Sabitleyici hakkında

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Günlük güzerhahımda uzunca bi yokuş aşağı yol var sabitleyiciyi açıp gidiyorum her zaman ama baya eğimli olduğu için araba bi gaz veriyor bi kesiyor bu da sallantıya sebep oluyor. Durumun normal olduğu düşüncesindeyim ama bu sallantı bi sıkıntıya sebep olur mu acaba?

EML-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Normal bir durum hocam, araç aşağıya doğru indiği için bazen devriniz çok aşağıda kalıyor olabilir. Vitesten dolayı (yüksek viteste düşük devir) sarsıntı yaşıyor olabilirsiniz.

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normal olduğunda hemfikiriz teşekkürler peki bu sarsıntılı durum ilerleyen zamanlarda başıma iş açabilir mi? O yolda sabitleyici kullanmasan daha iyi olur der misiniz?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Sabitleyici kullanmak mantıklı görünüyor ancak kaçıncı vitesle iniyorsunuz deviri genelde 1500 altına düşürmemeye çalışın araç vitesteyken. Muhtemelen sarsıntıda bitecektir. Aracınız otomatik olsaydı görecektiniz bu şekilde düşük devirlere inildiğinde motorun kendiliğinden vites düşürdüğünü. Ayrıca bakıma gittiğinizde özellikle arka motor kulaklarınıda kontrol ettiriniz. Düşük bir ihtimal ancak ordan da olabilir.

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5.vitesle 90 100 civarında bir hızla ilerliyorum devrim çok düşük değil yani. Dediğim gibi fazla iniş olduğundan hızı koruma amaçlı çok az gaz verip çekmesi ve bunu arka arkaya yapması sanki bi probleme sebebiyet verecekmiş gibi hissettirdi. Sizin de görüşlerinizi almak istedim.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Kafamda tam oturtmadım ancak yokuş aşağıya inerken 90 kilometreye sabitlediğinizi varsayacağım. Motor yokuş aşağı inildiği için minumum gaz vererek hızı sabit tutmaya çalışacaktır. Bu gaz vermeler esnasında ara ara titreşim oluşuyorsa motor kulaklarına bakılmalı hocam.

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim bakıma gittiğimde kontrol ettireyim

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Hız sabitleyiciyi bende çok kullanıyorum ancak hiç bahsettiğiniz durumla karşılaşmadım. Anlık tüketimden takip ettiğinizde Rampa aşağı tüketim tamamen sıfırlanıyor yada duruma göre alt seviyelerde seyrederek hızını koruyor. Gaz vermede yada kesmede hiç sarsıntı olmuyor. Aracınız otomatik vites değilse eğer aracınızı düşük viteste yüksek devirde kullanıyor olabilirsiniz. Bir diğer sebepte Hasip hocamın dediği gibi motor arka kulağından olabilir.

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlık tüketim 0.3 0.4 falan olsa sıkıntı olmayacak ama gazı birazcık açınca 0.9 tüketim gösteriyor o da fazla gelince hemen kapatıyor aç kapa aç kapa ister istemez sallanıyor araba