sinyal arızası

mehmetbekler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşlar benim vectra b bi sorunum var çözemedim en son çare servise gitmek olacak bide dedim buraya soruyum şimdi sol sinyal verince sag sinyal de yanıyor.sorun ne olabilirki acaba

astraGame

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elektrik devreelerinde aksama yada bir karışıklık olabilir bence servis yerine iyi bir elektrikçiyede gidebilirsiniz daha ekonomik olabilir...

mehmetbekler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya aslında biras önce tüm kablolarını kontrol ettim sonuç gene aynı sol sinyalı verince dörtlü yanar gibi yanıyor ama sag verince hiç bi sorun yok normal çalışıyor.az buçuk elektrik işinden anlıyom ama beni aştı gibi biras

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
dörtlü düğmesinde sorun olabilir; ya da sinyal kolunda bir problem vardır; oda olmadı en son flaşöre bakılır...

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
sinyal flaşör rölesinden olabilir. Kontakları yapışık kalmış olabilir. sök kafasına tıkıla biraz. yada başka bi araç varsa 2 dk söküp değiştirip dene arızalıysa değiştir.

Olayın mantığı şu : sağa yada sola sinyal verdiğimizde iki adet sinyalimiz yanıp sönmeye başlar, o esnada kapalı olan diğer iki sinyalimizin (+) uçlarına yanmakda olan sinyallerin (+) uçlarındaki elektriği verirsek dördü binden yanmaya başlayacaktır

Sinyal flaşöründe 3 adet uç vardır, bunların biri şase (-) biri 12 V elektrik (+) ve biride lambalara giden (yanıp yanıp sönen) 12 V (L) dir.

Kontağı açtığımızda flaşör üzerinde 12 V elektirik devamlı vardır, L (lamba) ucundan çıkan kablo sinyal anahtarındadır. Sinyal anahtarı ile sağa sinyal verdiğimizde flaşörden gelen akım sağdaki lambaları yakıp söndürür, aynı şey sol taraf içinde geçerli.

Şimdi olayı açarsak, sinyal şeması yaklaşık olarak alttaki gibidir :

snyalemasp6.jpg

rlegv1.jpg

Son düzenleme:

mehmetbekler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Roleden olabilir biras önce söktüm bi ara söndü tekrar basladi ama baska bi arac bulup bide öyle deniyecem olmadi artik elektrikcinin kapisını tutcam.aslında iki tane röle var solu sökünce dörtlüye basinca sadece sol sinyal yaniyor

mehmetbekler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Roleden olabilir biras önce söktüm bi ara söndü tekrar basladi ama baska bi arac bulup bide öyle deniyecem olmadi artik elektrikcinin kapisını tutcam.aslında iki tane röle var solu sökünce dörtlüye basinca sadece sol sinyal yaniyor tam tersini yapinca dörtü yanıyor yani anlıyacagin tek röleyle oluyor

mehmetbekler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sinyal flaşör rölesini degiştirdim ama sonuç gene aynı tesisatta sorun yok bana göre kolda var sanırım