sol ayakla yapılan fren daha güçlü

beyaz balina

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar merhaba ukalalık gıbı olmasın lutfen yanlıs anlamayın ama sol ayak frenının amacı sadece önden çekişli arabalarda viraj alırken merkez kactan uzaklasmamaktır.sol ayagın bıraz sert tepkı vermesı normal ama ben bunu ogrendıkten sonra 2 hafta ayagımı alıstırmak ıcın denemeler yptım ve süratli girdigim vırajlarda cokta iyi performans yakaladım.eskıden sehır ıcınde gazladıgımda vırajlarda makasa gırerken cok kullanırdım.sadece önden cekıslı araclarda unutmayın.

burakank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar merhaba ukalalık gıbı olmasın lutfen yanlıs anlamayın ama sol ayak frenının amacı sadece önden çekişli arabalarda viraj alırken merkez kactan uzaklasmamaktır.sol ayagın bıraz sert tepkı vermesı normal ama ben bunu ogrendıkten sonra 2 hafta ayagımı alıstırmak ıcın denemeler yptım ve süratli girdigim vırajlarda cokta iyi performans yakaladım.eskıden sehır ıcınde gazladıgımda vırajlarda makasa gırerken cok kullanırdım.sadece önden cekıslı araclarda unutmayın.
:good::good:kesinlikle önden çekiş...

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yahu olurmu öyle şey. iyice fantazi yani. sol ayakla frene mi basılır! ? ayak sürekli aynı hareketi yaptığından alışıyor. sol ayak alışık olmadığı için basma şiddeti ayarlanamıyor ve birden çok sert basılıyor. forumda genç, yeni araba kullanan, ehliyetini yeni almış bir sürü arkadaş var. sakın haa!!! yolda akla gelip de "soldan sağamı sağdan solamı, dur bi sol ayakla deneyeyim" falan demeyin. direkt takla atma riski var. çok önemli ise sol ayakla frene basmak, odada günlerce çalışırsan olur. ne faydası olur bilemem.

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar gercekdende sol ayakla frene basdımı frenin daha iyi tuttuğunu belkide hepiniz bilirsiniz.

fren pedalına sağ ayakla basdımı pedala direk düz bi kuvvet deyilde aslında sağdan sola dogru bi kuvvet uygulayarak basıyoruz.

halbuki yine sağ ayagımızla pedala soldan sağa basacak şekilde (yani sol ayağın uyguladığı kuvvet gibi) basdımı fenin cok daha etkili tuttuğunu biliyorum.

şimdi fren pedalının mekanizmazı zamanla hep aynı tarafa basıldığı için boşluk yaparak etkisini kayıp ediyor diye düşünüyorum doğrumudur.

çünkü yeni, yani sıfır araçlarda du olay hemen hemen yok gibi.
ama eski araçların çoğunda bu olayı bizzat gözlemledim.

eğer pedal mekanizmasında bu arıza varsa deyişiyormu yada deyiştiren varmı?

cevaplarınızı bekliyorum.

mekanizmada öyle birşey boşluk vs gibi şeyler yok, ayağın pedala alışmasından dolayı sağ ayakla yumuşak fren yapılabiliyor. Sol ayak ile pedal hissine alışık olmadığınızdan az bastım sanıp sert fren yapabiliyormuş gibi hissediyorsunuz. Pedal mekanizması düzlemseldir. Boşlukla alakası yoktur. Yandan basmayla falan da.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

34BLR45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya uzattık iyice sol ayakla frene falan basılmaz.otomatık arac kullanırken yanlıslık debrıyaj die frene bastım camdan cıkıyodum walla.:)walla manuel aracta sol ayakla frene basan arkads warsa helal olsun ama bence hiçbirişe yaramaz . bence olay kesinlikle ayak hassasiyetiyle alakalı.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence dediğiniz biraz yanlış, yani bnm aklıma şu geldi..

genelde ve çoğunlukla sağ ayağımızla frene basarız, ve sağ ayağımız daha hassaslaşmıştır fren konusunda...

sol ayağımızla ise sadece debriyaja basarız, debriyaja basmak ise sol ayağın sağ ayak kdr hassaslaşmasını engeller yani bi nevi köreltir..

ondan, sol ayakla frene bastığımızda genelde debriyaja basar gibi kökleriz, ve daha güçlü geldiğini zannederiz..

bnm fikrim bu..

aynen katılıyorum
ilk otomatik araç kullandığımda arabayı haraket ettirdim devrini alırken alışkanlık ya 2 ye takmak üzere sol ayak devreye girip pedala bir koydum araba olduğu yere çakıldı :D:D
araba yepyeniydi ama sonra normal frenajda böyle bişey olmadı ;)