sabahları motoru ısıtır mısınız

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG kullandığım için ısınmasını bekliyorum.

sadece benzinde biniyor olsam 10-15sn beklerim ve yürürüm...

ya bu mevzu bence merdiven altından geçermisiniz gibi birşey. 1000km yapmadan sakın gaza yüklenmeyin derlerdi sıfır araçlar için, yada arabayı stop etmeden önce rolantide bekleyin derlerdi, yada aracı stop etmeden önce gaz a bir kere basın ve kontağı kapatın derlerdi. bana göre tamamen zaman kaybı. bin çalıştır devam et yolun açık olsun. eksi 35 derece soğuk varsa havada onu bilmiyorum belkide 5 yada 10 sny beklemek olabilir ama hurafe geliyor bana....

işin içinde LPG varsa beklemek gerek bence acele iş yoksa...

yoksa benzini sömürüyor :p

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı rolantide ısıtmaya çalışmak benzin sarfiyatı. bizim sitenin kapısından çıktıktan sonra 400 m falan hafif rampa var 1.viteste o rampa bittıkten sonra 200 m kadar sonra zaten çok çok soğuk olmazsa arac hemen gaza geçiyor. hava 0 altında olmazsa rampada bitmeden bile geçiyor...

tirbik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en az yarım saat beklemek lazım hele dizelse rölantide 1 saat beklemek lazım. :))) nede olsa türkiyede benzin mazot çok ucuz dimi.

osmanaby

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım dizel ve ilk çalıştırdıktan sonra 1 dk kadar bekler sonra yüksek devirlere çıkmadan, motoru zorlamadan kullanırım. Rölantide ısınmasıyla hareket halinde ısınması açısından arada büyük fark var. 2 -3 dk lık bir sürede normal bir hızda motor ısınırken rölantide bu süre 2-3 katı kadar daha uzun oluyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm araba firmaları kitabcığında belirtir,hatta ADAC araştırmalarıda dahil, en iyi yöntem motoru çalıştırıp hemen motoru bağırtmaktan kaçınarak yola koyulmaktır...motor rolantide ısınmaz aşınma çok olur, ama hemen hareket etmek ve vazla gazdan kaçınmak motor için daha sağlıklıdır hemde yakıt tasarufu için iyidir

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı çalıştırırım 10-15 saniye hava soğuksa bi motor yağlasın kendini derrim sonra 1500 devir civarında motoru zorlamadan lpg ye geçinceye kadar kullanırım.
motor üreticileri rolantide araç bırakmanın,ısıtmak için bekleme yapmanın araç motoru için zararlı olduğunu söylüyorlar. pistonlar ve diğer motor elemanları boş olarak çalıştığında,tekerliklere güç aktarmadığında bu boşuk yüzünden daha çok aşınma yaparmış. tabiki hemen bir motor arızası görmeyiz ama 200.000 motor yapılacaksa 150 binde yaptırırız.