sonra araç abs arızası ışığı ( mesela araç liftde çalışıyorda tekerleklerden birisini çevirdiniz abs ışığı yanar arızaya geçmiştir abs yandımı sistem devre dışıdır araç 4 tekerleği yere bastığında ve 200/300 mt kadar yürüdüğünde otmtk olarak ışık söner yada sönmezse kenara çeker stop edersiniz 30 sny bekler tekrar aracı çalıştırırsınız ışık sönmüş olur eğer sönmezsede makıneye bağlayarak söndürülür) bilgilerinize...ama vevtra ile astra gsı ın sistemi tamamen farklıdır

Son düzenleme:

yalcoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalçın kardeşim adaşım öncelikle hoş geldin formumuza...
94 opel astra gsı lerde tc ve abs ayrı konumdaki 2 elektronik parçadır önce abs den başlayalım:
1.) ABS fren sisteminde d
senden daha önce aracı kullananlar tarafından eğer bi arıza var da bu arıza malıyetli ise abs fren ışığı km saatindan iptal edilmiş olabilir yani sen kontağı açtığında km saatinde abs yanan ışık yanıyormu buna bi dikkat edip yaz bize ok
aracın ani fren yaptığında fren pedalından ayak tabanına vurma ufak darbeler hissediyormusun yoksa aracın kızaklanıp kayıyormu bunuda bilmeliyiz eğer böyle kızaklıyorsa abs iptaldir çalışmıyor dikkat et :)

TC t-ye gelince :1.el freni yanında tc düğmesi basınca yanmıyo bişi demişsin oysa tc
devreye sokulunca yada araç patınaj yaptığında km saati içinde ışığı yanar ve söner
eğer yanmıyorsa ya sigortası atıktır yada şöför koltuğunun sol tarafında kapı pandizotunun kapandığı -zaman iç marşpıel kısmında bi şişkin bakalit vardır tam koltuğun solu o bakalitin içinde tc nin kontrol ünitesi bulunur ve fişi çıkartılmış olabilir
eğer çıkıksa taktığındada çalışmazsa emme manıfoldunun altında tc nin motoru bulunmaktadır onu söktür gönder onarıp geri gönderiim :)
gsı için basıt arızalar ama hayati önemleri var her aksam çalışmalı b araçlarda ki keyf alasın
bu arada abs ninde sigortası var onada bak ok
gene sormak istersen çekinme

Öncelikle hoşbulduk,
Bu kadar açıklayıcı bi cevap gerçekten hoş olmuş ilginize teşekkürler.

ABS nin çalışmadığını zaten ani fren yapınca anladım kızakladı gitti :) işyerinin abs li araçlarından biliyorum zaten abs nin tepkisini ama bunda tık yok.Sigortalardada gözle bakıldığındada bişey görünmüyo ama aletle bakmak lazım sigortaya.Anahtarı çevirdiğimde frene bastığımda vs hiç bir şekilde ışık yanmıyo ABS ile ilgili.

TC ye gelince onunlada ilgili herhangi bir ışık yanmıyo yine herhangi bir şekilde.Bahsettiğiniz kutu sanırım sürücü kkoltuğu ile kapı arasında kalan kutu diye tahmin ediyorum diklemesine bi kutu zaten kapağı kırık muhtemelen açılmış ama oranın TC ile ilgili olduğunu bilmiyordum.Şimdi araç başka yerde akşam ordaki durumada bakarım herhangi bir çıkarılma durumu varmı yokmu diye.Tekrar buradan bilgi veririm.

Sizinde dediğiniz gibi ufak tefek ama hayati ve çalışmayınca can sıkan detaylar bunlar.Sağ camında otomatiği çalışmıyo mesela oda canımı sıkıyo ama onunlada ilgili nereye bakıcamı bilmiyorum.Camların sağ-sol sigortası ayrımıdır.Yoksa motorumu arızalıdır.Geçen gün hoparlör takılması için sökülldü döşeme ama herhangi çıkık bi swich bulamadım nerden olduğunu kestiremedim.

ykcoskun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalcın ben anlayamadım bu tc nin kontrol unitesinin yerini.kapı dosemesinin içndemi yani?

yalcoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok şimdi sürücü koltuğunun hemen sol alt tarafında bu ayar yapılan felan bölüm varya onun hemen önünde yan alttaki çıtanında hemen ortasına denk geliyo...