Sizce güvenli sürüş için araç lastikleri kaç bin km. de bir değiştirilimeli?

Sizce güvenli sürüş için araç lastikleri kaç bin km. de bir değiştirilimeli?

• Kullanılan toplam oy
    14
  • Anket kapatılmış .

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet, Opelseverler aracınızın lastikleri, lastik imalat tarihi, lastik ömürleri, lastik hasarlarını, kullanım şartlarını, diş derinliğini, vs. gözeterek ortalama kaç bin km de dğiştiriyorsunuz?
Mesela ben yukarıdaki şartları gözeterek ortalama 3 yıl yada 50 bin km de bir değiştiriyorum. Böylelikle forumu takip eden üyelerin genel olarak kaç bin km de bir lastiklerini değiştirdiğini öğrenebiliriz?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
50-60 bin bandını geçmemeye çalışıyorum. Bugün kayınbabamın aracında 160 bin km yapmış michelin görünce gözlerim yaşardı :) Lastik 6 yıllık beni değiştir diye yalvarıyordu. Bu kadar uzun kilometrede dayanabiliyorlarmış.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
50-60 bin bandını geçmemeye çalışıyorum. Bugün kayınbabamın aracında 160 bin km yapmış michelin görünce gözlerim yaşardı :) Lastik 6 yıllık beni değiştir diye yalvarıyordu. Bu kadar uzun kilometrede dayanabiliyorlarmış.

Kayınbabanız sizden hızlıymış maşallah... yılda ortalama yaklaşık 27 bin km ortalama yapmış...

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Evet dizelin hakkını veriyor :)

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar maşallah diyelim o zaman USTA DİZELCİLER en az 160 bin km aynı araç lastiği kullanmalı biz daha amatörüz....

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Eski kamyon şöförlüğü yapmış lastiğin izleri 1 mm civarında kalmış riske girmeye gerek yok değiştireyim diyordu :) Ancak aracına çok dikkat eder lastikleri her yıl çaprazlatır nasıl olduysa eski lastiği kullanıyor halen :)

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ufuk hocam yalnız bir düzeltme yapayım belkide lastiği yarıldığı için arada değişiklik yapmış olabilir bana orjinal lastik dedi, Çünkü diğer lastikleri bir şekilde değiştirmiş bu nasıl kalmış ona şaşırdım :) Belkide 160 bin km aracın ayağında kalmamış olabilir. Netleştirirsem yazayım tekrar.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski kamyon şöförlüğü yapmış lastiğin izleri 1 mm civarında kalmış riske girmeye gerek yok değiştireyim diyordu :) Ancak aracına çok dikkat eder lastikleri her yıl çaprazlatır nasıl olduysa eski lastiği kullanıyor halen :)

Teknik açıdan mümkün değil yılı, vs. geçtim lastik her 10 bin km de bir 1 mm incelir. Yaz ve dört mevsim lastikleri 8mm dir. Kış lastikleri ise 10 mm dir yani bu bir mucize dünyada...

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Teknik açıdan mümkün değil yılı, vs. geçtim lastik her 10 bin km de bir 1 mm incelir. Yaz ve dört mevsim lastikleri 8mm dir. Kış lastikleri ise 10 mm dir yani bu bir mucize dünyada...

Aynen hocam söylediklerinize katılıyorum ancak afyon şartlarında şöyle bir durum oluşuyor Kasım ayı itibariyle kışlıklar takılıyor Nisan ayındaysa çıkartılıyor. Diğer lastikler bir şekilde değiştirilmiş sadece bu kalmış, belkide yeni aldığı lastiğin başına bir iş geldiği için bunu takmıştır. Bişey diyemiyeceğim. Ayrıca yıl konusu burda bir tık daha öne çıkıyor düşünsenize kışın bütün yolu kış lastikleri ile yapıyoruz.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamam konuyu uzatmak istemiyorum, opelseverler bilgileri doğrusunda yorumlarlar her nasılsa...