Sizce güvenli sürüş için araç lastikleri kaç bin km. de bir değiştirilimeli?

Sizce güvenli sürüş için araç lastikleri kaç bin km. de bir değiştirilimeli?

• Kullanılan toplam oy
    14
  • Anket kapatılmış .

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Tamam konuyu uzatmak istemiyorum, opelseverler bilgileri doğrusunda yorumlarlar her nasılsa...

Est hocam bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz yukarıda yazdığım mesajı okuyunca yanlış bir algı oluşturduğumun farkına vardım. Söylediğiniz gibi bu kilometre zaten teorik olarak bile mümkün değil ben aracın kilometresini yazacakken lastiğinkini yazmışım düşündükçe detaylar ortaya çıktı. Kusura bakmayın.

• Beğen
Tepkiler: u.uçar

neco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
15bin

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yasal sınır 1.6 milimetre, tavsiye edilen ise minimum 3 mm. Bence makul. Süre olarak da üretim tarihi üzeriden azami 5 yıl.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet, Opel severler aracınızın lastikleri, lastik imalat tarihi, lastik ömürleri, lastik hasarlarını, kullanım şartlarını, diş derinliğini, vs. gözeterek ortalama kaç bin km de değiştiriyorsunuz?

Mesela ben yukarıdaki şartları gözeterek ortalama 3 yıl yada 50 bin km de bir değiştiriyorum. Böylelikle forumu takip eden üyelerin genel olarak kaç bin km de bir lastiklerini değiştirdiğini öğrenebiliriz?

Yorum yapan üyelerin eğer cevap veririlerse zaten yukarıda yazdıklarımı göz önünde bulundurarak cevap vermelerini rica ediyorum.

İlaveten lastik üreticilerine kalırsan 35-40 bin km civarları değiştirin diyorlar ama hem diğer araç forumlarında hem anketlerde çıkan sonuçlara göre yukarıdaki şartlara ve lastiğin durumuna bağlı olarak çoğunlukla 40-60 bin km bandında lastiklerini değiştirdiklerini görüyorum.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kesin çizgilerim olmamakla beraber yumuşak lastik tercih ederim. 5 yıl, 60 bin km, 3 mm diş derinliği, çatlak oluşumu emareleri görünmeye başlayana kadar kullanırım.

• Beğen
Tepkiler: u.uçar

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin çizgilerim olmamakla beraber yumuşak lastik tercih ederim. 5 yıl, 60 bin km, 3 mm diş derinliği, çatlak oluşumu emareleri görünmeye başlayana kadar kullanırım.

Bende sizin gibi yapıyorum. Her 10 bin km de bir 1 mm aşınıyor lastikler ortalama olarak 8 mm yazlık ,mevsimlik lastik. 3 mm ye iniyor zaten 5 yılda lastikler. Birde her 30 bin km de bir lastikleri ön arka yaparak kullanıyorum.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Evet rotasyon [emoji106] ifade etmeyi unutmuşum.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet rotasyon [emoji106] ifade etmeyi unutmuşum.

Rotasyon yani lastik değişimlerinin lüzumuna ilişkin bir örnek vereyim. Aracım fotolarda görüldüğü üzere 9 ayda 22315 km ye geldi. İlk foto ön lastik , ikinci foto ise arka lastiğin 22315 km de yıpranması. Ben 25-30 bin km de rotasyon yapıyorum.

2.jpg

3.jpg

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    79 KB · Görüntüleme: 98

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç 1 yılda yaklaşık 30 bin km ye geldi ve dün dört lastiklerin yerini ilk ve son kez değiştirdim yani rotasyon yaptırdım. Lastikler normalde her 10 bin km de 1 mm aşındığından 8 mm standart yaz/mevsim lastiği 5 mm civarına inmişti. Sol arkayı sol öne, sağ arkayı da sağ öne taktım, iyi oldu. Böylelikle dengeli bir aşınma söz konusu olacak. Kullanıcılara tavsiye ederim.