Sertleşen Servo Direksiyon

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar selam,

99 Astra Cd aracımda elektro hidrolik direksiyon mevcut. Bazen sabahları işe giderken bütün gece yatan arabanın direksiyonu ilk başlarda sertleşiyordu. Mesela 30 derece döndürüyorum, birden bi sertleşme olup, güçle döndürüp bi3-4 derece oyle çevirip sonra rahatlıyordu. Arasıra böyle yapıyordu döndürürken. Yavaş hızlarda yapıyor bunu. Yüksek hızlarda tabi direksiyonu öyle çevirmediğim için doğal olarak bilemiyorum. Ama sanırım müdahale zamanı geliyor çünkü bugün işe giderken kavşakta yeşil yandı sola dönüp ordaki ışıkta bekleyecekken direksiyonu çevirirken yine zorlandı ağırlaştı bi an, aman da güç uygulayayım derken baya sertçe çevirdim atlattım orayı tekrar. Ama o direksiyonu çeviren o an bir bayan olsa o gücü uygulayıp döndüremezdi aracı ve yandaki arabaya girerdi. Aküde sorun yok baktırdım, zaten 5 aylık akü ve inci eas yüksek dayanımlı akü. Pompada mı sorun var dicem aman olmasın yeter artık masraflı parçalar J Pompa değişimi çok pahalı diye biliyorum. Bunun dışında bu olaya yapılabilecek müdahaleler konusunda bilgisi olan var mı ? ( Kayış yok arabada hatırlatayım, servo direksiyon )

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
benm bildiğim astra g ler sadece hidrolik servo değil ama...

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
direksiyonu çevirince servonun sesi geliyor vınnn diye

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
bence yinede bi sorun ama benm bildiğim servo değil.. geçmiş olsun

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama benim şikayetim vınn sesi değil. sertleşmesi. sende de mi sertleşiyodu ? ben bi servise göstermiştim pompadandır dedi aküde bişe olmayınca. pompa çok pahalı dedi, çıkması 1000 lira falan bulur dedi. boyle kullan gidene kadar dedi. bana mantıklı gelmedi illa bi çıkış yolu vardır. detaylı bakmadı çünkü.

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
ama benim şikayetim vınn sesi değil. sertleşmesi. sende de mi sertleşiyodu ? ben bi servise göstermiştim pompadandır dedi aküde bişe olmayınca. pompa çok pahalı dedi, çıkması 1000 lira falan bulur dedi. boyle kullan gidene kadar dedi. bana mantıklı gelmedi illa bi çıkış yolu vardır. detaylı bakmadı çünkü.

bende biraz sertleşme + ses vardı...

çesil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g lerde direksiyon servodur.sabahları ilk çalıştırmada direksiyonun sert olması normal.veya yolda durdunuz kontağı kapattınız ama parklar veya teyp açık kalınca ilk çalıştırmada direksiyonda sertleşme normal ben aracımı sıfır aldığım için serviste bunu sormuştum o zaman aküm felan ölçüldü sorun yok denildi.ilk çalıştırmada direksiyonun sert olması araç biraz yatınca normal denildi.zaten bir kaç saniye sonra direksiyon normale dönüyor.sorun yok yani

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendeki direksiyon sertleşmesi normal birşey değil yalnız. göbekten dönerken zart diye sertleşti zor çevirdim bi an.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O.k bir kaza analizi yapalım senin şu direksiyona;

Şikayetin yolda giderken bir anda direksiyondaki sertleşme.. o zaman bunun olasılıkları büyük ihtimalle şu etkenlerdir:

1-Direksiyonun yumuşak olması için ya elektro motor - sanırım servo motor dediğiniz hede bu - da anlık kısa devre olması lazım yada

2- Hidrolik sisteme yağ basan pompada- sanırım j pump dediğinde bu- anlık fail olması lazım.

3- Pompaya yada servoya sinyal yollayan beyinde yada artık oraya sinyali neresi yolluyorsa orada yine anlık bir kısa devre yada bir veri aktarım sorunu olması lazım eğer senin servo motor ve hidrolik sistem randımanlı olarak çalıştığı aşikar ise.

Bunun dışında bir olasılık aklıma gelmiyor şuan. bu hata ağacını (foult tree) yi genişletmek ustaların yada usta kadar bilenlerin elinde. buyrun siz ağacı köklendirin ve nokta atışları ile sorunu çözün.

Son düzenleme: