Şanzıman yağı değişimi yapılmalı mı

Alicakmak

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Sevigili arkadaşlar aracım 2014 opel astra j, 1.6. Daha arabam 62.000 de birşey merak ediyorum,yağ değişimine çok dikkat ederim ancak şanzıman yağı değişi yapılıyor mu ya da yapılıyorsa ne zaman yaptırmak gerekir, teşekkürler

Alicakmak

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Kafamı karıştıran nokta; opel servisindeki yetkili opel araçlarında şanzıman yağı değişmez,değiştirenlerinde problem yaşadıklarını söylemesi

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Artık yetkili servisler de şanzıman yağının değişmesi gerektiğini söylüyor. İstanbul Gerçek Opelde bu şekilde. Otomatikleri 60 binde manuelleri 90 binde değiştiriyorlar.

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhabalar öncelikle aracınız dizel olduğu için şanzıman yağının 60 -70 -90 km lerde genelde değişmesi gerekir. Benzinli araçlara göre dizellerde biraz daha sıkıntı yaratabilecek bir durum oluşabilir ya da oluşturabilir. O yüzden bakımlı olmasında yarar var diye düşünüyorum. Amara arabayı kullanma şeklinize göre, gerek görmüyorsanız 10-15 bin km sonra değiştirin.

• Beğen
Tepkiler: Alicakmak

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Şahsen ben değişmemesi gerektiğini düşünenlerdenim...Şanzımanda sıkıntı yoksa çapak vs de olacağını düşünmediğimden değişimden sonra vites geçişlerinde sertlik ve şanzımandan ses gelme gibi olasılıkları mevcut olacağını düşünüyorum...Şöyleki;şanzımanda uzun süre kalan yağ biraz daha kalınlaşıyor.... Dişliler bu şekilde yağı kullanıma alışıyor...Siz yeni yağ koyduğunuzda daha ince ve akışkan olduğundan viteslerde kemikli bir geçiş şanzımandanda ses veya hafif uğultu gibi sesler duymaya başlayabiliyorsunuz...Tabi uzman değilim...Uzmanlar ne derse onu yapmak daha mantıklı ama kar etmeyi düşünerek yağ değişmine onay veriyorlarsa bu bizim için problem malesef...

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Suraya bir goz atarsaniz iyi olur. Kanallarini da takip etmenizi oneririm. Bazi detayli icerikleri cok iyi

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dizel corsa d aracımın manuel yağını 70 binde değiştirdim. öncesinde özellikle 1. vitese geçerken kemikli şekilde geçiyordu bazen de takılıyordu tırtıklı yüksek ses çıkarıyordu, yağ değişmini yaptım bu durum yok oldu ancak 2. vitesten 1. vitese seyir halindeyken yine çok rahat geçmiyor sanırım biraz şanzıman dişlileri bu zamana kadar zarar gördü ondan dolayı, keşke önceden değiştirseydim zarar ve yıpranma az olabilirdi, normal vites değişimi sesi ise sanki içinde yağ yokmuş gibi birazcık demir sesi geliyor o da yağın inceliğinden ve yeni olmasından bence, bu zamana kadar beklemeseydim çok farketmeyebilirdim bu sesi. tüm vitesler arasında çok rahat geçiş için ne yapılabilir tam bilmiyorum bilenler varsa bir dahaki bakımda o parçaları da değiştirmeyi düşünüyorum. Yağı tam miktarında koymak gerekiyor seviyesinden kontrol de gerekiyor. Ayrıca ustanın saçma hatası sonucu yolda giderken vites burcu araçtan düşmüş, zor bela burç olmadan vitesi saçma bir durumda kullanarak geri dönüp başka burç (ve ayarladıkları somun gibi bir parçayı törpüleyerek) montajı ile tekrar kullanabildim. demem o ki ustanın tecrübesi de önemli

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Sevigili arkadaşlar aracım 2014 opel astra j, 1.6. Daha arabam 62.000 de birşey merak ediyorum,yağ değişimine çok dikkat ederim ancak şanzıman yağı değişi yapılıyor mu ya da yapılıyorsa ne zaman yaptırmak gerekir, teşekkürler
şanzıman yağı değişir ama meşakatli olduğundan istemez ustalar sorun çıkardımı iyide para kazanırlar. Şanzıman kodunu söylerseniz viskozite ve ne kadar konur bakayım.

Eğer karter tapası yoksa karteri açıp öyle boşaltıyorlarsa mutlaka orjinal contasını alın servisten

• Beğen
Tepkiler: Alicakmak

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam ben değiştirmekten yanayım. Sarf malzeme sonuçta. Önemli olan ustanın insafına bırakamak. Siz kendiniz araştırın. Liqly moly top tech serilerini özellikle şiddetle tavsiye ederim.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Araç ilerlerken 1 ve 2. Vitese geçmez hız bağlı olarak kendi aracım durmadan 1 e geçmez bu şanzımanın sağlıklı olduğunu basınç altında geçmiyor hatta 3 vitese bile geçmez hıza bağlı