Seyir halindeyken yakıt tüketiminin artması

yoldas1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,

Birkaç kezdir dikkatimi çekiyor, seyir halindeyken anlık yakıt tüketimimin artığını görüyorum. Seyir halinde ayağımı gazdan çektiğimde normalde tüketim 0 gösterirken böyle durumlarda 1,7 LT/100km gösteriyor. Araç durgun rölantideykende normalde 0,4 gösterecekken, 1,5 lt/100km gibi gösteriyor. Yaklaşık 15 dk bu böyle sürüyor ve kendiliğinden düzeliyor.

Bu bir sorunmudur? Neden kaynaklandığını bilen var mı?

Teşekkür ederim,

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Seyir halindeyken yakıt tüketiminin artması

Aracınız dizel ise, partikül filtresi ile alakalı bir durum Sayın Yoldas. Araç filtreyi temizlerken tüketim değerlerinde artış oluyor.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yoldas link' Alıntı:
Arkadaşlar,

Birkaç kezdir dikkatimi çekiyor, seyir halindeyken anlık yakıt tüketimimin artığını görüyorum. Seyir halinde ayağımı gazdan çektiğimde normalde tüketim 0 gösterirken böyle durumlarda 1,7 LT/100km gösteriyor. Araç durgun rölantideykende normalde 0,4 gösterecekken, 1,5 lt/100km gibi gösteriyor. Yaklaşık 15 dk bu böyle sürüyor ve kendiliğinden düzeliyor.

Teşekkür ederim,

Bu esnada aracın dizel partikül filtresi uyarı ışığı yanıyormu sn.yoldaş ?

yoldas1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracım dizel evet, 1900km de şuan, 2 kez partiküler filtresi uyarısı verdi şimdiye kadar. Ama bu bahsettiğim durumlarda uyarı vermiyor. Yakıt tüketimi haricinde herşey normal görünüyor.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende şuana kadar iki kez uyarı lambası yandı, temizleme işlemi esnasında dediğiniz gibi anlık yakıt tüketimleri bir hayli fazlaydı, temizleme işlemi bitene kadarda ışık yanmaya devam etti. Yalnız geçenlerde bir olay yaşadım burda da paylaşmıştım, aracı park edip kontağı kapattım, araçtan indim ve aracın motorundan fan sesine benzer bir ses geliyordu, 15-20 saniye kdr bekledim pervane sesine benzeyen bir sesti ve hiç azalmadan devam ediyordu, sonra kontağı tekrar açıp kapattım ses bir anda kesildi. Bir arkadaş bunun partikül filtre temizleme işlemi olduundan bahsetmişti, demek istediğim partikül filtresi temizleme esnasında her zaman uyarı ışığı yanmayabliyor, hatta kontağı kapattımzda temizleme işlemi devam edebliyor.

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı durum benim dizel aracımda da oldu servisle test sürüşüne çıktık o sorunu yapmadı doğal oalrak:) cihaza bağladılar arabayı ordanda bi sorun çıkmadı:S

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende  seyir halindeyken hiç böyle br şey olmamıştı.  hatta aracı 10500 km  kullandım bir kez bile  partikül uyarısı vermedi.  ama bazen durduğu yerde, yani aracı sürüp park ettikten sonra  anlık tüketim 2 litre civarına çıkıyordu. sanıırm o zaman DPF  temizlemesi yapıyordu

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gökhan_55 link' Alıntı:
aynı durum benim dizel aracımda da oldu servisle test sürüşüne çıktık o sorunu yapmadı doğal oalrak:) cihaza bağladılar arabayı ordanda bi sorun çıkmadı:S
zaten bu sorunların daha ustayla birlikte çıktığı görülmemiştir ses soruyorum araç uyuzluğuna sanki çalışmıyormuş gibi triplere giriyor elektrikli moda alıyor sanki kendini dünyanın en sessiz arabası oluyor  :D

Ozan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim bildiğim araç kontağı kapadıktan sonra DPF temizleme işlemi yapamaz bahsettıgınız olay büyük ihtimalle fan dır ayrıca bahsedılen anlık tuketımdekı dengesızlık bendede mevcut rolantıdeyken bazen 1.7 sora 1.5 sora 0.7 arasında kendı kendıne gıdıp gelıyor bende anlamadım ne oldugunu ama huzursuzluk verıcı bısey ayrıca aracım benzinli.

oferunsal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yoldas link' Alıntı:
Arkadaşlar,

Teşekkür ederim,

Merhaba,

tam bu şekilde değil ama bende bu durumu gözlemledim. ışıklarda beklerken vs. anlık tüketim hep 1,4-1,7 arasında. klima açık. hiçbir uyarı lambası vs. yanmıyor.
araç 1.4 turbo AS şanzıman. arabayı alalı daha 2 hafta oldu, belki yeni olduğundandır dedim ama bu gibi bir sıkıntı mı var genel olarak?