Ses sistemi İdeal Bass, Tiz Ayarı

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Ses sistemi İdeal Bass, Tiz Ayarı

alahan1963 link' Alıntı:
Ben, araçta dinlemek için artık hep 320 bit. seslere sahip müzik dosyalarını indirmeye gayret ediyorum..Geçenlerde en kayıpsız ses formatı denilen "flac" dosyaları indirdim.Acaba bizim araçlar flac dosyalarını okuyabiliyorlar mı, deneyeniniz var mı?
320 caliyor problem yokta flac daha hic denemedim

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Flac çalamıyor bildiğim kadarıyla, desteklenen formatlar mp3 ve wma. Ama wma lossless (kayıpsız) biçiminde encode edersen belki çalabilirsin, henüz deneyemedim ben bunu. Araç teybinin kullanım kılavuzunda wma desteklediği yazıyor; ancak wma desteklediğini söyleyen birçok cihaz wma lossless çalamıyor, sadece sabit bitrate'e sahip wma dosyalarını oynatabiliyor. Bu yüzden biraz şüpheli yaklaşıyorum. Wma lossless ses kalitesi olarak flac'a eşdeğer; ancak üretilen dosyanın boyutu genellikle biraz daha büyük olabiliyor. Herşey bir yana, bizim araçlarımızın değil herhangi bir aracın içinde dinlenen müzikte 320 kbps ile flac arasında herhangi bir fark hissedilemeyeceğini düşünüyorum. Bu farkların anlaşılabilmesi için arabanın içinden daha sessiz, sesin daha rahat, engellere çarpmadan yayılabileceği bir ortam ve HiFi DAC'lara, amfilere, müzik sistemlerine veya kulaklıklara ihtiyaç var. O yüzden çok da kasmaya gerek yok bence. ;) Neyse, burayı da audophile forumlarına çevirmeyelim şimdi. :)

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın Xylent,

Sanırım bu işlerden anlıyorsunuz.. 045thumbsup Buna çok sevinirim çünkü ses konusu, özellikle pc dünyasında, ülkemizde her daim en son akla gelen ve hatta gelmeyen bir konudur.Çoğu insan anakartların üzerinde gelen ses düzeneği ile yetinir ve bu durumu da hiç sorun etmez..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Xylent,

Yorumlar için teşekkürler, irtibatı koparmayalım biraz nakit yaptığımda Ankara da birlikte güzel bir ses sistemi kurarız evim için.  :)

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
Sayın Xylent,

Sanırım bu işlerden anlıyorsunuz.. 045thumbsup Buna çok sevinirim çünkü ses konusu, özellikle pc dünyasında, ülkemizde her daim en son akla gelen ve hatta gelmeyen bir konudur.ևoğu insan anakartların üzerinde gelen ses düzeneği ile yetinir ve bu durumu da hiç sorun etmez..

Kendimi bildim bileli müzik dinlemeyi çok severim, doğal olarak da ses sistemlerine karşı bir ilgim var yıllardır. şu ana kadar hiçbir alanda yapmadığım harcamayı (araba hariç  :-[) ses sistemlerine yaptım ve pişman da değilim. Dediğiniz gibi birçok insan ses konusuna gereken önemi vermiyor, hatta verenleri de genellikle yadırgıyorlar. "Bir kulaklığa bu kadar para verilir mi?" şeklinde çok eleştiri duyuyorum. Tabii ki herkes yüzlerce dolarlık kulaklıklar kullanacak diye birşey yok; ama ben de evindeki 46" LED televizyona görüntü kalitesi adına 5000TL para sayıp da 20TL'lik kulaklıklarla doğru düzgün müzik dinlenebileceğini zannedenleri anlamıyorum açıkçası. Ne yazık ki biraz pahalı bir ilgi alanı olduğu doğru. Ben de gücüm yettiğince, çok da abartmadan, bu konuya yatırım yapıyorum.

Tolga KARACA link' Alıntı:
Xylent,

Yorumlar için teşekkürler, irtibatı koparmayalım biraz nakit yaptığımda Ankara da birlikte güzel bir ses sistemi kurarız evim için.  :)

Tabii ki, onur duyarım, benim için bir zevk olur. greatt

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim cd400 de tizler 12, mid 0, bas 5  Ancak ses bana göre tüm kaynaklarda aşırı kalın ama bu kalınlık tokluk gibi değil. En ufak tiz yok gibi. Boğuk desem tam boğuk değil ancak 250 liralık sony gibi net de değil hatta yanına bile yaklaşamıyor. Bugüne kadar hiçbir sistemde böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Acaba bir sıkıntısı mı var yoksa sistemin azizliği mi anlayamadım gitti.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında ses daha doğrusu kaliteli ses benim için de oldukça önemli..Ben de elimden geldiğince bu alana yatırım yapmaktan çekinmem..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar geçenlerde bir dergide araçlarımızın ses sistemiyle ilgili bir modifiye dosyası vardı yabancı kökenli..

Yorumlara göre ses sistemi aslında yeterince kaliteliyken hoparlörler alt baslarda zayıf, tiz hoparlörlerse tiz ses üretmekte yetersiz kalıyormuş, çözüm için markasını hatırlayamadığım mid bas + tweeterlarla değişim yapmışlardı ilave olarak ön koltuk altına Pioneer kutu bass eklemişlerdi.

Aslında İstanbul a gitmişken ön kapılardaki mid bas + tweeterları değişsem diyorum duruma göre..

dipp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sarkilarin kayit kalitesine gore bu fark ediyor aslinda. biliyorsunuz sarkilarda 128kpbs gibi bilgiler vardir. yanlis bilmiyorsam 128kpbs normal mp3 kayit formati. bu oran yukseldikce kaliteside artiyor. ben yuksek kalitedeki mp3 leri yukluyorum mesela. bass 8 tiz ise 10 da duruyor surekli ve sorunsuz olarak dinliyorum ;)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dipp link' Alıntı:
Sarkilarin kayit kalitesine gore bu fark ediyor aslinda. biliyorsunuz sarkilarda 128kpbs gibi bilgiler vardir. yanlis bilmiyorsam 128kpbs normal mp3 kayit formati. bu oran yukseldikce kaliteside artiyor. ben yuksek kalitedeki mp3 leri yukluyorum mesela. bass 8 tiz ise 10 da duruyor surekli ve sorunsuz olarak dinliyorum ;)
buradan yüksek kaliteli mp3 ler indirip farkı deneyebilirsiniz
320 kbs oranları
http://fullmp3indir.org/yuksek-kaliteli-albumler/