sıcak klima aklıma takıldı

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar arkadaşlar. Aklıma geçen seneden beri takılan bir soru var? Corsa c 2004 1,3 essentia manuel klimalı aracımız var. şimdi asıl soru şu.
klima soğuk konumda, fan kademesi açık ve klima tuşuna basınca soğutuyor. Fakat sıcak konuma çevirince ve klima tuşuna basınca ne oluyor? Bu seferde ısıtıyor mu yoksa yine motor sıcaklığını mı üflüyor? yada bir zararı oluyor mu? aklıma takıldı biraz saçma ama merak ettim. Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkürler.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıcakta motorun sıcak suyu kalorifer peteğine gelir ve sıcak üfler ;) klima fanı komp çalısmaz ;)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Split klima değil bunlar yahu... :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Motorun sıcaklığı varken klimaya ne gerek? Sobalı ev gibi mübarek! :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Camdaki buğuları alır.... klima açık sıcak konumda çalıştırırsanız...

Klimanın ısıtma özelliğinin olmadığını biliyorum. Hiçbir zaman dışarıdaki havanın sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklık veremiyor. Yanlış mı biliyorum?

Mercedes, BMW, AUDİ v.s. tartışma dışındadır. :)

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
esprisi yok :)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomobillerde "hava pompası" kullanılmaz. yani araçlarımızda klimalar sadece soğutma amaçlıdır. buzdolapları gibi düşünün. gaz akışı tek yönlüdür. hava pompası olayında ise gaz iki yönde aktırılabilir. düz yönde ilerlediği zaman soğutur, ters yönde pompa yardımıyla basıldığında ise ısıtır. evlerimizde kullandığımız klimalar hava pompalı sistemdir yani.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sıcak konumda klima açıkken kompresörü çalışır, ama heat pump olarak değil tabi ki. Önce hava soğutulur nemi alınır, sonra motor sıcaklığı ile kaloriferden de geçerek ısıtılır. Buğuyu bu yüzden çok hızlı yok eder.

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıcak konumda klima açıkken kompresörü çalışır, ama heat pump olarak değil tabi ki. Önce hava soğutulur nemi alınır, sonra motor sıcaklığı ile kaloriferden de geçerek ısıtılır. Buğuyu bu yüzden çok hızlı yok eder.

O zaman çok güzel birşey yani yakıta da çok bir etkisi olmaz sanırım. Örneğin kışın arabaya bindim kaloriferi açtım hep buhar yani buğu olduysa direk klima tuşuna basarım buğuyu alır değil mi?