Sıfırdan Ses Sistemi...

eaispanyol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba. Aranıza henüz katıldım. Elimden geldiğince faydalı olmaya çalışıyorum. Sizin de değerli fikirlerinize itimadım tamdır. Şimdi konu şu. Çok güzel bir sistemim vardı ama maalesef gündüz gözüyle 2 ay kadar önce sağ camı patlatarak soydular. Yeni bir sistem kurmaya karar verdim. Ana ünite eski sistemde Allpine markaydı. Sistemde amacım kesinlikle sokağa bass dinletmek değil. Arabada benim ciğerlerim horon tepsin sıkıntı değil. Ama dışarıyı rahatsız etmeyecek seviyede. Bu sefer ana ünite olarak Pionner MHV-150UB aldım. Ses kalitesi yeterli. Cihazda 4X26 Watt rms çıkış var. 1 Adet de RCA Çıkışı mevcut. Sorularım ise şunlar.

1-) Aracın kendi kapı kolonlarını söküp 16.5CM Roadstar companent takmıştım. Bunları değiştirmek ve kapıya tam oturacak bir companent almak istiyorum. Tavsiyeniz nelerdir.

2-) Ana Ünitenin özellikleri arasında RCA çıkışlarını ve hatta Cihazın kendi arka kolon çıkışlarını Alt frekans olarak alabliyorsunuz. Yani kaba tabirle cihaza amfisizde arka kolon çıkışlarından ufak çaplı bass bağlanabiliyor. (Max : 55Watt RMS) Cihazın kendi çıkışlarına dokunmayıp Mid'lere bağlayacağım. RCA çıkışını ise Roadstar 6080 Amfi ile Subwoofer'a bağlamak istiyorum. Bu sayede Ana ünite üzerinden bass ayarı yapabileceğim. Yine ana ünitedeki bir özellik ise kendi üzerindeki 4 adet çıkışa giden frekans değerleri ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Filtreleme yapabiliyorum yani. Çok karışık oldu ama esas can alıcı nokta şu.

1 çift kapılara 1 çift ise yaptıracağım arka pandizota kolon takmak istiyorum teybin kendi çıkışlarından beslemek kaydıyla. Amfi ise sadece bassı besleyecek. 2 Çift Kompanent mi Yoksa Coax'mı kullanmalıyım sizce...

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 01:21 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 01:19 ----------

Amaç Kesinlikle Kaliteli Ses. Yüksek değil...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Coax kompenantların kalitesine bile yaklaşamıyor hiç kafanızı kurcalamasın tek tek para bayılarak zor yoldan gördüm. Diğer başlık altındada yazdım önlere hertz dieci serisi 16cm kompenant arkalara aynı seri 13cm kompenant alın. Bunları 4x80-100watt@4ohmluk bir anfitle besleyin (jbl gto1004 kullandım tavsiyemdir). Bunları yaptığınızda subwoofera bile ihtiyaç duymayabilirsiniz çünkü hertzin kompenant stleri woofer+tweeterdır. Ben coax varken aktif sub almıştım hertzlere dönünce bassın o kadarda bir esprisi kalmadı.

eaispanyol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet Hertz markasının namını duydum. Yalnız bunları teybin kendi çıkışından beslersem çok fark olur acaba. Saçma geliyor biliyorum ama Elektronik Mühendisiyim. Ancak araç için ses sistemi ile yeni yeni ilgileniyorum. Teybin çıkışları boş kalırsa kafayı takarım ben onlara... :)
:mad:

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 01:39 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 01:34 ----------

Ama şu mantıklı olabilir sanırım. Elimde mevcut olan Roadstar RDA-6080 4 Kanal amfiyi köprüleyerek Çift bobin iyi bir Sub. İlaveten High İnput Özelliği olan iyi bir Amfi ile Compları beslemek. Teybin çıkışlarıda boş kalmamış olur. Ancak kaliteden ödün verirmiyiz onu bilemiyorum. Amaç RCA'ları sadece Bass'a yönlendirip Bass (Frekans) ayarlarını Teyp üzerinden yapabilmek

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teybin çıkışlarıyla kompenantlara yazık olur sürekli 60 watt güçisteyen cihazı maksimum 26 watt çıkış veren bir teybe bağlıyorsunuz.

RDA-6080 modeliyle ilgili internette herhangi bir bir şey yok ama filtreleme varsa yapılabilir.

Bende kompenantlar için anfiyi high inputtan bağladım sorun yok.

astrateknik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
coaksiyel yerine kesinlikle komponent, sadece kalite istiyorsanız bile arada çok net fark oluyor.

teybi değiştirme imkanınız varsa, mesela pioneer 6350-7450-8450 gibi bir model alırsanız, 50 watt rms çıkışına komponentleri doğrudan bağlayabilirsiniz.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Component her zaman daha iyidir. Coaxial hoparlör yüksek ses seviyelerinde dağıtmaya başlar. Ve bass ağırlıkta kullanılır ise kısa zamanda patlar. Yerine arkadaşlar biraz abartmış ama component takımı olarak İnfinity Referance serisini öneririm fiyat-performans aralığında en baba component'tir. Ayrıca 4 kanal bir amfi olmadan zevk alamazsın. Philippo, Jbl, Xetec, Sound Line, Sound magus gibi markaların amfilerini tavsiye ederim. Eğer bass tonu yakalamak istiyorsan. Ön kapılara 16 cm bir component , arka pandizota da Pioneer marka şöyle güzel bir oval hoparlör takarsan 4 kanal amfiyede bağlarsan yemede yanında yat hesabı olur.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eaispanyol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir sorum daha olacak. Elimde 20 CM Tüp Kabin var. Şu an dandik bir bass takılı üzerinde. Bu kabini değerlendirip JBL-GTO-804 20 cm bass almakmı daha mantıklı yoksa aşağıdaki ürünmü...

KENWOOD KSC-1201T 30 cm 1200W Kutulu Subwoofer Subwoofer

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir sorum daha olacak. Elimde 20 CM Tüp Kabin var. Şu an dandik bir bass takılı üzerinde. Bu kabini değerlendirip JBL-GTO-804 20 cm bass almakmı daha mantıklı yoksa aşağıdaki ürünmü...

KENWOOD KSC-1201T 30 cm 1200W Kutulu Subwoofer Subwoofer

Tüp kabin subwoofer'ler çok fazla tat vermez onu söyliyim. Bu parayı buna vereceğine sana 30 cm Kicker Es satabilirim sana bu ürünlerden çok daha iyi bir zevk verir. Ayrıca elimdeki ürün sıfırdan farksız orjinal kabini var üzerinde hiçbir şekilde tamir, zarar girmemiştir üstünde çizik bulamazsın. :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

okayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
okayhan.com
Peki arkadaşlar, bagaja kabin koymak mı yoksa pandizotta orta yere woofer koymak mı? Hangisi tatminkar sizce?

msahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
özgür dostum merhaba yapabiliyosan polyester kabin yap bagaja cuk diye bi köşeye hem yer kazanmış olursun hemde kabin performansı :) :) pandizot yaparsan woofer''ı ön arka ses basınç izalosyonuna özen göstermek gerekir :) :)