senetle araba almak

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- pişmiş ekmek-hamur ekmek aynı fiyat(fırsatçılık): herkes prensibde istediği malı istediği gibi satabilir alıp almamak müşteriye kalmıştır. hatta şöyle de olabilirdi abartırsak hamur ekmek ile pişmiş ekmek aynı fiyat pişmiş bir ekmek fiyatına 2 ekmek de satabilir. istediğini al. fırıncıya sorsak niye pişmiş ile hamur aynı fiyata satıyorsun? belki diyecekki abi ben zaten fırını çalıştırıp odun-elektrik neyse masrafını yapıyorum zaten benim kar marjım değişmiyor
2- bankalar olmazsa .... alamayacaktık: bu içinde yaşadığımız sistemden kaynaklanan bir durum. bankalar olmasaydı yerine başka bir sistem olabilirdi. o şekilde mal sahibi olunabilirdi. fiyatlar daha düşük kredisiz alınabilir olurdu. faizler düşüp kredi kolaylaştıkça genelde ev fiyatları da yükselebiliyor. vs. kimi de derki bankalar olmasa hiç borcum olmayacaktı para bankalara doğru hortumlanmayacak para piyasada dolaşacak ticaret daha canlı olacaktı. gelirinden fazla harcamaya engel olunacaktı... bu işin içinden tartışarak çıkmak zor.(cetvel eğri).
3-morgıç sistemi: amerikadaki sistemi örnek olarak verdim. asıl anlatmak istediğim paranın reel mal cinsinden karşılığı olması gerektiği. paranın reel karşılığı olmadıkça ekonomi kriz yaşar. faizde de bu durum vardır. meseleyi sadece ekonomik olarak bakarsak bile paranın reel karşılığı olmayan her türlü iktisadi işlemden uzak durmak ekonomiye candır.
4- teminat karşılığı faiz: burada sanırım kavram kargaşası oldu iyi anlatamadım. teminat-kefil-ipotek gibi alacağın tahsilini garantiye almak başka şey paranın karşılığında ödenen mal-bedel farklı şey. kredi sorunsuz ödenirse teminat üzerindeki bankanın hakkı ortadan kalkar mülkiyet bankaya geçmez. teminatı (taşınmazı) bankaya devredip karşılığında parayı alsan bu kredi işlemi değil satış işlemi olur. taşınmazı bankaya satıp paranı alırsın. uygulamada ne oluyor kredi ödenmeyince ipotek takibi başlatılıyor icradan satılıyor ve çoğunlukla borcu ödemeye yetmiyor bazan öyle oluyor ki 1 ev alıyorsun ipotek konuluyor krediyi ödeyemeyince ipotek icradan satışa çıkıyor. ev piyasanın %50 altında gidiyor. üstelik faiz icra masrafları avukatlık ücreti derken evin satış bedeli toplam borcun yarısını ödüyor ve ortada bir ev borcu aynen duruyor. sonuçta ev alıyorsun satılıyor ve ev elden gidiyor sana bir ev borcu kalıyor. ne anladım ben bu krediden. eğer kredinin karşılığı teminat olsa idi teminatı bankaya devirle borç biterdi 3-5 masraf ödenirdi o kadar.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Isteyen istedigini istedigi gibi alip satsin her ne kadar birbirimize dusuncelerimiz farkli gelsede birbirimizin hicbir dusuncesini degistiremeyecegimizi biliyoruz , konunun basindan beri birine bisey kanitlamak degil kendi goruslerimizi savunmak icin konusuyoruz , halbuki hicbirimizin kesin budur diyebilecegi bir dayanak bile yok. Bence kimin vicdani nasil rahatsa oyle hareket etsin . REC in dusuncesi her ne kadar bana sacma ise , benim dusunce seklimde ona o kadar sacma geliyor , ama ortak noktamiz ikimizinde yaptigimizla vicdanimiz rahat. Birakalim boyle yurusun kime ne zarari var ki...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Faiz almak haram, vade farkı haram. Diyelim benim bir miktar paraya ihtiyacım var. Peki şimdi kim bana vade farksız, faizsiz 1,5 veya en fazla 2 yıl vadeli 20.000 TL borç verecek?

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Faiz almak haram, vade farkı haram. Diyelim benim bir miktar paraya ihtiyacım var. Peki şimdi kim bana vade farksız, faizsiz 1,5 veya en fazla 2 yıl vadeli 20.000 TL borç verecek?

teorikte savunulan ile pratikte gerçek hayatta uygulanan sistem arasındaki çatışmaya güzel bir örnek.
(vade farkı haram olmadığı kuvvetle muhtemel olduğunu belirtelim)
burada 2 seçenek var paraya niye ihtiyacın var?
1- araba alacağım vs. gibi bir sebepse o zaman alma kardeşim der geçeriz. :)
2- ama acil ameliyat parası lazım hiçbir yerden bulamıyorum derseniz iki cevap var ya pansuman kabilinden geçici çözüm: zaruretler haramları mübah kılar sen krediyi çek sana caiz denir. ama burada faizin ekonomiye ve şahsa zararı yine vardır.
yada devlet bu durumlarda para vermeli gibi farazi muhabbetlere gireriz. sanırım almanyada her kişinin kişi başı milli gelir kadar kredi hakkı varmış diye duydum. yani en baştan söylediğim şey, mesele sistem meselesi sistemi bütüncül olarak ele almazsak bu faiz meselesini çözemeyiz.
önceki yazıda değinmemişim. paramızı bankada mecburen tutacağız mal alsak bu sefer depo sorunu olacak: (aslında herkesi zorla ticari hayata itekleyip mal alıp sattırmak ekonomiye can olur ama al sat alsat o kadar kar payını nereye koyacağız di mi ama! )

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teorikte savunulan ile pratikte gerçek hayatta uygulanan sistem arasındaki çatışmaya güzel bir örnek.
(vade farkı haram olmadığı kuvvetle muhtemel olduğunu belirtelim)
burada 2 seçenek var paraya niye ihtiyacın var?
1- araba alacağım vs. gibi bir sebepse o zaman alma kardeşim der geçeriz. :)
2- ama acil ameliyat parası lazım hiçbir yerden bulamıyorum derseniz iki cevap var ya pansuman kabilinden geçici çözüm: zaruretler haramları mübah kılar sen krediyi çek sana caiz denir. ama burada faizin ekonomiye ve şahsa zararı yine vardır.
yada devlet bu durumlarda para vermeli gibi farazi muhabbetlere gireriz. sanırım almanyada her kişinin kişi başı milli gelir kadar kredi hakkı varmış diye duydum. yani en baştan söylediğim şey, mesele sistem meselesi sistemi bütüncül olarak ele almazsak bu faiz meselesini çözemeyiz.
önceki yazıda değinmemişim. paramızı bankada mecburen tutacağız mal alsak bu sefer depo sorunu olacak: (aslında herkesi zorla ticari hayata itekleyip mal alıp sattırmak ekonomiye can olur ama al sat alsat o kadar kar payını nereye koyacağız di mi ama! )

Herkes ticaret yapamaz bu yüzden onları zorla ticaret yaptırmaya çalışmak kurda kuzu emanet etmekten öteye gitmez

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o işin espirisi idi ama madem laf lafı açıyor. böyle bir durumda devreye bazılarının faizden farkı yok dediği kar payı devreye girebilir. bizzat değil sermaye koyarak ticaret yapılabilir. bu işten anlayan birileri ile ortak olunur sen kendi işine bakarsın belli dönemlerde kar paylaşımında bulunulur payını alır geçersin. bu konuda en profosyonel ortak aslında Finans kurumları ama uygulamada ne kadar faizsiz sistem o tartışılır. burada bahsettiğim koyduğun sermayenin karşılığı aldığın kar payı. yoksa önceden oranları kararlaştırılmış geri ödemedeki kar payı değil. benden çıkan şeyin nesi kar oluyor hiç anlamadım, zarar payı demek lazım. :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Vade farkı helal, kar payı helal, mal üret kafanın estiği fiyata sat yani vatandaşı kazıkla helal, altın karşılığı borç vermek helal, gavur parası olan döviz ile borç vermek helal, kiracıdan insafsızca yüksek kiralar-güvence paraları almak helal, devlete olan borç zamanında ödenmeyince gecikme zammı almak helal, KDV - ÖTV almak helal, vergi almak helal (bazıları buna da haram diyor). Liste yorumlarımıza göre uzar gider. Sonuçta hepsi birer gelir kapısı olarak değerlendirilirse bunların faizden ne farkı kalır? Ben onu dokuzu bilmem, bana ihtiyacım olan parayı (diyelim evimde hasta veya küçük çocuk var o nedenle evime kalorifer tesisatı yaptıracağım) vade farkı/faiz almadan kim borç verecek onu söyleyebiliyor musunuz?

Arkadaşlar şunu açıkça kabul edelim ki bazı şeyler günlük hayatımıza biz istemesek bile resmen adapte edilmiş durumdadır. Benim gönlümüzden geçen insanların menfaat gözetmeden birbirine elinden geldiğince yardımcı olmasıdır.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle mesajların tamamını okuyamadım....

Öncelikle haram olan birşe yi yaptığımızda günahkar oluruz ve tövbe ederek bundan geri dönebiliriz. Ancak Helal e haram demek, haram a helal demek ise Allah korusun dinden çıkarır. Lütfen bu bağlamda islamiyeti eleştirmeyelim.

Rabbimiz ne diyor Bana kul hakkıyla gelmeyiniz, diğer günahlarınız sizinle benim aramda onları affedebilirim, Ancak kul hakkına karışmam diyor. Konuyu açan arkadaş hassasiyetini dile getirmiş, burda ona yardımcı olmak yerine bir birimizi kırarak kul hakkına da girmeyelim.

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında konu faiz helal mı haram mı; ya da vadeli satış caiz mi değildi.
Benim internette gördüğüm ve senetle araç satan bi firmanın güvenilir olup olmayacağı ile ilgiliydi :)
Bu kadar ilmi tartışmadan sonra ilk başa tekrar döneyim.
Senetle araç almanın alıcı için riskleri var mıdır? Nelere dikkat etmek lazım?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Senetin bir iki riski var. Mesela yazılan rakamların başı ve sonu (=,-) gibi işaretlerle kapatılmazsa art niyetli birisi araya rakam ilave edebilir, o nedenle rakamların önü ve arkası mutlaka kapatılmalı, senete mutlaka vade tarihi konmalıdır. Bir diğer olumsuzluk ise senet satılırsa bulmak zor olabiliyor ve hiç ummadığın bir anda karşına çıkabiliyor, o nedenle düzenlenen senet ya satıcıda kalmalı ya da bankaya verilmelidir. Herhangi bir nedenle zamanında ödenmeyen senet protesto olursa borçlunun güvenirliği tartışmaya neden olur. Senet alınmadan asla ödeme yapmayın, zira ödemesi yapılıp imha edilmeyen senet her zaman başa bela olur. Bu durumlara dikkat edilirse hiç bir sorun yaşanmaz.