sahibinden-GG üzerinden satışlardaki maliye kıskacı??

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vergi ödemek-ödememek mevzuumuz değil-zaten birçok fatura kesiliyor fakat internet satışlarındaki fatura biçimi farklı ve vergi dairesi normal fatura düzenlesek dahi usulsüzlük cezası kesiyor.

o zaman usulsüz vergi daireleri var kanka :D

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
irsaliyeli fatura düzenleyerek satış yaparsanız herhangi bir cezayla karşılaşmazsınız.
ama kargoyu perakende fiş yada direkt fatura ile gönderirseniz usulsüzlük cezası kesilir yol ekipleri tarafından.

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
irsaliyeli faturayla gönderme işi tamam o şekilde istedik yeni faturaları.
fakat vergi dairesinin bu konuda bir açıklaması varmı?
ceza yememek için diyorum.
çünkü bilişim sektörünün-online satış yapan şirketlerin olayı bambaşka ve şartlarına biz uyamıyoruz cirolarımızdan dolayı

AdVeS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satışın gerçekleştiği mecra internet de olsa, yapılmakta olan iş ticari bir faaliyet ise, öncelikle bir vergi mükellefiyeti tesis ettirilmelidir. Satışlar, şirket olarak gerçekleştirilecekse, “Kurumlar Vergisi”; şahsi olarak gerçekleştirilecekse de “Gelir Vergisi” mükellefiyeti tesisi gerekmektedir. Dolayısıyla, bu faaliyetlerden elde edilecek gelir ilk etapta Gelir Vergisi veya Kurumlar Vergisi’ne tabi olmayı gerektirir. Ayrıca, bu gelirler Katma Değer Vergisi’ne de tabidir. Dolayısıyla, vergi mükellefi olan satıcı, satışın gerçekleştirildiği alıcıya, KDV’yi de hesaplayarak fatura kesmelidir.
Bununla birlikte, ticari faaliyetin dışında kalan bir satışın Gelir Vergisi Kanunu’nun 82. Maddesi’ndeki arızi satışlara ilişkin istisna kapsamında değerlendirilmesi mümkün olabilir. GVK’nın 82. Maddesi’ne göre, bir takvim yılında, arızi olarak, ticari işlemlerin icrasından veya bu nitelikteki işlemlere aracılık etmekten elde edilen kazanç toplamının 10.000 TL’lik (273 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2010 yılı için 18.000 TL) kısmı, gelir vergisinden müstesnadır. Burada “kazanç” terimi satış bedelinden, maliyet bedeli ve satış dolayısıyla yapılan giderlerin indirilmesiyle kalan tutarı ifade eder.
Kanunda arızi kazancın net bir tanım ve ölçüsü bulunmamaktadır. Bununla birlikte, uygulamada, kişinin kendi asıl faaliyeti dışındaki işleri, devamlılık arz etmemek koşuluyla, yılda bir kez ya da en fazla uzun aralarla iki kez yapıp bir gelir elde etmesi halinde bunun, arızi kazanç olarak nitelendirilebildiği görülmektedir. Bunun dışında, arızi olarak düşünülen faaliyetin birden çok kez ve ticari kazanç elde etmek amacıyla yapılması halinde, doğrudan ticari faaliyet sayılacağı ve bu faaliyetleri gerçekleştirenlerin elde edecekleri ticari kazançlarla ilgili vergi yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekeceği açıktır.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Samet internet üzeri satışlarda ciro şartı yok.Herhangi bir vergi kaydı olan her kişi veya şirket internet üzerinden satış yapabilir.
Sadece sevk şartları farklıdır.İrsaliyeli fatura kullanarak usulsüzlük cezasından sakınabilirsiniz.İrsaliyeli fatura şekil şartlarını da uygulamak gerekli.Sevk tarihi ve saati ayrıca belirtilir.Eğer kredi kartıyla satış yapıldıysa fatura alt bölümüne bu konu belirtilir.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu sitede bu konudan başı ağrıyan bir arkadaş vardı konuyu görünce hatırladım 30000 civarı cezası vardı galiba ödemişti aratırsanız konuyu belki fikir verebilir.ama dikkat etmek lazım bu yönetim herşeyimizi alır da bişey idda edemeyiz.kaynak bulmak için ceza tahsil ederek günü kurtarmaya çalışırlar bunlar.alakası yok ama 1000 lira radar cezası ve park cezam vardı birikmiş hepsini ödedim iki ay sonra ceza indirimi yapıldı ne için olduğunu herkes biliyo tabi

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ticari faaliyet yapılıyorsa bu vergiye tabidir.
bu tür durumları cezasız bırakmak, ticareti kurallarına göre yapan arkadaşlar için haksız rekabet oluşturur.
internet üzerinden aynı veya benzer özellikteki, sıfır veya 2.el ürünleri çok sayıda satmak ticari faaliyete girer ve vergiye tabidir.bu konuda yönetim eleştirisi anlamsız olur.

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi zaten smmm 'nin sözünden çıktığımız yok:D
eski satışları-ilanları sildim-üyeliği iptal ettirdirdim
yeni mail adresi-yeni isimle üyelik açıp irsalilililiyeli faturayla göndericem bundan sonra.
smmm nin sözüne uyuyoruz no problemo:Dceza gelirse ona gönderirik:p:D

Son düzenleme:

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir ara ikinci el sitesi kurucakdım sahibinden gibi iyiki kurmamışım uğraşılmaz :D